Gol Polanskiego. Powrót Lewego nie pomógł BVB

Robert Lewandowski nie wpisał się na listę strzelców w spotkania z Borussią Moenchengladbach/fot. PAP/EPA

Eugen Polanski zdobył bramkę dla Hoffenheim w meczu 25. kolejki piłkarskiej ekstraklasy Niemiec przeciwko Mainz (2:4). Borussia Dortmund, z Robertem Lewandowskim i Łukaszem Piszczkiem w składzie, uległa na własnym stadionie Borussii Moenchengladbach 1:2.

Polanski strzelił gola byłemu klubowi w 49. minucie. Popisał się efektownym uderzeniem z woleja z linii pola karnego. Była to pierwsza bramka meczu, a po trzech minutach na 2:0 podwyższył Brazylijczyk Roberto Firmino, który trafił po raz 13. w Bundeslidze w tym sezonie.

Później jednak goście w ciągu ośmiu minut odwrócili losy meczu, zdobywając trzy bramki. Najpierw bramkarza gospodarzy pokonał Kameruńczyk Jean-Eric Choupo-Moting (67.), a następnie Benedikt Saller (73.) i Japończyk Shinji Okazaki (75.). Ten ostatni ustalił wynik meczu na 4:2 w doliczonym czasie gry.

Hoffenheim nie pierwszy raz uczestniczy w meczu z dużą liczbą bramek. Piłkarze z miejscowości Sinsheim mają najgorszą defensywę i trzeci najskuteczniejszy atak w lidze. Ich bilans bramkowy to 54-56.

Borussia Moenchengladbach sprawiła na Signal Iduna Park niespodziankę, pokonując wicelidera. To pierwsze ligowe zwycięstwo gości po serii dziewięciu porażek.

Piłkarze z Moenchengladbach schodzili na przerwę prowadząc 2:0, po trafieniach Brazylijczyka Raffaela w 31. i Maksa Krusego w 40. minucie. 25-letni napastnik, który zadebiutował w reprezentacji Niemiec w ubiegłym roku, zmylił dwoma efektownymi zwodami zarówno Piszczka, jak i ustawionego blisko niego bramkarza Romana Weidenfellera, po czym posłał piłkę do pustej siatki.

Od 69. minuty goście grali w dziesiątkę po drugiej żółtej kartce dla Norwega Havarda Nordtveita. Piłkarze BVB zdołali wykorzystać przewagę tylko do zmniejszenia rozmiarów porażki. Kwadrans przed końcem na 1:2 trafił Serb Milos Jojic, ale pomimo licznych ataków gospodarze nie zdołali doprowadzić do remisu.

Lewandowski grał cały mecz, a w 60. minucie zobaczył żółtą kartkę. Piszczek opuścił boisko w 67. minucie, natomiast trzeci z biało-czerwonych w BVB Jakub Błaszczykowski leczy poważną kontuzję kolana.

Dortmundczycy są w dalszym ciągu wiceliderami tabeli, choć mają już tylko punkt przewagi nad Schalke 04 Gelsenkirchen. Tracą 20 pkt do prowadzącego Bayernu Monachium, który o 18.30 podejmie Bayer Leverkusen mając nadzieję na 50. kolejny mecz ligowy bez porażki.

W innym sobotnim spotkaniu Werder Brema zremisował 1:1 z VfB Stuttgart. Do 74. minuty występował Ludovic Obraniak, a od 58. - Martin Kobylański.

W jedynym piątkowym meczu Augsburg przegrał przed własną publicznością 1:2 z Schalke 04 Gelsenkirchen. Drużyna z Zagłębia Ruhry awansowała na trzecie miejsce w tabeli, z punktem straty do BVB. W składzie gospodarzy od 66. minuty grał Arkadiusz Milik.