16-minutowy gem w meczu Andy'ego Murraya

Andy Murray / fot. PAP/EPA

Rozstawiony z numerem siódmym Brytyjczyk Andy Murray pokonał Australijczyka Marinko Matosevica 6:3, 6:1, 6:3 w drugiej rundzie wielkoszlemowego turnieju tenisowego na kortach im. Rolanda Garrosa w Paryżu. Gem otwarcia w trzecim secie trwał aż 16 minut.

Jako pierwszy triumfować mógł w nim Matosevic, który wygrywał 40:30. Zajmujący 66. miejsce w rankingu ATP Australijczyk miał jeszcze cztery szanse na objęcie prowadzenia w tej partii. Murray wykorzystał piątą ze swoich okazji. Cały gem składał się z 24 akcji.

Był to siódmy mecz tych zawodników. Będący ósmą rakietą na świecie Brytyjczyk wygrał wszystkie z nich.

Za najdłuższy gem w historii uchodzi ten z meczu między Keithem Glassem i Anthonym Fawcettem z 1975 roku, który trwał 31 minut.

W kolejnej rundzie 27-letni Murray zmierzy się z rozstawionym z numerem 28. Niemcem Philippem Kohlschreiberem.

Najlepszym wynikiem Murraya we French Open (pula nagród w tym roku wynosi 23,968 mln euro) jest półfinał z 2011 roku. W kolejnej edycji odpadł rundę wcześniej. Rok temu nie wystąpił z powodu kontuzji pleców.

Mimo porażki Matosevic także może mieć powody do zadowolenia. Australijczyk we wszystkich 12 poprzednich występach w głównej drabince imprez wielkoszlemowych kończył na pierwszej rundzie. Tuż po wtorkowym zwycięstwie nad Niemcem Dustinem Brownem padł na kort i przetoczył się z radości po całym polu gry. Potem przyznał, że - kończąc feralną passę - poczuł ogromną ulgę, jakby z jego ramion zszedł olbrzymi goryl. Zdanie to cytowali później dziennikarze z całego świata.

Wyniki czwartkowych meczów 2. rundy singla mężczyzn w wielkoszlemowym turnieju tenisowym Roland Garros:

Andy Murray (W. Brytania, 7) - Marinko Matosevic (Australia) 6:3, 6:1, 6:3
Philipp Kohlschreiber (Niemcy, 28) - Denis Istomin (Uzbekistan) 6:3, 7:6 (7-5), 6:2
Andreas Seppi (Włochy, 32) - Juan Monaco (Argentyna) 6:2, 6:4, 6:4
Leonardo Mayer (Argentyna) - Tejmuraz Gabaszwili (Rosja) 6:2, 4:6, 6:4, 6:4
Guillermo Garcia-Lopez (Hiszpania) - Adrian Mannarino (Francja) 6:4, 6:3, 4:6, 6:0
Richard Gasquet (Francja, 12) – Carlos Berlocq (Argentyna) 7:6 (7-5), 6:4, 6:4
Fabio Fognini (Włochy, 14) – Thomaz Bellucci (Brazylia) 6:3, 6:4, 7:6 (7-2)
Gael Monfils (Francja, 23) – Jan-Lennard Struff (Niemcy) 7:6 (7-4), 6:4, 6:1
Jack Sock (USA) – Steve Johnson (USA) 7:5, 6:4, 6:2
Fernando Verdasco (Hiszpania, 24) – Pablo Cuevas (Urugwaj) 4:6, 6:7 (6-8), 7:5, 6:4, 6:3