Ogier zwycięzcą Rajdu Polski

Moto
Ogier zwycięzcą Rajdu Polski
Francuz Sebastien Ogier (VW Polo WRC) wygrał 71. Rajd Polski/fot. PAP

Broniący tytułu Francuz Sebastien Ogier (VW Polo WRC) wygrał 71. Rajd Polski, siódmą rundę mistrzostw świata i umocnił się na pozycji lidera klasyfikacji generalnej. Drugie miejsce zajął Norweg Andreas Mikkelsen, a trzecie Belg Thierry Neuville.

Duże brawa ostatniego dnia rajdu zebrali kierowcy zespołu Volkswagena. Finałowy odcinek specjalny Baranowo 2 – Power Stage padł ich łupem. Zwyciężył Ogier, drugie miejsce zajął Mikkelsen, a trzecie Fin Jari-Matti Latvala. Ta trójka otrzymała dodatkowe punkty do klasyfikacji generalnej mistrzostw świata. Ogier - trzy, Mikkelsen - dwa i Latvala – jeden.

- Jestem ogromnie szczęśliwy. To moje 21. zwycięstwo w mistrzostwach świata, czuję się wspaniale. Weekend był perfekcyjny. Odcinki były świetne, cały czas jechaliśmy z dużymi prędkościami. Najważniejsze, że zrobiłem duży krok w walce o mistrzostwo świata. W tym sezonie konkurencja jest niesamowita, będzie trudniej niż rok temu - powiedział na mecie Ogier.

Z czterech rozegranych w niedzielę odcinków specjalnych trzy wygrał Latvala. Fin chciał wyprzedzić czwartego w klasyfikacji generalnej rodaka Mikko Hirvonena (Ford Fiesta WRC). Przed ostatnim OS-em tracił do niego 8 sekund, dlatego postawił wszystko na jedną kartę, pojechał doskonale, był szybszy od rywala o 7,3 s. Do szczęścia zabrakło 0,7 s - tyle przewagi miał Hirvonen nad Latvalą po 22 odcinkach specjalnych. Planowano rozegrać 24, ale dwa na Litwie zostały odwołane ze względów bezpieczeństwa.

- Ostatni odcinek jechałem maksymalnie szybko, szkoda, zabrakło niespełna jednej sekundy. Gdyby nie wczorajszy pech i uszkodzone zawieszenie, mogło być lepiej - przyznał Latvala.

Robert Kubica, po sobotnich problemach technicznych, urwanym kole, a w niedzielę karze za spóźnienie przy wyjeździe z porannego serwisu, uplasował się ostatecznie na 20. pozycji. Wyżej, na 18. znalazł się Jarosław Kołtun (Ford Fiesta R5), a tuż za mistrzem świata WRC-2 z poprzedniego sezonu sklasyfikowano Huberta Ptaszka (Ford Fiesta S2000).

- Końcowy wynik nie jest korzystny, ale wczoraj mieliśmy pecha i uszkodziliśmy zawieszenie. Uderzyliśmy w kamień, z którym spotkali się także inni kierowcy. Oni przejechali, my zostaliśmy bez koła. Cały rajd był – jako impreza, jednak bardzo dobry. Chciałbym bardzo podziękować kibicom za wspaniały doping. A także gratuluję organizatorom za przygotowanie świetnego rajdu, który był dużo lepszy niż przed rokiem. Wszyscy wyciągnęli odpowiednie wnioski z zeszłorocznej edycji - powiedział Kubica.

Krzysztof Hołowczyc i Michał Sołowow (obaj Ford Fiesta WRC) nie ukończyli rajdu z powodu uszkodzeń samochodów podczas dachowania.

W mistrzostwach świata prowadzi Ogier – 166 pkt, przed Latvalą – 116 pkt i Mikkelsenem – 83 pkt. Wszyscy to kierowcy teamu Volkswagen Motorsport. Niemiecki zespół zaangażował w rajdowe mistrzostwa świata poważne środki. Ich baza w parku maszyn przypominała małe miasteczko ze sporych rozmiarów halą sportową, gdzie serwisowano samochody, restauracją, barem, gabinetem odnowy biologicznej i minihotelem. Serwisy innych ekip, nawet Forda, wyglądały przez niemieckim teamie ubogo.

Rajd cieszył się ogromnym zainteresowaniem kibiców. Na odcinkach specjalnych zawodników dopingowały tłumy, w tym roku nie było większych problemów z krnąbrnymi fanami, którzy nie chcieli wykonywać poleceń służ porządkowych. Jedynym niewypałem były odcinki na Litwie, których dwa razy nie udało się przejechać. W zgodnej opinii ekspertów, jeżeli 72. Rajd Polski ma być nadal polsko-litewski, trzeba będzie tam znaleźć inne, szutrowe trasy, gdyż piaszczyste drogi się do tego nie nadają.

Wyniki Rajdu Polski:

1. Sebastien Ogier (Francja/VW Polo WRC)    2:34.02,0
2. Andreas Mikkelsen (Norwegia/VW Polo WRC) strata 1.07,7
3. Thierry Neuville (Belgia/Hyundai i20 WRC)    2.13,5
4. Mikko Hirvonen (Finlandia/Ford Fiesta WRC)   2.32,4
5. Jari-Matti Latvala (Finlandia/VW Polo WRC)   2.33,1
6. Juho Hanninen (Finlandia/Hyundai i20 WRC)    2.49,9
...
18. Jarosław Kołtun (Polska/Ford Fiesta R5)    19.27,9
20. Robert Kubica (Polska/Ford Fiesta WRC)    25.02,3
21. Hubert Ptaszek (Polska/Ford Fiesta S2000)   25.35,4

Klasyfikacja generalna (po 7 rundach):

1. Sebastien Ogier (Francja/VW Polo WRC)    166 pkt
2. Jari-Matti Latvala (Finlandia/VW Polo WRC)  116
3. Andreas Mikkelsen (Norwegia/VW Polo WRC)   83
4. Mads Ostberg (Norwegia/Citroen DS3 WRC)    66
5. Mikko Hirvonen (Finlandia/Ford Fiesta WRC)  52
6. Thierry Neuville (Belgia/Hyundai i20 WRC)   46
...
12. Robert Kubica (Polska/Ford Fiesta WRC)    12 
A.J., PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze