MP w kajakarstwie – Cztery medale Karoliny Nai

Karolina Naja (z lewej) i Ewelina Wojnarowska w finale K1 / fot. PAP

Czterokrotnie na podium stawała Karolina Naja podczas pierwszego dnia mistrzostw Polski w kajakarstwie rozgrywanych na Torze Regatowym Malta. Zawodniczka AZS AWF Gorzów Wlkp. zdobyła jeden złoty i trzy srebrne medale.

Naja przed południem przegrała w finale z Martą Walczykiewicz (KTW Kalisz) w jedynce na 200 m. W dwójce z Pauliną Wiewiórą wygrała, ale w czwórce znów była druga. W finale K1 na 500 m musiała z kolei uznać wyższość koleżanki z reprezentacji - Beaty Mikołajczyk (Kopernik Bydgoszcz). Dwukrotna medalistka igrzysk olimpijskich z lekkim dystansem potraktowała swoje zwycięstwo.

"Tak naprawdę to są tylko mistrzostwa Polski i nie ma większego znaczenia, kto by wygrał – czy Karolina Naja, Ewelina Wojnarowska czy Edyta Dzieniszewska. My znamy się aż za dobrze, trenujemy razem 300 dni w roku i niuanse decydują o zwycięstwie. Liczy się, że nasza grupa jest coraz silniejsza i coraz bardziej liczna" – przyznała Mikołajczyk.

Mistrzostwa Polski to dla kadrowiczów zakończenie pierwszej części sezonu, podczas której wystąpili w trzech edycjach Pucharu Świata.

"Myślę, że to był bardzo udany początek sezonu i mam nadzieję, że taki będzie do końca. Zawsze jednak mogłoby być lepiej, stale oczekujemy od siebie lepszych rezultatów. Teraz przed nami tydzień wolnego, ale to są tylko takie umowne wakacje" – wyjaśniła liderka polskiej kadry.

Dla kajakarzy i kanadyjkarzy starty na 500 m, dystansie nieolimpijskim, były tylko pewnym przetarciem przed niedzielną rywalizacją na 1000 m. Za małą niespodziankę można uznać zwycięstwo kanadyjkarza Michała Kudły (Posnania) w C1, który pokonał znacznie bardziej doświadczonych Tomasza Kaczora z Warty Poznań i Marcina Grzybowskiego z Posnanii.

W niedzielę rozegrane zostaną finały na 1000 m oraz sztafety 4x200 m i wyścigi na pięć kilometrów. Mistrzostwa kraju są jednocześnie regatami eliminacyjnymi - na podstawie ich wyników zostaną ogłoszone powołania na lipcowe mistrzostwa Europy.