Rosyjska nastolatka złotą medalistką

Adelina Sotnikowa/ fot. PAP/EPA

17-letnia rosyjska łyżwiarka figurowa Adelina Sotnikowa zdobyła złoty medal olimpijski w konkurencji solistek. Jej program dowolny został oceniony wyżej niż Yu-na Kim, mistrzyni z Vancouver z 2010 roku i liderki po programie krótkim. 23-letnia Koreanka ogłosiła po zawodach zakończenie kariery sportowej.

To pierwszy olimpijski triumf reprezentantki Rosji w tej konkurencji i jednocześnie największy sukces Sotnikowej, która do tej pory dwa razy wywalczyła wicemistrzostwo Europy (2013 i 2014), a w ubiegłorocznych mistrzostwach świata była dziewiąta.

Po programie dowolnym, tańczonym do utworu Rondo capricciosa Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego, w którym nie popełniła błędu, szczęśliwa Rosjanka popłakała się. Łzy popłynęły jej jeszcze raz - po ogłoszeniu wyniku jadącej jako ostatniej Koreanki.

- To najszczęśliwszy dzień w moim życiu. Po prostu wyszłam na lód i pokazałam, jak bardzo kocham to, co robię. Pojechałam po prostu tak, jak chciałam. Na początku marzyłam o jakimkolwiek medalu, ale szczerze mówiąc myślałam tak naprawdę tylko o złocie - powiedziała urodzona w Moskwie Sotnikowa, która łyżwiarstwo trenuje od czwartego roku życia.

To trzeci złoty medal dla Rosji w Soczi w tej dyscyplinie po rywalizacji drużynowej oraz par sportowych i jednocześnie najbardziej niespodziewany.

Faworytką była bowiem Kim. Szanse dawano też srebrnej medalistce z Vancouver, dwukrotnej mistrzyni świata Mao Asadzie. Po programie krótkim Koreanka prowadziła, a Japonka była dopiero 16. Jej występ skrytykował nawet szef komitetu organizacyjnego igrzysk w Tokio w 2002 roku, były premier Japonii Yoshiro Mori.

Program dowolny Asady został oceniony jako trzeci występ wieczoru i ostatecznie ukończyła rywalizację na szóstej pozycji, awansując o 10.

- Jestem rozczarowana. Oczywiście, że jechałam do Soczi z myślą o medalu. Dziękuję wszystkim, którzy mnie wspierali w tych trudnych momentach - powiedziała Japonka.

Koniec kariery

Na konferencji prasowej Yu-na Kim ogłosiła zakończenie kariery sportowej.

- Wiele uczuć mną targa w tej chwili, ale największym jest ulga, że to wreszcie koniec - powiedziała 23-letnia Kim.

Yu-na Kim należała do największych gwiazd koreańskiego sportu. Po sukcesie w Vancouver była rozchwytywana przez sponsorów, a rocznie zarabiała około 10 mln dolarów.

Łyżwiarka była głównym ambasadorem kandydatury Pyeongchang w zwycięskim, jak się okazało, wyścigu o prawo organizacji zimowych igrzysk olimpijskich w 2018 roku.

Oprócz dwóch medali olimpijskich, Kim wywalczyła sześć w mistrzostwach świata - po dwa złote, srebrne i brązowe.

Brązowy medal, pierwszy olimpijski w trzecim występie w igrzyskach, wywalczyła w Soczi 27-letnia Włoszka Carolina Costner, mistrzyni świata z 2012 roku i pięciokrotna mistrzyni Europy.

Niespełna 16-letnia mistrzyni Europy Rosjanka Julia Lipnicka dwukrotnie przewróciła się w programie dowolnym i ostatecznie zajęła piątą pozycję.

Konkurencja solistek jest rozgrywana na igrzyskach zimowych od 1908 roku. Polki w Soczi nie startowały.