Polska gospodarzem sześciu najwyższej rangi imprez

Inne
Polska gospodarzem sześciu najwyższej rangi imprez
Włodzimierz Skalik podczas konferencji prasowej Aeroklubu Polskiego. / fot. PAP

Reprezentanci Polski w sportach lotniczych w ubiegłym roku w imprezach rangi mistrzostw świata i Europy zdobyli 62 medale. Tegoroczny sezon zapowiada się równie pasjonująco, w Polsce odbędzie się sześć imprez rangi mistrzostw świata.

Najważniejsze to 33. szybowcowe mistrzostwa świata w trzech klasach - 15, 18 metrowej oraz otwartej, zaplanowane na przełomie lipca i sierpnia, których gospodarzem będzie Leszno.

W tym samym czasie na lotnisku w Toruniu zostaną rozegrane mistrzostwa świata w akrobacji szybowcowej. Po ich zakończeniu 19 sierpnia rozpoczną się 19. samolotowe rajdowe mistrzostwa świata w bardzo silnej obsadzie. Jak poinformowali przedstawiciele Aeroklubu Polski, do udziału zgłosiło się już ponad sto załóg.

- Wyniki polskich pilotów, należących od lat do światowej czołówki, mają wpływ na decyzje Międzynarodowej Federacji Lotniczej (FAI) o przyznawaniu nam organizacji kolejnych zawodów. Mamy w tym bardzo duże doświadczenie, wielu pilotów uważa, że właśnie w Polsce są najlepsze lotniska i tereny do rywalizacji lotniczej. Czeka nas poważne zadanie, bowiem wszystkie zawody odbędą się w roku uroczystych obchodów 95-lecia istnienia Aeroklubu Polski - powiedział prezes AP Włodzimierz Skalik, wielokrotny samolotowy mistrz świata i Europy.

Ciekawie zapowiadają się też organizowane po raz pierwszy balonowe mistrzostwa świata kobiet w Lesznie w terminie 8-13 września. FAI po raz pierwszy zdecydowała się przeprowadzić rywalizację o tytuł mistrzowski tylko w gronie kobiet, wśród których jest wiele doświadczonych i utytułowanych pilotek balonowych.

Działalność Aeroklubu Polski nie skupia się wyłącznie na sporcie. Obserwowany w Polsce od kilku lat lotniczy boom - jest coraz więcej małych, prywatnych samolotów, a zainteresowanie szkoleniem lotniczym rośnie w lawinowym tempie - spowodował, że nastąpiła znaczna liberalizacja przepisów administracyjnych dotyczących lotnisk.

W ostatnich latach powstało około 150 nowych lądowisk, Aeroklub planuje zdecydowanie intensywniej prowadzić popularyzację sportu lotniczego wśród dzieci i młodzieży.

Pomimo ogromnych sukcesów, jakie od lat odnoszą polscy piloci, lotnictwo, które nie jest dyscypliną olimpijską, ma stale poważne problemy finansowe.

- W szerokiej kadrze mamy około trzystu zawodników. Z ich grona prawie siedemdziesiąt procent, pomimo sukcesów na zawodach międzynarodowych, nie otrzymuje żadnego stypendium ani dotacji budżetowej. W wielu przypadkach na sport przeznaczane są środki z budżetów domowych, ale takie rozwiązanie jest nie do przyjęcia. Dlatego intensywnie szukamy nowych źródeł finansowania naszej działalności. Nie kryję, że w tym względzie liczymy na życzliwość wszystkich przyjaciół lotnictwa - wyjaśnił prezes Aeroklubu Polski.
RM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze