Maze najlepsza w slalomie gigancie

Tina Maze wywalczyła w Soczi złoty medal olimpijski w slalomie gigancie/fot. PAP/EPA

Tina Maze wywalczyła w Soczi złoty medal olimpijski w slalomie gigancie. Słowenka wyprzedziła Austriaczkę Annę Fenninger o 0,07 s, a Niemkę Viktorię Rebensburg o 0,27. Polki - Maryna Gąsienica-Daniel i Karolina Chrapek uplasowały się poza czołową "30".

To drugi złoty medal Maze w Soczi. Triumfatorka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata z poprzedniego sezonu wcześniej zwyciężyła w zjeździe ex aequo ze Szwajcarką Dominique Gisin. To jedyne jak na razie krążki z najcenniejszego kruszcu dla Słowenii w rosyjskiej imprezie.

Cztery lata temu w Vancouver na najwyższym stopniu podium igrzysk w tej konkurencji 30-letnia zawodniczka była druga, a złoto zdobyła wówczas Rebensburg.

Kolejny sukces w Soczi zanotowała Fenninger. Austriaczka w sobotę triumfowała w supergigancie.

Maze w drugiej próbie uzyskała dopiero 11. rezultat, ale przewaga, jaką miała nad rywalkami na półmetku, wystarczyła do końcowego zwycięstwa. Spory awans zanotowała Rebensburg, szósta po pierwszym przejeździe. Fenninger poprawiła się o dwie pozycje.

Druga w połowie rywalizacji Szwedka Jessica Lindell-Vikarby ostatecznie uplasowała się na siódmej pozycji, a Włoszka Nadia Fanchini spadła z trzeciego na czwarte miejsce.

Gąsienica-Daniel była 32., a Chrapek uplasowała się tuż za nią. Obie, w porównaniu z lokatą zajmowaną na półmetku, awansowały o trzy. Obie straciły do triumfatorki ponad osiem sekund.

Pierwsza zawodniczka pierwotnie miała wyruszyć we wtorek na trasę o godz. 8 czasu polskiego. Dzień wcześniej zdecydowano jednak, że inauguracyjny przejazd rozpocznie się półtorej godziny wcześniej. Zgodnie z prognozami od rana alpejkom towarzyszył deszcz, co utrudniało rywalizację. Drugą część konkurencji opóźniły z kolei o kilkanaście minut intensywne opady śniegu.

"Nie mieliście wrażenia, że mieliśmy tu basen? Wszystkie już na starcie byłyśmy mokre. To nie była łatwa sytuacja, ale starałam się nie zwracać na to uwagi. Najważniejsze, że stok był dobrze przygotowany. Wtedy nie liczy się, czy pada deszcz, czy świeci słońce" - podkreśliła Maze, która jest także wicemistrzynią olimpijską sprzed czterech lat w supergigancie.

Niełatwe warunki panujące na stoku sprawiły, że we wtorek z trasy wypadły łącznie 22 alpejki. Wśród tych, którym nie powiodło się już w pierwszej próbie, była m.in. czterokrotna medalistka olimpijska Amerykanka Julia Mancuso. Znacznie lepiej poszło jej kilka dni wcześniej w superkombinacji, gry wywalczyła brąz.

Tuż przed początkiem zmagań ze startu zrezygnowała Maria Hoefl-Riesch. Niemka, która wywalczyła już w Soczi dwa medale, narzeka na infekcję dróg oddechowych.

Na liście uczestniczek było 89 zawodniczek. Wśród nich debiutująca w igrzyskach Vanessa Mae. Słynna brytyjska skrzypaczka i kompozytorka reprezentowała w Soczi kraj swojego ojca - Tajlandię i wystartowała pod jego nazwiskiem jako Vanessa Vanakorn. Ukończyła obie próby i została sklasyfikowana na ostatnim, 67. miejscu.

"Treningi rozpoczęłam pół roku temu, więc cieszę się, że w ogóle zdołałam dojechać do mety. Nie było łatwo. Trzy razy omal nie upadłam. Większość życia spędziłam w Londynie i obawiam się, że przywiozłam do Soczi tamtejszą pogodę" - dodała z uśmiechem Mae, której rezultat był gorszy od wyniku Maze o ponad 50 sekund.