Siatkarska Łotwa – groźny rywal...na plaży

Siatkówka
Siatkarska Łotwa – groźny rywal...na plaży
Viktors Korženevičs, w minionym sezonie zawodnik Rennes / fot. diena.lv

Reprezentacja Łotwy będzie pierwszym rywalem biało-czerwonych we wrocławskim turnieju kwalifikacyjnym do przyszłorocznych mistrzostw Europy. Polacy powinni bez większych problemów poradzić sobie z drużyną, która nie ma w swym składzie gwiazd europejskiego formatu.

Łotysze mają na swym koncie sukcesy w siatkówce plażowej, w halowej odmianie tej dyscypliny są daleko nawet za europejskimi średniakami. Reprezentacja tego kraju, obecnie 52. zespół rankingu FIVB, tylko raz wystąpiła w finałach mistrzostw Europy. W 1995 roku - na parkietach Grecji, po pięciu spotkaniach grupowych Łotysze nie mogli pochwalić się wielkimi zdobyczami: wygrali zaledwie jednego seta w konfrontacji z Niemcami.

Podopieczni Valdisa Larionovsa byli najsłabszą, obok Rumunii ekipą tamtych mistrzostw i zostali sklasyfikowani na 11. miejscu. Na tej imprezie wystąpił m.in. Raimonds Vilde – obecny trener reprezentacji Łotwy, który sławą i osiągnięciami znacznie prześciga swych podopiecznych. Vilde był - jeszcze w barwach ZSRR, mistrzem Europy (1985), wicemistrzem świata (1986) i wicemistrzem olimpijskim (1988).  Najlepszym łotewskim siatkarzem ostatniej dekady jest atakujący Gundars Celitans – obecnie występujący w tureckim Istanbul BBSK, wcześniej gracz m.in. rosyjskiego Lokomotivu Biełgorod i włoskiej Casa Modena.

Koniec w przedbiegach

W eliminacjach do poprzednich mistrzostw Starego Kontynentu Łotwa, po zajęciu drugiego miejsca w grupie eliminacyjnej (za Francją, przed Hiszpanią i Węgrami) przegrała w barażach z Turcją. Na wyjazdową porażkę 0:3 podopieczni Vilde odpowiedzieli zwycięstwem w Jeglawie, jednak złoty set zadecydował o promocji rywali. Eliminacje do polskiego mundialu Łotysze skończyli już właściwie w przedbiegach, zajmując  trzecie miejsce w pierwszej fazie kwalifikacji w maju 2013 roku. Zadecydowała o tym porażka 0:3 z Białorusią.

Aktualnym mistrzem Łotwy jest drużyna RTU Robežsardze, która w kwietniowych finałach pokonała VK Biolars Jelgava 3-1 (3:1, 3:0, 2:3, 3:1). Zespoły z Łotwy biorą również udział w rozgrywkach Schenker League – o mistrzostwo krajów bałtyckich. Trzon łotewskiej kadry stanowią zawodnicy występujący w klubach zagranicznych, najpopularniejszy kierunek emigracji to Finlandia. W tamtejszej ekstraklasie występuje, lub występowało w poprzednich sezonach wielu zawodników z Łotwy. Coraz większą rolę w reprezentacji zaczynają odgrywać siatkarze młodego pokolenia.

Siatkarze mniej ważni

Łotysze rozpoczęli przygotowania do wrocławskiego turnieju od wygranych sparingów z Danią (3:2, 3:1, 3:0), następnie rozegrali trzy mecze wyjazdowe z Grecją: 1:3 (9 maja), 3:1 (10 maja) i 1:3 (11 maja). Eliminacyjne zmagania siatkarzy nie cieszą się na Łotwie przesadnym zainteresowaniem. Wydarzeniem numer jeden są tam obecnie, rozgrywane w Mińsku mistrzostwa świata w hokeju na lodzie. Łotysze rywalizują w jednej grupie m.in. z Rosją i USA.

Podczas kwalifikacji we Wrocławiu trener Raimonds Vilde będzie korzystał z usług następujących zawodników:

Artis Caics
[*1985] - rozgrywający (190 cm), w sezonie 2013/14 gracz mistrza Estonii Bigbank Tartu

Deniss Petrovs [*1986] - rozgrywający (187 cm), podstawowy zawodnik Chaumont VB52 (w której występuje ze swym rodakiem Hermansem Egleskalnsem) - czwartej ekipy poprzedniego sezonu francuskiej Ligue A; ma na swoim koncie tytuły mistrza trzech krajów: Łotwy, Estonii i Białorusi

Viktors Korženevičs [*1986]- środkowy (203 cm), w minionym sezonie zawodnik Rennes, najsłabszej drużyny francuskiej Ligue A; wychowanek SK Riga to prawdziwy siatkarski obieżyświat, w czasie swej kariery grał m.in. w Finlandii, Hiszpanii, Niemczech, Grecji (mistrz kraju z Iraklisem - 2012) i we Francji

Janis Liepinš
[*1992] - środkowy (200 cm), zawodnik mistrza Łotwy RTU/Robezsardze

Toms Švans [*1993] - środkowy (195 cm), reprezentuje barwy łotewskiego Daugavpils Universitate

Aleksandrs Kudrjašovs
[*1988] - przyjmujący (195 cm); w sezonie 2013/14 reprezentował barwy francuskiego Saint-Brieuc - występującego w Ligue B, drużyna z północy Francji była najsłabsza na tym poziomie rozgrywek i spadła do niższej klasy

Ansis Medenis [*1984] - przyjmujący (199 cm), gracz fińskiego Saimaa Volley; choć do fińskiej drużyny dołączył jako przyjmujący, po pewnym czasie coraz częściej i ze sporym powodzeniem grywał w ataku; w minionym sezonie ligowym wielokrotnie łamał granicę dwudziestu zdobytych punktów w meczu, został również wybrany najlepszym graczem lutego fińskiej ekstraklasy; najlepiej punktujący zawodnik wygranego 3:2 sparingu z Grekami (23 pkt.)

Aivars Petruševics [*1984] - przyjmujący (191 cm), od kilku sezonów zawodnik czołowego klubu fińskiej ekstraklasy Hurrikaani-Loimaa

Romans Saušs [*1989] - przyjmujący (193 cm), zawodnik fińskiego Kokkolan Tiikerit, jego techniczne umiejętności dostrzeżono również w Szwajcarii, gdzie w sezonie 2012/13 zdobył mistrzostwo i krajowy puchar w barwach Lugano.

Toms Vanags
[*1988] - przyjmujący (190 cm); mistrz Łotwy w barwach RTU/Robezsardze

Hermans Egleskalns [*1990] - atakujący (204 cm); wraz z Denissem Petrovsem występuje w barwach francuskiego Chaumont VB52; wcześniej grał w lidze fińskiej, a z belgijskim Noliko Maaseik zdobył mistrzostwo kraju (2012).

Ingars Ivanovs [*1987] - libero (183 cm), zawodnik mistrza Łotwy RTU/Robezsardze.

Selekcjoner reprezentacji Łotwy podkreślał w wywiadach, że uważa Polaków za zdecydowanych faworytów kwalifikacji, ale jego ekipa jest w stanie nawiązać walkę o drugą pozycję ze Słowenią i Macedonią.

Transmisja meczu Polska – Łotwa w piątek od godziny 17.00 w Polsacie Sport.

Robert Murawski, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze