ME w kolarstwie górskim - Francuzi pierwsi, Polacy na ósmej pozycji

Bartłomiej Wawak / fot. bikeworld.pl

Polska sztafeta kolarzy górskich zajęła ósme miejsce w mistrzostwach Europy, które odbywają się w niemieckiej miejscowości Sankt Wendel. Wygrali Francuzi ze znaczną przewagą nad ekipą gospodarzy oraz Włochami.

W drużynie Polski na pierwszej zmianie wyruszył nasz najlepszy zawodnik. Marek Konwa miał rozpocząć naszą sztafetę mocnym akcentem. Plan wypalił, a swoje okrążenie Marek zakończył na czwartej pozycji. Pierwszy przyjechał Szwed Emil Lindgren, tuż za nim jechał Francuz Jordan Sarrou i były mistrz świata Jose Antonio Hermida Ramos. Polska sztafeta traciła 14 sekund. Na swoje okrążenie jako drugi wyruszył Filip Helta. Nasz junior pojechał na miarę swoich możliwości, ale na mecie był dopiero 11. Na prowadzenie wyszli Hiszpanie, a za nimi podążali Francuzi i Niemcy, gdzie na zmianach jechali juniorzy. W połowie wyścigu obrońcy tytułu, Włosi plasowali się dopiero na miejscu 8., ale swojego asa - Marco Aurelio Fontanę zostawili na koniec. Jeszcze gorzej wiodło się faworyzowanym Szwajcarom, których Katrin Leumann po swojej zmianie przyprowadziła na miejscu 14. Na trzecim okrążeniu sytuacja na czele wyścigu nie uległa zmianie: Hiszpania, Francja, Szwecja i Niemcy. Maja Włoszczowska nieco odrobiła stratę i przyjechała na miejscu 9. Przed Bartkiem Wawakiem zostało ciężkie zadanie, bo pierwsza czwórka wydawała się być poza zasięgiem, a jadący tuż przed Polakami: Austriacy, Ukraińcy, Włosi i Słowacy w swoich zmianach dobrych mieli kolarzy elity i U-23.

Mistrzami Europy zostali Fracuzi, których do zwycięstw na ostatniej zmianie poprowadził Marotte Maxime. Srebrny medal wywalczyli Niemcy, a brązowy Włosi. Polacy zostali sklasyfikowani na 8. pozycji, tracąc 3 sekundy do Słowaków.

W sobotę odbędą się wyścigi juniorów i młodzieżowców, w niedzielę - elity.

Wyniki wyścigu sztafet:

1 Francja: Sarrou Jordan, Pigeon Hugo, Moschetti Margot, Marotte Maxime - 01:10:00
2 Niemcy: Zwiehoff Ben, Eise Tobias. Grobert Helen, Milatz Moritz - 01:11:26
3 Włochy: Vieider Maximilian, Pellizzon Moreno, Rabensteiner Lisa, Fontana Marco Aurelio - 01:12:01
4 Szwecja: Lindgren Emil, Lindh Axel, Engen Alexandra, Wiklund-Hellstadius Max - 01:12:08
5 Szwajcaria: Beeli Andrin, Leumann Katrin, Hertling Arnaud, Fanger Martin - 01:12:49
8 Polska: Konwa Marek, Helta Filip, Włoszczowska Maja, Wawak Bartłomiej - 01:13:13