Lewandowski na jeden plus, Boruc na minus trzy - weekendowe dokonania kadrowiczów Nawałki

Robert Lewandowski strzela gola FC Nuernberg. Oby powtórzył ten wyczyn w meczu reprezentacji... / fot. PAP

Podopieczni Adama Nawałki rozpoczęli już zgrupowanie przed środowym meczem ze Szkocją. Dobre występy Roberta Lewandowskiego, Łukasza Piszczka, czy Mateusza Klicha w weekendowych spotkaniach mogą napawać optymizmem przed tą konfrontacją. W nieco gorszych nastrojach są dla odmiany bramkarze biało-czerwonych. Zarówno Artur Boruc, jak i Wojciech Szczęsny nie zdołali uratować swoich drużyn przed porażkami.

Ostatnie występy polskich piłkarzy powołanych na towarzyski mecz ze Szkocją na Stadionie Narodowym w Warszawie:

Bramkarze:

Wojciech Szczęsny (23 lata - Arsenal Londyn - 16 A)

Cały mecz w bramce Arsenalu przeciwko Stoke. Kanonierzy przegrali 0:1, po golu Jonathana Waltersa  z rzutu karnego podyktowanego za zagranie ręką Laurenta Koscielnego. Po tej niespodziewanej porażce Arsenal spadł z drugiej na trzecią lokatę w Premier League.

Artur Boruc (34 -  Southampton - 56 A)

Zagrał cały mecz przeciwko Liverpoolowi i trzykrotnie wyjmował piłkę z siatki. W 16. minucie gry Luis Suarez wykorzystał kiks Jose Fonte i trafił do siatki z ok. 15. metrów. Po przerwie Suarez dograł do Raheema Sterlinga, który podwyższył prowadzenie. Wynik ustalił Steven Gerrard, który pokonał Boruca z rzutu karnego. Jedenastkę wywalczył Luis Suarez, którego w niedozwolony sposób powstrzymywał Jose Fonte. Piłkarze Southampton nie byli w stanie skutecznie odpowiedzieć rywalom i mecz zakończył się porażką drużyny Artura Boruca 0:3.

Łukasz Fabiański (28 - Arsenal Londyn - 21 A)

Mecz Arsenalu ze Stoke (0:1) oglądał z ławki rezerwowych.

Obrońcy:

Tomasz Brzyski (32 - Legia Warszawa, 6 A- 1 gol)

Zagrał 45 minut w przerwanym po pierwszej połowie meczu z Jagiellonią Białystok.

Piotr Celeban (28 - FC Vaslui - 10 A)

Drużyna Polaka – FC Vaslui, która zajmuje szóste miejsce w rumuńskiej ekstraklasie swój mecz rozegra dopiero w poniedziałek wieczorem. Rywalem będzie dziewiąta w tabeli ekipa Gaz Metan Medias. Celeban na zgrupowanie kadry dojedzie jako ostatni, we wtorek rano.

Kamil Glik (26 - Torino Calcio - 22 A/2 gole)

Ma za sobą cały mecz przeciw Sampdorii Genua, który ekipa Torino przegrała na własnym boisku 0:2. Glik został w 52. minucie ukarany żółtą kartką.

Artur Jędrzejczyk (26 – FK Krasnodar - 11 A/1 gol)

Rosyjska Premier Liga wznawia rozgrywki w przyszły weekend. Pierwszym rywalem FK Krasnodar będzie Urał Jekaterynburg.

Tomasz Jodłowiec
(28 - Legia Warszawa - 31 A)

Wystąpił w meczu z Jagiellonią, przerwanym po pierwszej połowie przy stanie 0:0. Został w tym spotkaniu ukarany żółtą kartką.

Marcin Komorowski (29 - Terek Grozny - 10 A/1 gol)

Zaliczył 90. minutowy występ w meczu III rundy Pucharu Rosji z występującą w Dywizji I (odpowiednik II ligi) Mordowiją Sarańsk. Klub Polaka wygrał to spotkanie 3:2 (hat-trick zaliczył Jeremy Bokila) i awansował do kolejnej rundy, w której zmierzy się z CSKA Moskwa.

Igor Lewczuk (28 - Zawisza Bydgoszcz - 2 A)

Zagrał 90 minut w przegranym 1:3 meczu wyjazdowym z Zagłębiem Lubin.

Łukasz Piszczek
(28 - Borussia Dortmund - 34 A/2 gole)

Zagrał 90 minut w meczu z Norymbergą, wygranym przez Borussię Dortmund 3:0. Piszczek za ten występ otrzymał notę 2,5 i znalazł się - po raz pierwszy w obecnym sezonie, w jedenastce kolejki Bundesligi magazynu Kicker. Bild dał reprezentantowi Polski notę 3.

Łukasz Szukała (29 - Steaua Bukareszt - 4 A)

Wystąpił w całym meczu przeciwko Dinamo Bukareszt. W derbach stolicy Rumunii Steaua po golu Claudiu Keseru w ostatnich minutach uratowała remis 1:1. Klub Szukały jest liderem tabeli rumuńskiej ekstraklasy.

Maciej Wilusz (25 - GKS Bełchatów - 2 A)

I liga wznawia rozgrywki w najbliższy weekend. GKS Bełchatów w pierwszym wiosennym meczu zagra na wyjeździe z Okocimskim Brzesko. Klub Macieja Wilusza po rundzie jesiennej zajmuje drugie miejsce w tabeli, tracąc trzy punkty do lidera - Górnika Łęczna. Wilusz wystąpił w sobotę w pierwszej połowie sparingowego meczu z Puszczą Niepołomice, zakończonym zwycięstwem bełchatowian 1:0.

Pomocnicy
:

Mateusz Klich (23 - FC Zwolle - 6 A/1 gol)

Reprezentant Polski rozegrał całe 90 minut w meczu 26. kolejki holenderskiej z NEC Nijmegen. Spotkanie zakończyło się remisem 3:3. Klich strzelił bramkę w 35. minucie (na 2:0), wcześniej zaliczył asystę przy trafieniu Guyona Fernandeza w 6. minucie. W bieżącym sezonie Eredivisie Klich rozegrał 24 mecze, w których zdobył 3 bramki.

Grzegorz Krychowiak (24 - Stade Reims - 16 A)

Zagrał 90 minut w wygranym 3:1 meczu z Valenciennes. Klub Polaka zajmuje po tym spotkaniu siódme miejsce w Ligue 1.

Michał Masłowski (24 - Zawisza Bydgoszcz - 2 A)

Bramka zdobyta przez Masłowskiego w meczu z Zagłębiem Lubin - z pewnością ozdoba tego spotkania - była jedynie honorowym trafieniem dla Zawiszy. Bydgoszczanie przegrywali już wówczas 0:3 i nie mieli większych szans na odwrócenie losów meczu. Masłowski w tym spotkaniu został również ukarany żółtą kartką.

Ludovic Obraniak (29, Werder Brema, 32 A- 6 goli)

Zagrał cały mecz przeciwko HSV. Piłkarze Werderu Brema wygrali to spotkanie 1:0, a niemieckie media uznały występ Obraniaka za poprawny. Kicker przyznał reprezentantowi Polski notę 3, nieco niżej – na 4 ocenił ten występ Bild.

Michał Pazdan (26 - Jagiellonia Białystok - 9 A)

Wystąpił 45 minut w przerwanym po pierwszej połowie meczu z Legią w Warszawie; otrzymał w tym spotkaniu żółtą kartkę.

Sławomir Peszko (29, 1.FC Koln, 27 A- 1 gol)

Spędził na boisku 76 minut w meczu 2.Bundesligi z Erzgebirge Aue, który piłkarze Koln zremisowali 2:2. Reprezentant Polski został zmieniony przez Norwega Barda Finne przy stanie 0:2, a jego koledzy z drużyny doprowadzili do remisu strzelając dwa gole w ostatnich siedmiu minutach.

Eugen Polanski (27 - 1899 Hoffenheim - 18 A)

Ekipa 1899 Hoffenheim z grającym przez 90 minut Polanskim rozgromiła w 23. kolejce Bundesligi VfL Wolfsburg 6:2. Niemieccy dziennikarze przyznali reprezentantowi Polski dobre noty za ten występ: 2,5 (Kicker) i 3 (Bild). W konfrontacji z "Wilkami" Polanski zaliczył swój 21. występ w  obecnym sezonie ligowych rozgrywek.

Maciej Rybus (24 - Terek Grozny - 26 A/2 gole)

Grał do 86. minuty w wygranym 3:2 meczu Pucharu Rosji z Mordowiją Sarańsk. Zszedł z boiska przy stanie 2:2 zastąpiony przez Rumuna Gheorghe Grozava.

Waldemar Sobota (26 - FC Brugge - 12 A/4 gole)

Sobota pojawił się na boisku w 86 minucie zwycięskiego meczu ze Standardem Liege. Klub Polaka wygrał 1:0 w spotkaniu na szczycie belgijskiej Jupiler League, dzięki czemu zmniejszył do czterech punktów dystans do literującego w tabeli Standardu.

Napastnicy:

Robert Lewandowski (25 - Borussia Dortmund - 60 A/18 goli)

Znakomity występ w wygranym 3:0 spotkaniu z FC Nuernberg.  Polak miał udział przy pierwszej bramce dla Borussi: to jego strzał głową dobił Mats Hummels, był również autorem drugiego gola: w 64. minucie meczu nie dał szans bramkarzowi rywali strzelając  z okolicy 16. metra.   Występ Lewandowskiego docenili dziennikarze magazynu Kicker, przyznając mu bliską ideału notę 1,5 i po raz piąty w tym sezonie umieszczając w jedenastce kolejki. Bild ocenił występ Polaka najwyższą notą 1.

Arkadiusz Milik (20 - FC Augsburg - 6 A/1 gol)

Pojawił się na boisku w 63. minucie meczu z Hannoverem 96 zastępując Dong-Won Ji. W momencie wejścia Polaka był remis 1:1 i wynik ten do końca meczu nie uległ już zmianie.

Marcin Robak (31 - Pogoń Szczecin -7 A/1 gol)

Pogoń Szczecin swój mecz w 24. kolejce ekstraklasy - na wyjeździe z Podbeskidziem Bielsko-Biała, rozegra w poniedziałek 3 marca bez udziału Marcina Robaka. Napastnik Pogoni pauzuje za żółte kartki. Robak był z pewnością głównym  bohaterem poprzedniej serii spotkań, w której strzelił aż 5 goli (15, 31, 39 - karny, 44, 72 min.), dzięki czemu jego drużyna wygrała 5:1 z Lechem Poznań. Po tym popisie Robak, z 15 golami na koncie wysunął się na czoło klasyfikacji strzelców ekstraklasy.

Łukasz Teodorczyk (23 - Lech Poznań – 5 A/3 gole)

Napastnik Lecha przyczynił się w sobotę do zwycięstwa swej drużyny nad Piastem Gliwice 4:0. Zdobył w 75. minucie bramkę na 2:0, wykorzystując precyzyjne dośrodkowanie Dawida Kownackiego. Teodorczyk został w niedzielę dodatkowo powołany do kadry, jako ósmy zawodnik z polskiej ekstraklasy.