Wystarczył jeden przebłysk. Hummels bohaterem Niemców!

Mats Hummels zdobywcą pierwszej bramki w meczu / fot. PAP

Wystarczył jeden stały fragment gry, błąd Raphaela Varane'a i siła Matsa Hummela, by Niemcy pokonali Francję. O ile w pierwszej połowie podopieczni Didiera Deschampsa mieli kilka okazji, to w drugiej musieli na nie czekać do ostatnich minut. To było za mało na mądrze grających Niemców, dla których jest to czwarty awans do półfinału z rzędu.

Niemcy może nie zachwycili, ale swój cel osiągnęli. Czwarty półfinał mundialu z rzędu musi robić wrażenie, gdyż do tej pory ta sztuka nie udała się nikomu. Wystarczył jeden stały fragment gry, dośrodkowanie Toniego Kroosa, siła Matsa Hummelsa, który z łatwością przepchnął Raphaela Varane'a i mocnym uderzeniem pokonał Hugo Llorisa. Podopieczni Joachima Loewa mogli strzelić nawet więcej bramek, lecz brakowało im zimnej krwi. Przede wszystkim rezerwowemu Andre Schuerlle, który zmarnował dwie dobre sytuacje.

A Francja? Nie grała dobrego spotkania, choć swoje okazje miała. W pierwszej połowie zawodziła przede wszystkim trójka pomocników: Yohan Cabaye, Blaise Matuidi i Paul Pogba. Niemcy z łatwością pokonywali strefę, w której znajdowali się ci gracze. Mało widoczny był także Benzema, lecz nie przeszkodziło mu to w oddaniu kilku groźnych strzałów. Na szczególną uwagę zasługuje jego uderzenie z 90 minuty, kiedy świetnym refleksem popisał się Neuer.

Francja - Niemcy 0:1 (0:1).

Bramka: 0:1 Mats Hummels (12-głową).

Żółte kartki: Sami Khedira, Bastian Schweinsteiger.

Sędzia: Nestor Pitana (Argentyna). Widzów 73 000.

Francja: Lloris - Debuchy, Varane, Sakho (72 Koscielny), Evra - Cabaye (73 Remy), Matuidi, Pogba - Valbuena (85 Giroud), Benzema, Griezmann.

Niemcy: Neuer - Lahm, Hummels, Boateng, Howedes - Khedira, Schweinsteiger - Ozil (83 Goetze), Kroos (90+2 Kramer), Mueller - Klose (69 Schuerrle).

19:55
I koniec! Niemcy po bramce Matsa Hummelsa pokonują Francję i czekają na swojego półfinałowego rywala, którym będzie ktoś z pary Brazylia-Kolumbia.

19:54
To była ta szansa! Benzema urwał się obronie i wydawało się, że może wyrównać. Jednak na Manuela Neuera to za mało. Interwencja naprawdę światowej klasy. Refleks na najwyższym poziomie.

19:52
Do końca już tylko trzy minuty. Ostatnią zmianę przeprowadza Loew. Christoph Kramer wchodzi za Toniego Kroosa. Wcześniej Schuerrle umiejętnie zastawił piłkę i wywalczyć rzut wolny.

19:50
Oj, to może się zemścić! Na prawym skrzydle urwał się Mueller. W polu karnym było mało ruchu, lecz w końcu Schuerrle urwał się obronie. Jednak gdy dostał piłkę, to uderzył wprost w obrońcę.

19:47
Wróćmy jeszcze do Klose. Większość kojarzy go - i słusznie - z rekordem, który dzieli razem z Brazylijczykiem Ronaldo. Obaj mają po 15 bramek w mistrzostwach świata. Jednak mało kto wie, że przoduje też w innej statystyce. Otóż jest to najczęściej zmieniany piłkarz w historii mundialu. Selekcjonerzy zmieniali go aż 14 razy. Drudzy na liście są Robin van Persie, Xabi Alonso oraz Thomas Hassler (9 razy)

19:45
Czy Francja jest w stanie powrócić go gry? Deschamps przeprowadza ostatnią zmianę. Na murawie melduje się Olivier Giroud. Dla Valbueny mecz się już zakończył.

19:43
Oj, działo się! Świetna kontra Niemców! Ozil dostał świetną piłkę z głębi pola i mądrze poczekał na kolegów. Gdy ci nadbiegli, to ładnie wyłożył futbolówkę Muellerowi, który ledwo ją musnął, co dało szansę dla Schuerrle. Pomocnik Chelsea uderzył jednak nieprecyzjnie i Lloris wyszedł cało z opresji! Po chwili Ozila zmienił Mario Goetze.

19:36
W końcu groźniej zrobiło się w polu karnym Neuera. Po ładnej akcji z ostrego kata strzelał Matuidi. To nie była jednak pozycja, z której mógł zaskoczyć takiego fachowca.

19:32
Dwie zmiany przeprowadza Deschamps. Najpierw w miejsce Mamadou Sakho pojawia się Laurent Koscielny, a za chwilę . Loic Remy zmienia Yohana Cabaye'a.

19:29
Pierwsza zmiana u Niemców. Miroslava Klose zastępuje Andre Schuerrle. Urodzony w Opolu napastnik będzie musiał więc poczekać na pobicie rekordu. Po chwili skrzydłowy Chelsea mógł zaznaczyć swoją obecność. Uderzał Mueller, a Schuerrle zabrakło odwagi, by nieco śmielej zaatakować piłkę

19:25
Sami Khedira na razie, poza umiejętnym faulem na żółtą kartkę, nie prezentuje najwyższej dyspozycji. To Bastian Schweinsteiger musi łatać wszystkie dziury w obronie niemieckiej... Może łyk wody pomoże mu odzyskać świeżość...

19:20
Varane próbował się zrehabilitować! Było blisko, jednak nawet tak precyzjne strzały nie są w stanie zaskoczyć Manuela Neuera.

19:15
Puste trybuny podczas ćwierćfinału mistrzostw świata? Na szczęście to tylko obraz stadionu na chwilę po wznowieniu gry...

19:13
Niemcy powoli budzili się z letargu, lecz po chwili mogli zostać skarceni. Jednak przytomnie zachował się Sami Khedira, który taktycznie sfaulował Griezmanna. Zasłużona żółta kartka.

19:10
Podopieczni Deschampsa szybko wzięli się do roboty. Już na początku drugiej odsłony rzucili się na rywali. Dużo był dośrodkowań, jednak na razie Niemcy umiejetnie odpierają ich ataki. Neuer bez interwencji.

19:04
Francuzi przegrywają do przerwy po raz pierwszy od września 2013 roku. Dość powiedzieć, że gdy przegrywali tak na mistrzostwach świata, to nigdy nie wygrali! Dziesięć meczów i dziesięć porażek! Wymienili tez najmniej celnych podań na tegorocznym mundialu. Tylko zaledwie 76% trafiało do adresatów. Tymczasem druga połowa właśnie się rozpoczęła!

19:01
Karim Benzema miał w pierwszej połowie zaledwie 8 kontaktów z piłką! To najmniej spośród wszystkich aktorów dzisiejszego widowiska. Nie przeszkodziło mu to jednak w oddaniu... 5. strzałów! Bardzo konkretny jest napastnik Realu Madryt... Niech poprawi tylko skuteczność.

18:56
W przerwie czas na statystyki. Niemcy mają na swoim koncie najwięcej bramek zdobytych po uderzeniach głową na mundialu. Zgromadzili ich aż 43. Drudzy Brazylijczycy strzelili tylko... 25 goli!

18:50
Sędzia doliczył tylko minutę, bo i nie było dłuższych przerw w grze. Po upływie 60. sekund Nestor Pitana zakończył pierwszą część. Niemcy prowadzą 1:0 po bramce Hummelsa.

18:48
Poddenerwowany Benzema spróbował szczęścia! Po ścięciu do środka z lewego skrzydła, uderzył jednak wprost w Neuera. Należy pochwalić Matuidiego, który wypracował sytuację swojemu koledze.

18:47
Tym razem to Francuzi domagali się rzutu karnego! Podobnie jak ich rywale - bezskutecznie. I zupełnie niepotrzebnie. Piłka po strzale Benzemy nie trafiła w rękę Hummelsa.

18:45
Za nami kilka minut, w których nie działo się zbyt wiele. Francuzi ciągle próbują długich piłek, lecz nie przynosi to zamierzonego efektu. A poniżej interwencja Neuera sprzed kilku chwil.

18:38 Niemcy chyba trochę przesadzają. Znowu domagali się rzutu karnego, konkretnie Thomas Mueller. Znowu niesłusznie. Po chwili do głosu - w końcu - doszli Francuzi. Długa piłka od stoperów trafiła do Griezmanna. Ten źle przyjął sobie piłkę, lecz zdążył dograć do Valbueny. Skrzydłowy zacentrował piłkę do Benzemy, lecz świetnie interweniował Neuer! Pierwsza interwencja i od razu jaka!

18:33
Franzuci ciągle oszołomieni po utracie bramki. Nie potrafią zawiązać żadnej składnej akcji, co jest na rękę ich rywalom, którzy uważnie ustawiają się w obronie i starają się wykorzystać swoje atuty, czyli kreatywność w środku pola i stałe fragmenty gry. Po jednym z nich do strzału doszedł Benedikt Howedes, lecz przeniósł piłkę nad bramką.

18:28
Miroslav Klose starał się nabrać sędziego i upadł w polu karnym. Oczywiście - Mathie Debuchy trzymał snajpera reprezentacji Niemiec - ale Klose dołożył za dużo od siebie. Na szczęscie dla niego arbiter nie pokazał mu żółtej kartki. Po chwili Evra uratował Francuzów od straty bramki, skutecznie blokując Muellera.

18:24
Jako że na murawie, poza dużą ilością fauli, nie dzieje się za wiele, przytoczmy kilka statystyk. Stoper Borussii Dortmund przełamał passę goli strzelanych w drugich połowach lub dogrywce. Otóż ostatnie 15 trafień na brazylijskim mundialu nie padło w pierwszej części! Dla Hummelsa był to także drugi strzał na mistrzostwach i jednocześnie drugi zamieniony na bramkę.

18:20 Gol dla Niemców padł w dosyć nieoczekiwanym momencie, gdyż to Francja, po niemrawym początku, miała lepsze sytuacje. Dla Hummelsa jest to trzeci gol w ostatnich ośmiu spotkaniach w reprezentacji. We wcześniejszych piętnastu nie potrafił zdobyć ani jednej bramki! Widać, że wie, kiedy rozpocząć strzelanie.

18:17 Z rzutu wolnego dośrodkowywał Toni Kroos. W polu karnym Mats Hummels z łatwością poradził sobie z Raphaelem Varane'em i strzałem głową zdobył pierwszą bramkę w tym meczu!

18:16 GOOOOOOOL. NIEMCY PROWADZĄ 1:0! HUMMELS!

18:15
Znowu Griezmann! Świetna piłka za linię obrony do skrzydłowego, który starał się dograć do Benzemy, lecz w porę interweniował Mats Hummels. To już kolejne ostrzeżenie dla niemieckiej defensywy!

18:11
Blisko! W końcu ładna akcja podopiecznych Deschampsa. Na lewym skrzydle urwał się Griezmann. Dobrze w pole karne wszedł także lewy obrońca Patrice Evra, który wyłożył piłkę do Karima Benzemy. Napastnik Realu uderzył tuż obok słupka.

18:07
Nerwowo zaczęli Francuzi. W pole karne dobrze dośrodkował Mueller, stoperzy francuscy dosyć nieporadnie wybijali piłkę - wprost pod nogi Toniego Kroosa. Jego strzał został jednak zablokowany. W porę! Po chwili gra wróciła do środka pola.

18:05
Sędzia zawodów jest Argentyńczyk Nestor Pitana. Wcześniej na mundialu prowadził wcześniej trzy mecze w fazie grupowej: Rosja - Korea Południowa, USA - Portugalia i Honduras - Szwajcaria.

18:03
Z lekkim poślizgiem, ale zaczęli! Przy piłce reprezentanci Niemiec.

18:00
Zanim rozpocznie się ten wielki mecz, to spójrzmy na porównanie dwóch liderów środka pola. To będzie starcie Toniego Kroosa z Blaise'em Matuidim. Obaj do tej pory grają naprawdę dobrze. Czy któryś będzie miał dzisiaj gorszy dzień?

17:58
Tuż przed hymnami kapitanowie obu drużyn - Phlipp Lahm i Hugo Lloris - odczytali standardowe komunikaty dotyczące walki z rasizmem.

17:56
Obie reprezentacje spotykały się ze sobą 32 razy. Mogłoby się wydawać, że lepszy bilans powinni mieć Niemcy. A to jednak nieprawda! Trzynaście razy wygrywali Francuzi, a tylko jedenaście razy Niemcy. Ośmiokrotnie padał remis. Więcej ciekawostek historycznych w osobnym artykule. KLIK

Obie ekipy tuż przed meczem

17:50
Znamy już składy obu drużyn. O ile Didier Deschamps nie zaskoczył, to Joachim Loew w końcu zdecydował się na zmiany. Ze środka pomocy na prawą obronę przesunięty został Philipp Lahm, a na środek ataku powędrował Miroslav Klose. Oto wyjściowe jedenastki:

Francja: Lloris - Debuchy, Sakho, Varane, Evra - Cabaye, Matuidi, Pogba - Valbuena, Benzema, Griezmann.

Niemcy: Neuer - Lahm, Hummels, Boateng, Howedes - Khedira, Schweinsteiger - Ozil, Kroos, Mueller - Klose.