Halowy rekord świata amerykańskiej sztafety 4x400 m

Calvin Smith. / fot. PAP

Amerykanie pobili halowy rekord świata w sztafecie 4x400 metrów. Uzyskali czas 3:02.13, biegnąc w składzie: Kyle Clemont, David Verburg, Kind Butler III i Calvin Smith. Złoty medal w tej samej konkurencji wśród kobiet również przypadł reprezentacji USA.

Sztafeta 4x400 - mężczyźni:

Broniący tytułu Amerykanie wynikiem 3.02,13 poprawili w Sopocie halowy rekord świata w sztafecie 4x400 m. Polacy, którzy uzyskali czas 3.04,39, zajęli czwarte miejsce w mistrzostwach świata, wyprzedzeni też przez Brytyjczyków - 3.03,49 i Jamajczyków - 3.03,69.

Biało-czerwoni wystąpili w składzie: Kacper Kozłowski (AZS UWM Olsztyn), Rafał Omelko (AS AWF Wrocław), Michał Pietrzak (AZS AWF Katowice) i Jakub Krzewina (WKS Śląsk Wrocław).

Po rekord świata pobiegli Kyle Clemons, David Verburg, Kind Butler i Calvin Smith.

Poprzedni wynosił 3.02,83 i był ustanowiony 7 marca 1999 roku w Maebashi w Japonii.

1. USA        3.02,13
   (Kyle Clemons, David Verburg, Kind Butler III, Calvin Smith)

2. W.Brytania 3.03,49
   (Conrad Williams, Jamie Bowie, Luke Lennon-Ford, Nigel Levine)

3. Jamajka    3.03,69
   (Errol Nolan, Allodin Fothergill, Akheem Gauntlett, Edino Steele)

4. Polska     3.04,39
   (Kacper Kozłowski, Rafał Omelko, Michał Pietrzak, Jakub Krzewina)

5. Rosja      3.07,12
6. Ukraina    3.08,79

Sztafeta 4x400 - kobiety:

Lekkoatletki amerykańskie zdobyły w Sopocie złoty medal halowych lekkoatletycznych mistrzostw świata w sztafecie 4x400 m. Za nimi finiszowały Jamajki oraz broniące tytułu Brytyjki. Polki, po dyskwalifikacji Rosjanek, uplasowały się na czwartej pozycji.

Amerykanki, w składzie: Natasha Hasting, Joanna Atkins, Francena McCorory i Cassandra Tate, uzyskały najlepszy w tym roku wynik na świecie - 3.24,83.

Polki: Ewelina Ptak (WKS Śląsk Wrocław), Małgorzata Hołub (KL Bałtyk Koszalin), Patrycja Wyciszkiewicz (SL Olimpia Poznań) i Justyna Święty (AZS AWF Katowice) osiągnęły czas 3.29,89. Metę minęły piąte, za Rosjankami, które zostały zdyskwalifikowane.

1. USA         3.24,83
  (Natasha Hasting, Joanna Atkins, Francena McCorory i Cassandra Tate)

2. Jamajka     3.26,54
  (Patricia Hall, Anneisha McLaughlin, Kaliese Spencer, Stephenie Ann McPherson)

3. W. Brytania 3.27,90
  (Eilidh Child, Shana Cox, Margaret Adeoye, Christine Ohuruogu)

4. Polska      3.29,89
  (Ewelina Ptak, Małgorzata Hołub, Patrycja Wyciszkiewicz, Justyna Święty)

5. Nigeria     3.31,59
   Rosja       dyskwalifikacja

60 m przez płotki - mężczyźni:

Amerykanin Omo Osaghae z najlepszym wynikiem sezonu - 7,45 s - w biegu na 60 m przez płotki zdobył w Sopocie złoty medal halowych lekkoatletycznych mistrzostw świata. Drugi był Francuz Pascal Martinot-Lagarde - 7,46, a trzeci jego rodak Garfield Darien - 7,47. W półfinale odpadł Dominik Bochenek (SL WKS Zawisza Bydgoszcz), który w swej serii był szósty - 7,66.

60 m przez płotki - kobiety:

Jamajka Shelly-Ann Fraser-Pryce wynikiem 6,98 s zdobyła w Sopocie złoty medal halowych mistrzostw świata w lekkoatletyce w biegu na 60 m. Żadna inna zawodniczka nie pokonała w tym roku tego dystansu szybciej.

Srebro wywalczyła Murielle Ahoure z Wybrzeża Kości Słoniowej - 7,01, a brąz Amerykanka Tianna Bartoletta - 7,06.

Polki - Marta Jeschke (SKLA Sopot) i Anna Kiełbasińska (AZS AWF Warszawa) - odpadły w półfinale.

27-letnia Fraser-Pryce ma w dorobku m.in. złoty medal olimpijski na 100 m z Pekinu i Londynu.

Skok wzwyż - mężczyźni:

Katarczyk Mutaz Essa Barshim wynikiem 2,38 m zdobył złoty medal halowych lekkoatletycznych mistrzostw świata w skoku wzwyż. Srebro takim samym rezultatem wywalczył w Sopocie Rosjanin Iwan Uchow, a brąz Ukrainiec Andrij Procenko - 2,36.

Za faworyta konkursu uchodził mistrz olimpijski Uchow. Urodzony w Czelabińsku lekkoatleta pod koniec lutego, podczas mityngu w Pradze, uzyskał 2,42 m, czyli tylko o centymetr mniej od rekordu świata Kubańczyka Javiera Sotomayora z 1989 roku.

Takiego rezultatu nie zdołał jednak powtórzyć w Ergo Arenie. Poprzeczkę zawieszoną na 238 cm pokonał w trzeciej próbie, a Katarczyk wszystkie wysokości w konkursie zaliczył za pierwszym podejściem.

Niespełna 23-letni Barshim to brązowy medalista londyńskich igrzysk i wicemistrz świata z Moskwy. Urodził się w Dausze, ale jego rodzice pochodzą z Sudanu. Jest trzykrotnym halowym mistrzem Azji. Trenuje pod okiem Polaka Stanisława Szczyrby.