45 medali zdobyli Polacy w ME w sumo

Magdalena Chruściel (z prawej) zdobyła srebrny medal /fot. PAP

45 medali mistrzostw Europy seniorów i młodzieżowców w sumo zdobyli w Warszawie reprezentanci Polski. To dokładnie taki sam bilans jak przed rokiem. W rywalizacji seniorów gospodarzom przypadło 12 krążków - dwa srebrne i dziesięć brązowych.

Wicemistrzami Europy zostali - w kategorii 55 kg Magdalena Chruściel (UKS Sorga Zamość) i w open Michał Luto (UKS Niedźwiadek Warszawa).

Brązowe medale zdobyli: Katarzyna Pieprzak (55 kg), Angelika Ferlin (73 kg), Jagoda Mazurek (95 kg), Sylwia Krzemień (+95 kg i open) oraz drużyna, a w gronie mężczyzn: Patryk Swora (85 kg), Paweł Wojda (92 kg), Wojciech Ciepliński (100 kg) i drużyna.

W klasyfikacji medalowej z dorobkiem 26 (10-9-7) na pierwszym miejscu uplasowała się Rosja, na drugim Ukraina - 22 (6-4-12) i na trzecim Polska (0-2-10).

"Początkowo gospodarzem imprezy miała być Ukraina, która jednak zrezygnowała z jej przeprowadzenia. W tej sytuacji Polska, przy wsparciu władz stolicy, zgodziła się w krótkim czasie zorganizować turniej" - przypomniał prezes związku Dariusz Rozum.

Warszawa była gospodarzem mistrzostw świata seniorów i juniorów w sumo w 2010 roku, a trzy lata później mistrzostw Europy seniorów i młodzieżowców. Wszystkie imprezy odbyły się w hali OSiR Wawer Falenica.

Sumo należy do najstarszych sztuk walki. Współczesne, określane jako japońskie, datowane jest na VII w. n.e, a nazwa dyscypliny pochodzi od słów "bronić się". Aktualnie ćwiczy w Polsce ponad 5 tys. osób w stu klubach, a licencję zawodniczą posiada ok. 1800 z nich.