Koreanka i Rosjanin najlepsi w klasyfikacji wielobojowej w Montrealu

Victor An /fot. PAP/EPA

W Montrealu zakończyły się mistrzostwa świata w short tracku. W niedzielę złote medale w biegu na 1000 metrów i w klasyfikacji wielobojowej zdobyli Shim Suk Hee z Korei Południowej oraz Rosjanin Victor An. W wyścigu sztafetowym złoto dla Chinek i Holendrów.

W biegu na 1000 metrów (zawodniczki musiały przejechać dziewięć okrążeń) niespodziewanie już w ćwierćfinale odpadła srebrna medalistka igrzysk olimpijskich w Soczi na tym dystansie, Fan Kexim. Chinka walkę o półfinał przegrała z Koreanką Kim Alang oraz niespodziewanie z Węgierką Bernardett Heidum. Niespodzianki nie było w finale, gdzie na dwóch pierwszych miejscach finiszowały Koreanki. Złoto dla Shim Suk Hee, a srebro wywalczyła Park Seung-Hi. Na trzecim miejscu ukończyłą rywalizację reprezentantka gospodarzy Valerie Maltais. Kanadyjka na ostatnim okrążeniu wyprzedziła Brytyjkę Elise Christie.

Jeszcze więcej emocji dostarczyły wyścigi na 1000 metrów mężczyzn. W półfinale odpadł faworyt gospodarzy Charles Hamelin. Kanadyjczyk został zdyskwalifikowany przez sędziów za nieprawidłową jazdę. W finale triumfował Rosjanin Victor An, który tym samym zdobył swój pierwszy medal na tych mistrzostwach (na dwóch wcześniejszych dystansach finiszował na czwartym miejscu). Rosjanin wyprzedził brązowego medalistę z igrzysk w Soczi na tym dystansie, Holendra Sjinkie Knegta. Na najniższym stopniu podium stanął reprezentant Korei Południowej Park Se Yeong.

Pechowy upadek Hamelina

Następnie rozegrano Superfinały mężczyzn i kobiet na dystansie 3000 metrów. W tych wyścigach wystartowało osiem najlepszych zawodniczek i zawodników w klasyfikacji wielobojowej po trzech indywidualnych wyścigach (1500 metrów, 500 metrów i 1000 metrów). W tym biegu medali nie przyznawano, ale można było zdobyć punkty do klasyfikacji wielobojowej. Ponadto zawodnik lub zawodniczka, która jako pierwsza przejechała w tym biegu 1000 metrów, dostawała dodatkowo pięć punktów.

Superfinał kobiet wygrała Koreanka Shim Suk Hee, która tym samym zdobyła złoty medal w klasyfikacji wielobojowej. Srebro wywalczyła jej rodaczka Park Seung-Hi, a brąz, dzięki pięciu dodatkowym punktom, Kanadyjka Valerie Maltais. Reprezentantka gospodarzy rzutem na taśmę wyprzedziła Brytyjkę Elise Christie.

Superfinał mężczyzn wygrał natomiast Victor An. Rosjanin na finiszu wyprzedził Charlesa Hamelina. Dzięki temu An wyprzedził go także w klasyfikacji wielobojowej. Kanadyjczyk na ostatniej prostej zanotował upadek i zdołał go wyprzedzić J.R. Celski. Amerykanin w klasyfikacji wielobojowej wywalczył srebro, a prowadzący po trzech wyścigach indywidualnych Hamelin musiał zadowolić się medalem brązowym w klasyfikacji wielobojowej.

Koreanki zdyskwalifikowane

Ogromnych emocji dostarczyły oba wyścigi finałowe sztafet, które rozegrano na zakończenie zawodów. W finale kobiet (ekipy miały do przejechania dystans 300 metrów, a wiec 27 kółek) wystartowały sztafety Korei Południowej, Chiny, Kanady i Włoch. Po pasjonującym finiszu minimalnie lepsze od Chinek okazały się Koreanki, ale zostały przez sędziów zdyskwalifikowane. Na ostatnich okrążeniach Koreanka Shim Suk Hee nieprawidłowo wyprzedzała Fan Kexin i to Chinkom przyznano złoty medal. Srebro dla Kanadyjek, a brąz dla Włoszek.

W finale mężczyzn (drużyny miały do przejechania dystans 5000 metrów, a wiec 45 kółek) na stracie stanęły drużyny Rosji, Holandii, Korei Południowej i Wielkiej Brytanii. Ostatnie dwa okrążenia to była niesamowita walka na dystansie. Ostatecznie złoto sensacyjnie zdobyli Holendrzy, srebro dla Koreańczyków, a brąz niespodziewanie dla sztafety Wielkiej Brytanii. Rosjanie znaleźli się poza podium, choć byli typowani jako głowny faworyt do złotego medalu.

W Montrealu Polskę miała reprezentować w biegach indywidualnych Patrycja Maliszewska. Niestety, zawodniczka Juvenii Białystok podczas środowego treningu nabawiła się kontuzji i musiała wycofać się ze startu w Kanadzie.