Mistrzynie Polski górą w pierwszym meczu półfinałowym

Piłka ręczna
Piłkarki ręczne MKS Selgros Lublin wygrały z drużyną Pogoń Baltica Szczecin. / fot. PAP

W pierwszym meczu półfinałowym play-off PGNiG Superligi Kobiet mistrzynie Polski, piłkarki ręczne MKS Selgros Lublin wygrały z drużyną Pogoń Baltica Szczecin 32:25. Do 45. minuty obie ekipy toczyły wyrównaną walkę, końcówkę meczu zdominowały jednak gospodynie, które wypracowały sobie znaczącą przewagę.

W obu ligowych konfrontacjach między tymi drużynami górą były mistrzynie Polski. W 10. kolejce wygrały w Szczecinie 34:26, a w 21 serii spotkań, 1 marca pokonały rywalki we własnej hali 36:24. Szczypiornistki Pogoni Baltica Szczecin dwukrotnie pokonały lublinianki w meczach Pucharu Polski (35:30, 27:26), eliminując faworytki z Final Four tych rozgrywek.

W pierwszej połowie, zakończonej wynikiem 16:14, oglądaliśmy wyrównaną walkę, dużo bramek i... wiele niewykorzystanych szans. Gospodynie prowadziły od początku. Skuteczne akcje Doroty Małek dały lubliniankom przewagę 4:2. Obie ekipy punktowały falami: najpierw gospodynie wypracowywały sobie znaczną przewagę, następnie przyjezdne niwelowały stratę do jednego, dwóch oczek. Szczypiornistki ze Szczecina mogły odrobić straty już przy stanie 12:10 dla rywalek, jednak najpierw szansy nie wykorzystała Patrycja Królikowska, a po chwili w słupek trafiła Małgorzata Stasiak. Gdy po efektownej kontrze Karolina Konsur przelobowała szczecińską bramkarkę, gospodynie prowadziły 14:10. Kolejne akcje to jednak niemoc lublinianek w ataku i odrabianie strat przez przyjezdne. Złą serię gospodyń przerwała dopiero Karolina Konsur, wykorzystując znakomite podanie Marty Gęgi. Wynik pierwszej połowy na 16:14, na pięć sekund przed końcową syreną ustaliła Kamila Skrzyniarz.

Drugą odsłonę lepiej zaczęły piłkarki Pogoni Baltiki. Po trafieniu Małgorzaty Stasiak szczecinianki wyrównały na 16:16, ale w kolejnych akcjach ekipa z Lublina znów wypracowała sobie trzybramkową przewagę (19:16). Tej zaliczki przyjezdne nie były w stanie zniwelować. W 43. minucie Dorota Małek zdobyła swoją dziesiątą bramkę (23:19), efektownie wykonując rzut karny. W końcówce mistrzynie Polski kontrolowały boiskowe wydarzenia i powiększały przewagę, najpierw do pięciu bramek (28:23 w 53. minucie - po bramce Agnieszki Koceli), kończąc mecz wygraną 32:25.

MKS Selgros Lublin - Pogoń Baltica Szczecin 32:25 (16:14)

Najwięcej bramek: dla MKS - Dorota Małek 10, Alina Wojtas, Agnieszka Kocela i Joanna Drabik po 4, dla Pogoni - Stefka Agowa 5, Patrycja Królikowska 4, Monika Głowińska 4.

Stan rywalizacji play off (do trzech zwycięstw) 1-0 dla MKS.

Transmisja drugiego meczu półfinałowego: niedziela, godz. 18.30 - Polsat Sport.

W drugiej półfinałowej parze piłkarki ręczne KGHM Metraco Zagłębie Lubin wygrały we własnej hali z Vistalem Gdynia:

KGHM Metraco Zagłębie Lubin – Vistal Gdynia 19:16 (9:8)

Najwięcej bramek: dla KGHM Metraco – Kaja Załęczna 4; dla Vistalu – Iwona Niedźwiedź 7.

Stan rywalizacji play off (do trzech zwycięstw) 1-0 dla KGHM. W niedzielę w Lubinie drugi mecz.