Ambroziak podwójnie złoty na MP w kajakarstwie

Denis Ambroziak cieszący się ze zwycięstwa / fot. PAP

Kajakarz KSC Olsztyn Denis Ambroziak zdobył w Poznaniu dwa złote medale na dystansie 200 m w pierwszym dniu 76. mistrzostw Polski. W finale K1 kobiet Marta Walczykiewicz (KTW Kalisz) o 0,1 s pokonała Karolinę Naję (AZS AWF Gorzów Wlkp.).

Ambroziak wygrał na jedynce oraz w dwójce z Krzysztofem Wroniewiczem. W K1 niespodzianką była dopiero czwarta lokata Piotra Siemionowskiego, byłego mistrza świata w tej konkurencji i uczestnika igrzysk olimpijskich w Londynie.

Niezwykle zacięty pojedynek w finale jedynek stoczyły Walczykiewicz i Naja. Ostatnio częściej wygrywała Naja, ale w Poznaniu zawodniczka KTW Kalisz odzyskała stracony przed rokiem mistrzowski tytuł.

Na mecie Naja podkreśliła, że jest to "zdrowa rywalizacja, która w żaden sposób nie przenosi się na ląd".

"Wszystko dzieje się w kajaku i na wodzie. Myślę, że obie jesteśmy na bardzo wysokim poziomie i każda z nas może walczyć z najlepszymi. O tym, która z nas jest lepsza decydują drobne rzeczy jak dyspozycja dnia, układ zawodów" – przyznała brązowa medalistka IO w Londynie.

"Marta jest wicemistrzynią świata, ma większe doświadczenie. Która z nas będzie startować na mistrzostwach Europy czy świata to już zadecyduje trener. Nie ukrywam, że lubię ten dystans, bo +najmniej boli+. Pięćsetka jest już bardziej wytrzymałościową konkurencją, kosztuje więcej zdrowia. Ale ja nie mogę pozwolić sobie, żeby tylko startować na 200 m, bo mam też predyspozycje pływania na 500 m" – dodała Naja.

Na 200 m dwa medale, złoto w jedynce i srebro w dwójce (z Mariuszem Krukiem), zdobył Andrzej Jezierski. To były reprezentant Polski, ale posiada także obywatelstwo Irlandii i od kilku lat startuje w barwach tego kraju. Jezierski jest jednak wciąż zawodnikiem Posnanii i dla tego klubu zdobywa medale.

W sobotę po południu rozegrane zostaną konkurencje na dystansie 500 m. Mistrzostwa Polski są jednocześnie regatami eliminacyjnymi do kadry seniorów na lipcowe mistrzostwa Europy. Zawody potrwają do niedzieli.