Tadesse zwycięzcą, Szost mistrzem Polski Orlen Warsaw Marathon

Od lewej: Kenijczyk Matebo Omari - drugie miejsce, zwYcięzca Etiopczyk Tola Tadesse oraz trzeci na mecie Henryk Szost. / fot. PAP

Etiopczyk Tola Tadesse, brązowy medalista ubiegłorocznych mistrzostw świata w Moskwie, wynikiem 2:06.55 został zwycięzcą 2. Orlen Warsaw Marathon. Mistrzem Polski na dystansie 42 km 195 m został Henryk Szost (WKS Grunwald Poznań) - 2:08.55.

Od niedzieli Tadesse jest zawodnikiem, który najszybciej pokonał w Polsce 42 km 195 m. Wcześniej liderem był Kenijczyk John Sammy Kibet; we wrześniu 2011 roku uzyskał 2:08.17.

W rywalizacji kobiet triumfowała Etiopka Bizuayehu Ehile - 2:30.28. Za nią finiszowała zdobywczyni siedmiu medali mistrzostw Polski na krótszych dystansach, rekordzistka kraju na 20 km (1:07.19) Iwona Lewandowska - 2:32.41. Na piątej pozycji uplasowała się debiutująca w maratonie Katarzyna Kowalska (obie LKS Vectra Włocławek). Czas dwukrotnej młodzieżowej mistrzyni Europy na 3000 m z przeszkodami (2005 i 2007) - 2:34.56.

W gronie osób niepełnosprawnych, ze średnią prędkością 40 km/h, pokonywali maratońską trasę handbike'ami współrekordziści świata (59.58) i prawie równocześnie minęli metę na błoniach Stadionu Narodowego - Arkadiusz Skrzypiński (IZO-BLOK Start Szczecin) - 1:08.54 oraz zdobywca dwóch złotych medali igrzysk paraolimpijskich w Londynie, były żużlowiec Rafał Wilk (Start Szczecin) - 1:08.55. Z kobiet najszybciej trasę pokonała Monika Pudlis (IKS Smok Lotos Orneta) - 1:46.06.

Na dystansie 10 km zwyciężył Kenijczyk Martin Mukule - 29.03. Najlepsi w Polaków - piąty Krystian Zalewski (UKS Barnim Goleniów) - 29.17 i szósty Szymon Kulka (ULKS Lipinki) - 29.23. Mistrz Europy z Barcelony na 800 m Marcin Lewandowski (SL WKS Zawisza Bydgoszcz) zajął 39. miejsce (31.29), a brązowy medalista i tegoroczny halowy wicemistrz świata Adam Kszczot (RKS Łódź) był 63. (32.51).

W gronie kobiet triumfowała Białorusinka Swietłana Kudelicz - 32.43. Najlepsza z Polek Dominika Nowakowska (LKB im. Braci Petk Lębork) uplasowała się na piątej pozycji - 33.22. Triumfatorzy na 10 km, a także w maratonie na hanbike'ach otrzymali puchary ufundowane przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Najwyższa frekwencja biegów w Warszawie 13 kwietnia nie została poprawiona. W niedzielę maraton ukończyło 5844 zawodników, a 10 km - 8812 (prawie 1200 nie dało rady). Rekordowa pod tym względem była ubiegłoroczna jesień - we wrześniu 42 km 195 m pokonało 8506 osób, natomiast 10 km w październiku 11 856.

Henryk Szost przyznał, że pod koniec trasy "zderzył się ze ścianą". "Nie biegło mi się najlepiej, przede wszystkim z uwagi na wiatr. Do półmetka bardzo przeszkadzał wiejąc w twarz. Poza tym 'zające' rwały tempo, a na 37. kilometrze dopadł mnie kryzys. Nastąpił stan wyczerpania, nogi zrobiły się ciężkie, jak z ołowiu. Na szczęście po trzech kilometrach udało mi się to jakoś przecierpieć i jestem bardzo zadowolony z tytułu mistrza Polski oraz dobrego wyniku. Dałem z siebie tyle, co mogłem".

Szost urodził się 20 stycznia 1982 roku w Krynicy-Zdroju. Na dystansie 42 km 195 m zadebiutował 15 kwietnia 2007 roku w Dębnie (woj. lubuskie) zostając wicemistrzem kraju. Rok później na tej samej trasie zdobył złoty medal wynikiem 2:11.59. Dwa lata temu (4 marca w Otsu w Japonii) rezultatem 2:07.39 poprawił dziewięcioletni rekord Polski.

"Moim marzeniem jest medal mistrzostw Europy w Zurychu. Dzisiejszy bieg utwierdził mnie w przekonaniu, że cel jest realny, a wynik z Otsu nie jest przypadkowy. Teraz miesiąc wyluzowania i potem przygotowania do sierpniowego startu" - dodał żołnierz Wojska Polskiego w stopniu starszego szeregowego. W 2010 roku zdobył w Atenach złoty medal mistrzostw świata wojskowych w maratonie.

Na mecie każdy uczestnik honorowany był najcenniejszą nagrodą - medalem, a przy odrobinie szczęścia, mógł porozmawiać i otrzymać autograf od medalistów olimpijskich i mistrzostw świata - Anity Włodarczyk (rzut młotem), Tomasza Majewskiego (pchnięcie kulą), Piotra Małachowskiego (rzut dyskiem) czy też Adama Małysza (skoki narciarskie), który w sobotę wystartował w marszobiegu na dystansie niespełna 5 km.

"Za tydzień wyruszam na kolejny rajd i bałem się zakwasów, gdybym wystartował na 10 km. Poza tym marszobieg miał szczytny cel. Za każdego uczestnika Orlen przekaże 10 złotych na stypendia sportowe dla wychowanków rodzinnych domów dziecka. A że udział wzięło około 10 tysięcy osób, będzie to kwota 100 tysięcy złotych. Natomiast ja wiem jak smakuje 10 km. Rok temu pokonałem tu trasę w 51 minut" - powiedział "Orzeł z Wisły".

Zapytany czy jest już pewny, że będzie mógł po raz czwarty wystartować w Rajdzie Dakar, Małysz odparł twierdząco. Podkreślił przy tym, że ostatnia jazda na pustyni znacznie wzbogaciła jego doświadczenie w takim terenie.

"Drugie miejsce w Abu Dhabi Desert Challenge w Zjednoczonych Emiratach Arabskich po trudnej rywalizacji bardzo mnie podbudowało. To moje pierwsze podium w długodystansowym rajdzie cross-country więc sukces smakuje jeszcze lepiej. Uświadomiłem sobie, jak bardzo nieprzewidywalna może być pustynia i ile trzeba dla niej mieć pokory" - zaznaczył.

Jeden z czołowych przed laty polskich maratończyków, autor wielu książek-poradników dotyczących biegania 58-letni Jerzy Skarżyński ze Szczecina pochwalił się "niesamowitym przypadkiem". Otóż 10-kilometrową trasę pokonywał w towarzystwie 26-letniej Magdaleny... Skarzyńskiej z miejscowości Kanie k. Warszawy. "Raz była za mną, raz przede mną, i tak do mety, do której dotarliśmy prawie jednocześnie: ja na 150., a Magda na 152. miejscu".