Mistrzostwo zostaje w Lublinie!

Piłka ręczna
Piłkarki ręczne MKS Lublin wygrały finałową rywalizację z Zagłębiem. / fot. PAP

Piłkarki ręczne MKS Selgros Lublin obroniły tytuł mistrzyń Polski! Podopieczne Sabiny Włodek pokonały w piątym, decydującym meczu finałowym KGHM Metraco Zagłębie Lubin 26:22 (13:12), wygrywając rywalizację play off 3-2.

Cztery spotkania tych ekip nie przyniosły rozstrzygnięcia. W Lublinie dwukrotnie górą były szczypiornistki MKS (26:21, 25:21), w Lubinie gospodynie odrobiły straty, wygrywając  28:22 i 17:15. O złotym medalu mistrzostw Polski miał więc zadecydować piąty mecz.

Od pierwszych minut oglądaliśmy zaciętą walkę z obu stron. Wynik otworzyła Małgorzata Majerek, celnym trafieniem z ostrego kąta z prawej strony. Przyjezdne szybko wyrównały, a po trafieniu Karoliny Semeniuk-Olchawy wyszły na prowadzenie. Po dziesięciu minutach był remis 4:4 po trafieniu Doroty Małek. Ponownie Dorota Małek, wyrównującym trafieniem ustaliła wynik meczu po dwudziestu minutach (10:10). Pierwsza odsłona spotkania zakończyła się minimalnym prowadzeniem gospodyń 13:12, po tym jak Kamila Skrzyniarz skutecznie wykonała rzut karny.

Drugą połowę, podobnie jak pierwszą golem zainaugurowała Małgorzata Majerek. Przyjezdne nie były w stanie odrobić strat. Trafienie Doroty Małek dały MKS prowadzenie 16:14, bramka Aliny Wojtas na dwanaście minut przed końcem powiększyła zaliczkę lublinianek (20:16). W kolejnych akcjach przewagę gospodyń zwiększyła jeszcze, po dwóch zakończonych bramkami akcjach Małgorzata Majerek (22:17), przesądzając właściwie o obronie tytułu przez drużynę MKS Selgros Lublin. Mimo starań, podopieczne Bożeny Karkut nie były w stanie zmienić losów tego spotkania.

Puchary oraz złote i srebrne medale w efektownej scenerii najlepszym polskim drużynom wręczyli: wiceprezes do spraw szkolenia ZPRP Zygfryd Kuchta i prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

MKS Selgros Lublin - KGHM Metraco Zagłębie Lubin 26:22 (13:12)

MKS Selgros: Ekaterina Dżukewa, Aleksandra Baranowska – Dorota Małek 6, Agnieszka Kocela 2, Małgorzata Majerek 9, Joanna Drabik, Walentina Nestsiaruk, Alina Wojtas 5, Marta Gęga 2, Kamila Skrzyniarz 2, Alesia Mihdaliowa.
KGHM Metraco Zagłębie: Monuika Maliczkiewicz, Natalia Ćwirko – Kaja Załęczna 3, Anna Pałgan 3, Karolina Semeniuk-Olchawa 4, Joanna Obrusiewicz 5, Vanessa Jelic 1, Kinga Lalewicz 2, Klaudia Pielesz 4, Jelena Bader, Aleksandra Paluch.

Kary: Selgros – 8 min.; Zagłębie – 10 min.

Stan rywalizacji play off (do trzech zwycięstw) 3-2 dla Lublina.