Janisz: Brodaty bombardier rozpoczyna nową erę

Sporty walki
Janisz: Brodaty bombardier rozpoczyna nową erę
Johny Hendricks / fot. PAP/PA

Johny Hendricks został mistrzem UFC wagi półśredniej, czym rozpoczął nową erę tejże kategorii. 19 kwietnia 2008 roku, czyli prawie sześć lat temu, Georges St. Pierre znokautował w Montrealu Matta Serrę i zdobył tytuł mistrzowski. Stał się legendą boksu. Do tego zrezygnował niepokonany – po ośmiu udanych obronach tytułu w listopadzie ubiegłego roku, gdy pokonał właśnie Johny’ego Hendricksa.

Nic więc dziwnego, że to Amerykanin z Oklahomy dostał szansę na objęcie schedy po GSP, a pozycję rywala wywalczył sobie jeden z najmocniej bijących w tej wadze zawodników, jego rodak z Iowy , Robbie Lawler, jeden z tych, którzy mieli szczęście nigdy nie walczyć z St. Pierrem. Nie walczył bo był za słaby i pałętał się przez siedem lat po innych organizacjach przegrywając równie często jak wygrywając, w dodatku w wyższej kategorii. I gdyby UFC nie przejęło Strikeforce pewnie nie zrzuciłby kilku kilogramów i nie znokautował trzech ludzi z aspiracjami.

To był strzał w dziesiątkę. Pojedynek w Dallas o wakujący tytuł wydobył taki ładunek dramatyczny i dał tak wiele emocji, że większość fanów zapomniała już o perfekcyjnym, ale także przewidywalnym do bólu GSP. Jak to w Teksasie, 25 minut nieludzkiego bombardowania, w którym pięściarze łącznie trafili ponad 300 razy, a ponieważ walczyli pięć rund, to łatwo obliczyć, że w każdej padało średnio ponad 60 ciosów. Ciosów znaczących, które doszły, bo prób było przeszło dwa razy więcej! Nagrody za pojedynek wieczoru jak najbardziej zasłużone.

W ten sposób w pięciu najcięższych kategoriach królują Amerykanie – Cain Velasquez, Jon Jones, Chris Weidman , Johnny Hendricks i Anthony Pettis. W najlżejszej mistrzem jest ich rodak Demetrious Johnson. Tylko dwa pasy koguciej i piórkowej są w posiadaniu Brazylijczyków Renana Barao i Jose Aldo. Jeśli dodamy do tego supremację innej Amerykanki, Rondy Rousey wśród kobiet, to mamy pełny obraz najlepszej organizacji na świecie. Amerykańskiej organizacji.
Andrzej Janisz, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze