Sensacyjne wygrane Dnipro i Salzburga. Mierzejewski tylko 10 minut

Adrian Mierzejewski zagrał dziś tylko 10 minut / fot. PAP

Trabzonspor Adriana Mierzejewskiego przegrał z Juventusem 0:2 w 1/16 finału Ligi Europy. Polak zagrał tylko dziesięć minut. Do niespodzianki doszło z kolei na Ukrainie – Dnipro wygrało z Tottenhamem 1:0. Ciekawie było też w Amsterdamie, gdzie Red Bull Salzburg ograł miejscowy Ajax aż 3:0. Szachtar natomiast zremisował 1:1 z Viktorią Pilzno.

Autorem sensacyjnego zwycięstwa Dnipro nad Tottenhamem jest Jewhen Konoplanka. Niedoszły piłkarz Liverpoolu w 80. minucie pewnie wykorzystał rzut karny podyktowany za faul Jana Veronghena na Matheusie. Brad Friedel co prawda Ukraińca wyczuł, rzucił się nawet we właściwy róg, ale piłka odbiła się jeszcze od słupka i w rezultacie nie miał najmniejszych szans.

Potem w słupek trafił też Roman Zozula i tylko szczęście uchroniło Spurs od dotkliwszej porażki. Należy zaznaczyć, że to pierwsza klęska podopiecznych Tima Sherwooda w tym sezonie Ligi Europy. Wszystkie poprzednie spotkania wygrali.

Solidne 10 minut Mierzejewskiego

Adrian Mierzejewski mecz z Juve zaczął na ławce. Jego kolegów już w 15. minucie skarcił Pablo Osvaldo. Wypożyczony z Southampton napastnik, z zimną krwią wykorzystał dość szczęśliwe podanie Carlosa Teveza i po chwili Stara Dama mogła już bronić wyniku.

W rezultacie broniła go do 94. minuty, kiedy wynik ustalił Paul Pogba. Tym razem również podawał Tevez. Nasz rodak wszedł dopiero w 81. minucie i od razu zrobił dużo zamieszania. Kilka razy zaniepokoił Buffona, kreował akcje, biegał po skrzydle aż miło. Wniosek jest jeden: Polak powinien zagrać od początku.

Red Bull doda ci skrzydeł

Ciekawie było w Amsterdamie. Do przerwy Red Bull Salzburg prowadził z Ajaxem aż 3:0. Najpierw z rzutu karnego trafił Jonathan Soriano, później Sadio Mane minął bramkarza i uderzył na pustą bramkę, a w 35. minucie Soriano zrobił coś nieprawdopodobnego!

Hiszpan zauważył, że Jasper Cillessen stoi daleko przed bramką i huknął z połowy boiska. Holender został brutalnie przelobowany, a Soriano przez najbliższe dni będzie na ustach wszystkich.

Wynik już się nie zmienił

Słowiańskie starcie na szczycie

W starciu słowiańskich gigantów – Viktorii Pilzno z Szachtarem Donieck – nie wyłoniono zwycięzcy. Obie drużyny zdobyły po jednej bramce i to w odstępie tylko dwóch minut. W 62. rzut wolny z lewego skrzydła egzekwował Cisovsky, piłka spadła na głowę Stanislava Tecla i po chwili Piatow wyjmował ją z siatki.

W 64. w sytuacji sam na sam nie pomylił się Luiz Adriano. Brazylijczyk uderzył z woleja, piłka odbiła się od murawy i zaskoczyła bezradnego Kozacika. Mimo jeszcze kilku szans z obu stron, wynik nie uległ zmianie. Z czystym sumieniem możemy powiedzieć, że za nami całkiem udany dzień w Lidze Europy.