Polski judoka na podium w Mongolii

Sporty walki
Łukasz Błach jest zawodnikiem Śląska Wrocław/fot. gazetawroclawska.pl

Łukasz Błach (Śląsk Wrocław) zajął trzecie miejsce w kat. 81 kg turnieju Grand Prix w judo w Ułan Bator. W decydującej walce pokonał przed czasem (dźwignia) brązowego medalistę igrzysk w Londynie Kanadyjczyka Antoine'a Valois-Fortiera.

30-letni Błach, syn prezesa Polskiego Związku Judo (Wiesław Błach jest medalistą mistrzostw świata i Europy), wygrał w sobotę aż cztery walki, a przegrał tylko półfinał z legendą południowokoreańskiego judo Wang Ki-Chunem.

W finale wagi 81 kg dwukrotny mistrz globu i wicemistrz olimpijski z Pekinu Wang Ki-Chun prowadził jeszcze na dwie sekundy przed końcem na waza-ari z Japończykiem Keitą Nagashimą. Dosłownie w ostatniej chwili Nagashima wyrównał, a że w karach shido był lepszy (dostał tylko jedną, przy trzech rywala), to on został triumfatorem.

W kategorii 73 kg startował Damian Szwarnowiecki, wracający do międzynarodowej rywalizacji po rocznej przerwie spowodowanej kontuzją kolana. Były mistrz Europy juniorów i młodzieżowców, który ostatnie tygodnie spędził na treningach w Japonii, odpadł w eliminacjach z bilansem walk 1-1.

Triumfował Gruzin Nugzari Tatałaszwili. Zawody w stolicy Mongolii, zaliczane do kwalifikacji olimpijskich, potrwają do niedzieli. Ostatniego dnia wystąpi dwoje Polaków: Katarzyna Furmanek (78 kg) i Maciej Sarnacki (+100 kg). W piątek siódmy był Paweł Zagrodnik (66 kg).