Legia walczy o pierwszy awans od 16 lat

Legioniści batalię o Ligę Mistrzów rozpoczną już jutro/ fot. PAP

Piłkarze Legii Warszawa po raz szósty postarają się dostać do elitarnego grona uczestników Ligi Mistrzów. Udało im się to tylko 19 lat temu. Rok później ten sukces powtórzył Widzew Łódź. Pozostałych 20 prób polskich zespołów zakończyło się niepowodzeniem.

W sezonie 1995/96 ekipa z Warszawy znalazła się w gronie 16 najlepszych klubów Europy. W kwalifikacjach drużyna trenera Pawła Janasa pokonała IFK Goeteborg - 1:0 u siebie i 2:1 w Szwecji. Mistrz Polski dotarł później do ćwierćfinału, gdzie został wyeliminowany przez Panathinaikos Ateny.W kolejnej edycji Polska również miała swojego przedstawiciele w fazie grupowej LM. Był nim Widzew, który w eliminacjach, w dramatycznych okolicznościach, uporał się z Broendby Kopenhaga (2:1, 2:3). Gola na wagę awansu łodzianie zdobyli w 89. minucie rewanżu w Danii.
Ich przygoda z LM zakończyła się na pierwszej rundzie, po zajęciu trzeciego miejsca w grupie. Od tej pory żadnemu z polskich klubów nie udało się zakwalifikować do fazy grupowej Champions League.

Reforma Platiniego

Kolejne próby to pasmo niepowodzeń. Polskie klubu przegrywały m.in. z Parmą, Realem Madryt czy Barceloną.
W sezonie 2005/06 piłkarzom Wisły Kraków do sukcesu zabrakło kilku minut. Po golu Radosława Sobolewskiego do 87. minuty rewanżowego meczu w Atenach z Panathinaikosem przegrywali 1:2 i ten wynik zapewniał im awans, gdyż pierwsze spotkanie wygrali 3:1. Stracili jednak trzeciego gola, a w dogrywce czwartego i odpadli.Po reformie europejskich pucharów przeprowadzonych przez szefa UEFA Michela Platiniego, eliminacje do LM odbywają się obecnie dwutorowo. By ułatwić dostęp do elity zespołom z Europy Środkowej i Wschodniej, wydzielono dwie ścieżki kwalifikacji, tzw. mistrzowską i niemistrzowską, w której rywalizują zespoły z niższych miejsc w czołowych ligach kontynentu. Dlatego rywale z Anglii, Hiszpanii, Niemiec czy Włoch nie znajdują się już na drodze mistrza Polski.

Było blisko, ale się nie udało

W 2011 roku wydawało się, że skorzysta na tym Wisła Kraków. Po wyeliminowaniu Skonto Ryga i Liteksu Łowecz, w decydującej rundzie kwalifikacji trafiła na Apoel Nikozja. Na własnym stadionie wygrała 1:0. W rewanżu było już 0:2, ale trafienie Cezarego Wilka w 71. minucie premiowało "Białą Gwiazdę". Trzy minuty przed końcowym gwizdkiem Brazylijczyk Ailton strzelił jednak trzeciego gola dla gospodarzy i marzenia o LM trzeba było odłożyć. W zeszłym roku piłkarze Legii odpadli pomimo, że nie doznali porażki. Podopieczni trenera Jana Urbana najpierw wyeliminowali Walijczyków z The New Saints FC (3:1, 1:0), później norweskie Molde FK (1:1, 0:0), ale w decydującej rundzie lepsza okazała się Steaua Bukareszt. W stolicy Rumunii był remis 1:1, ale 2:2 w Warszawie dało awans rywalom.