Rosja hokejowym mistrzem globu

Zimowe
Rosja hokejowym mistrzem globu
Aleksander Owieczkin bardzo liczył na złotym medal na IO w Soczi. Teraz zdobył "złoto" na MŚ w Mińsku/fot. PAP/EPA

Rosja pokonała Finlandię 5:2 (1:1, 2:1, 1:0) w finale rozgrywanych w Mińsku mistrzostw świata w hokeju na lodzie. Rosjanie po raz piąty zdobyli tytuł, po który poprzednio sięgnęli w roku 2012. Brązowy medal wywalczyli Szwedzi po zwycięstwie nad Czechami 3:0.

Rosyjscy hokeiści zrehabilitowali się za nieudany występ na igrzyskach w Soczi. W mistrzostwach świata w Mińsku sięgnęli po tytuł w wielkim stylu. Wygrali wszystkie dziesięć meczów, w tym dwukrotnie z Finami, którzy wyeliminowali ich w ćwierćfinale turnieju olimpijskiego. "Sborna" pokonała drużynę "Suomi" najpierw w grupie 4:2, a potem w meczu finałowym 5:2.

W finale tylko na chwilę Rosjanom zajrzał w oczy koszmar z ostatniej olimpiady. W 27. minucie Olli Palola trafił do bramki Siergieja Bobrowskiego i Finowie prowadzili 2:1. 43 sekundy później wyrównał Aleksander Owieczkin, a po kolejnych ośmiu minutach gola strzelił Jewgienij Małkin. W ostatniej tercji zwycięstwo Rosjan przypieczętowali Danis Zaripow i Wiktor Tichonow.

W niedzielnym meczu "Sbornej" nie mógł poprowadzić trener Olegs Znaroks, ukarany przez międzynarodową federację za kłótnię w półfinale z drugim trenerem Szwedów Rikardem Groenborgiem.

Hokejową elitę opuszczają Kazachstan i Włochy.

Rosja - Finlandia 5:2 (1:1, 2:1, 2:0).

Bramki: dla Rosji - Siergiej Szyrokow (11), Aleksander Owieczkin (28), Jewgienij Małkin (36), Danis Zaripow (45), Wiktor Tichonow (56); dla Finlandii - Iiro Pakarinen (20), Olli Palola (27).

Kary: Rosja - 12, Finlandia - 28 min.


A.J., PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze