Arka w półfinale Pucharu Polski. Zwycięstwo z Miedzią po dogrywce

Zawodnicy Miedzy Legnica walczący o piłkę z Mateuszem Szwochem /fot. PAP

W Pucharze Polski nie było niespodzianki, choć zanosiło się na nią przez długi czas. Po trudnym spotkaniu, wielu emocjach i dogrywce Arkowcy pokonali zespół Miedzi Legnica różnicą jednego gola. Przyjezdni zwyciężyli 3:2 i zapewnili sobie awans do półfinału Pucharu Polski.

W poprzednim spotkaniu Arka Gdynia zremisowała 1:1 na własnym boisku z Miedzią Legnica. Taki wynik premiował awansem gości. Wejście do półfinału Pucharu Polski to jeden z celów, który został postawiony przed sezonem piłkarzom Arki. Natomiast drużyna z Legnicy liczyła się tylko w rozgrywkach pucharowych, gdyż nie ma już szans w walce o awans do Ekstraklasy.

Pierwsza połowa na remis

W 18. minucie Miedzianka mogła objąć prowadzenie, lecz futbolówka po strzale Wojciecha Łobodzińskiego odbiła się od słupka. Miedź nie ustępowała. Swoje okazje mieli Piotr Madejski i Marcin Burkhardt, ale byli niecelni.

Pod koniec pierwszej połowy wyższy bieg wrzuciła Arka. Piłka po strzale Arkadiusza Aleksandra powinna znaleźć się w bramce, ale gracze trenera Pawła Sikory musieli się zadowolić tylko rzutem rożnym.

W 44. minucie zabrakło naprawdę niewiele, aby to Miedź zapewniła sobie awans na wyższy szczebel rozgrywek. Po dośrodkowaniu Patryka Szymańskiego z lewej strony Burkhardt nie trafił jednak czysto w piłkę i bramkarz drużyny przeciwnej nie miał problemów z wyłapaniem jej.

Druga połowa na... remis

Starania Miedzi zostały nagrodzone cztery minuty po wznowieniu gry. Krzysztof Wołczek podał między nogami Kamila Juraszka, a wbiegający w pole karne Burkhardt precyzyjnie strzelił i wyprowadził Miedź na prowadzenie 1:0. Radość piłkarzy z Legnicy nie trwała długo, bo w 54. minucie Mateusz Szwoch wykorzystał „jedenastkę” podyktowaną za faul na Bartoszu Ślusarskim.

W 61. minucie Piotr Tomasik wyszedł idealnie do piłki, ale trafił prosto w bramkarza Miedzi Andrzeja Bledzewskiego. Swojego szczęścia w dobitce spróbował Wojowski, ale piłkę sprzed linii bramkowej ofiarnie wybił Adrian Woźniczka.

Miedź w ostatnich 20 minutach gry bardzo chciała strzelić bramkę i skończyć spotkanie Bramkarz Arki miał pełne rękawice roboty, ale w tej połówce już gola nie stracił. Regulaminowy czas gry zakończył się wynikiem 1:1.

Z emocjonującej dogrywki zwycięsko wyszła Arka

Oba zespoły wyszły na dodatkowe pół godziny gry niesamowicie zmotywowane. Jednak w 100. minucie dobrze grająca Miedź straciła bramkę. Świetne dośrodkowanie od Adriana Budki z prawej strony boiska wykorzystał Piotr Tomasik,a zespół Arki szalał ze szczęścia. Czerwona kartka dla bramkarza Andrzeja Bledzewskiego tylko ułatwiła kontrolowanie meczu. Bramkę na 3:1 strzelił Arkadiusz Aleksander. Wykorzystał on precyzyjne podanie Ślusarskiego i strzałem pod poprzeczkę pokonał golkipera Miedzi.

Drużyna z Legnicy pożegnała się z Pucharem Polski pięknym strzałem Krzysztofa Wołczka, który uderzył po dośrodkowaniu Mariusza Zasady w długi róg bramki.

Miedź Legnica – Arka Gdynia 2:3, po dog. (1:1, 0:0)

Bramki: Burkhardt (49), Wołczek (119) - Szwoch (54 k.), Tomasik (100), Aleksander (118)

Miedź: Andrzej Bledzewski - Krzysztof Wołczek, Tomasz Midzierski, Adrian Woźniczka, Mariusz Zasada - Piotr Madejski, Radosław Bartoszewicz, Adrian Cierpka, Marcin Burkhardt (Bartosz Nowak 102), Wojciech Łobodziński ( Patryk Szymański 36) - Zbigniew Zakrzewski (Bartosz Machaj 53)

Arka: Jakub Miszczuk; Glauber (Marcin Radzewicz 54), Mateusz Cichocki, Kamil Juraszek, Piotr Tomasik; Tomasz Kowalski (Adrian Budka 54), Marcus Vinicius (Bartosz Ślusarski 11), Radosław Pruchnik, Mateusz Szwoch, Paweł Wojowski; Arkadiusz Aleksander

Żółte kartki: Bartoszewicz, Zasada -  Ślusarski, Wojowski, Tomasik

Czerwona kartka: Bledzewski (106)

Sędzia: Łukasz Bednarek Widzów: 4600

Pierwszy mecz zakończył się remisem 1:1. Awans: Arka