Kanadyjki po raz drugi ze złotem

Kanadyjki Kaillie Humphries i Heather Moyse po raz drugi z rzędu zdobyły złoty medal olimpijski w rywalizacji bobsleistek/fot. PAP/DPA

Kanadyjki Kaillie Humphries i Heather Moyse po raz drugi z rzędu zdobyły złoty medal olimpijski w rywalizacji bobsleistek. W Soczi wyprzedziły dwie ekipy z USA - Elanę Meyers i Lauryn Williams oraz Jamie Greubel i Aję Evans. Polki nie startowały. Na podium nie ma niespodzianek. Znalazły się na nim trzy najlepsze załogi z Pucharu Świata.

Kanadyjki miały znakomity czwarty zjazd, który decydował o końcowej klasyfikacji. Po trzech ślizgach były drugie i traciły do prowadzących Meyers i Williams 0,11 s. Amerykanki, które prowadziły od początku rywalizacji, słabo spisywały się w środę i popełniły sporo błędów. Wykorzystały to ich rywalki.

Najlepsze z Europejek były czwarte - Holenderki Esme Kamphuis i Judith Vis, które straciły do mistrzyń olimpijskich 1,66 s. Kolejną porażkę ponieśli Niemcy. Z trzech załóg najlepiej spisała się najbardziej doświadczona 39-letnia Sandra Kiriasis i Franziska Fritz. Niemiecka pilotka po rosyjskich igrzyskach zamierza zakończyć karierę. Na swoim koncie ma już złoto z Turynu, srebro z Salt Lake City, a przed czterema laty w Vancouver była czwarta.

Humphries wraz z Moyse zdominowały przez ostatnie lata rywalizację na bobslejowych torach. Po sukcesie w Vancouver wywalczyły dwa tytuły mistrzyń globu, dwa razy zdobyły Puchar Świata.

Drugie w Soczi Meyers i Williams radziły sobie w tym sezonie także bardzo dobrze. W Pucharze Świata zostały sklasyfikowane na drugiej pozycji. Meyers startowała już w Vancouver w 2010 roku i sięgnęła tam po brąz. Jej rozpychającą była jednak wówczas Erin Pac.

Williams bobsleje zaczęła uprawiać dopiero w 2013 roku, wcześniej sukcesy odnosiła w lekkiej atletyce. Startowała nawet w igrzyskach Londynie, gdzie pomogła amerykańskiej sztafecie 4x100 m w eliminacjach. W Atenach (2004) sięgnęła indywidualnie po srebro na 100 m.