Rajski walczy o ćwierćfinał MŚ

Leszek Rajski. / fot. PAP

Leszek Rajski jako jedyny z polskich florecistów awansował do czołowej "16" turnieju indywidualnego podczas szermierczych mistrzostw świata w Kazaniu. O miejsce w ćwierćfinale powalczy z mistrzem Europy Brytyjczykiem Jamesem-Andrew Davisem.

Rajski, rozstawiony z numerem 25., w 1/32 finału pokonał Japończyka Suguru Awajiego 15:10, a w kolejnej rundzie wygrał z Białorusinem Siarhejem Bykiem 15:7.

Z kolei Michał Majewski najpierw zwyciężył Węgra Andrasa Nemetha 15:6, by w 1/16 finału przegrać z wicemistrzem olimpijskim Alaaeldinem Abouelkassemem 13:15. Zawodnik stołecznego AZS AWF prowadził od początku tego pojedynku, nawet 12:9, ale końcówka należała do podopiecznego trenera Adama Kaszubowksiego. Do sukcesu na igrzyskach w Londynie Egipcjanina doprowadził z kolei Paweł Kantorski, obecny szkoleniowiec polskich florecistek.

Podobny charakter będzie miała walka Rajskiego z dziewiątym w rankingu florecistów Davisem, gdyż opiekunem brytyjskiej kadry jest Ziemowit Wojciechowski, pochodzący z Gdańska trzykrotny mistrz Polski, medalista mistrzostw świata w drużynie, olimpijczyk z Montrealu.

Majewski został ostatecznie sklasyfikowany na 24. miejscu.

Pierwszy pojedynek w turnieju głównym przegrał Paweł Kawiecki, który uległ Koreańczykowi Minkyu Kimowi 12:15 i zajął 40. lokatę.

W środę w eliminacjach odpadł Piotr Janda i uplasował się na 89. pozycji.

W sobotę o medale walczą również florecistki. Do ćwierćfinału dotarła Magdalena Knop (cała trójka Sietom AZS AWFiS Gdańsk). Teraz zmierzy się z ubiegłoroczną mistrzynią świata Włoszką Arianną Errigo, a stawką jest miejsce na podium.