Skład Brazylii na mundial. Bez Kaki

Podczas Pucharu Konfederacji 2013 Neymar został uznany najlepszym zawodnikiem turnieju/ fot. PAP/EPA

Luiz Felipe Scolari ogłosił 23-osobową kadrę na mistrzostwa świata. W ekipie Canarinhos zabrakło między innymi Kaki i Robinho z AC Milan, pomocników Liverpoolu Philippe Coutinho i Lucasa Leivy czy napastnika Corinthians Alexandre Pato. W zespole jest w sumie 17 zawodników, którzy w ubiegłym roku zdobyli Puchar Konfederacji, pokonując Hiszpanię 3:0.

Niespodzianką jest powołanie do składu 27-letniego obrońcy Napoli Henrique, który dotychczas rozegrał zaledwie 71 minut w reprezentacji. Scolari zna go jednak z czasów wspólnej pracy w Palmeiras Sao Paulo. Powołanie Henrique oznaczało natomiast, że miejsca zabrakło dla obrońcy Atletico Madryt - Joao Mirandy oraz  20-latka z PSG - Marquinhosa. Maxwell "wygryzł" natomiast ze składu innego finalistę Ligi Mistrzów - Felipe Luisa. Weteran Maicon dostał szansę zamiast obrońcy Bayernu - Rafinhy.

Tylko czterech zawodników występuje w brazylijskich klubach - rezerwowi bramkarze Jefferson i Victor oraz napastnicy Fred i Jo.

Scolari spotka się z drużyną 26 maja w Rio de Janeiro. Przed inauguracją mundialu zagrają towarzysko z Panamą i Serbią. W fazie grupowej mistrzostw rywalami Brazylijczyków będą Chorwaci (12 czerwca w Sao Paulo) oraz Meksyk i Kamerun.

W poprzednich mistrzostwach świata w 2010 roku w RPA Brazylijczycy zajęli z siedmioma punktami pierwsze miejsce w grupie G. W 1/8 finału pokonali Chile 3:0, a w ćwierćfinale przegrali 1:2 z Holandią.

Skład reprezentacji Brazylii na MŚ:

Bramkarze: Julio Cesar (Toronto FC), Jefferson (Botafogo), Victor (Atletico Mineiro)