Triumf Finów w sprincie drużynowym

Sami Jauhojaervi. / fot. PAP

Finowie Iivo Niskanen i Sami Jauhojaervi triumfowali w sprincie drużynowym techniką klasyczną w biegach narciarskich na igrzyskach olimpijskich w Soczi. O 0,97 s wyprzedzili Rosjan, a brązowe medale zdobyli Szwedzi - 15,12 s straty.

Rywalizacja miała dramatyczny przebieg. Na czele biegli Jauhojaervi, Rosjanin Nikita Kriukow i Niemiec Tim Tscharnke. Na zjeździe prowadzącym do mety Fin wjechał do toru tuż przed Niemcem. Ich narty zetknęły się, a Tscharnke stracił równowagę i upadł.

Niewiele brakowało, a w wyniku tego zdarzenia przewróciłby się również Kriukow. Na tej sytuacji zyskali Szwedzi. Jako trzeci linię mety minął Teodor Peterson.

Niemcy zaraz po zawodach złożyli oficjalny protest. Ich zdaniem Jauhojaervi spowodował upadek ich reprezentanta. Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) jednak go odrzuciła.

Miejsca na podium znów nie zdołali wywalczyć Norwegowie. Ola Vigen Hattestad i Petter Northug uplasowali się na czwartej pozycji - 18,66 s straty.

Maciejowie Kreczmer i Staręga zmagania zakończyli na półfinale. W swojej serii zajęli dopiero ósme miejsce.

Biegaczy czeka w Soczi jeszcze jedna konkurencja. W niedzielę wystartują w biegu na 50 km techniką dowolną.