Australijczyk Munro wygrał ENEA Triathlon w Poznaniu

Casey Munro wygrał zawody w Poznaniu. /fot. poznan.pl

29-letni Australijczyk Casey Munro został zwycięzcą ENEA Poznań Triathlonu na dystansie długim (1,9 km pływania, 90 jazdy na rowerze i 21,1 km biegu) przeprowadzonym w rejonie Jeziora Maltańskiego w Poznaniu. Zawody były jednocześnie mistrzostwami Polski.

Drugie miejsce zajął Kacper Adam, sięgając tym samym po tytuł mistrza kraju na długim dystansie. Złoty medal wśród kobiet zdobyła Ewa Bugdoł.

Czołowi zawodnicy drugiej edycji triathlonu w Poznaniu (poprzednia odbyła się w 2013 roku) kończyli zawody w czasie powyżej czterech godzin, na co wpłynął dokuczliwy upał, dochodzący do 30 stopni Celsjusza. Nowo kreowana mistrzyni Polski porównała wręcz poznańskie warunki do tych, z którymi się spotkała w bieżącym roku podczas zawodów w Ameryce Południowej.

Faworyt poznańskich zawodów, dwukrotny mistrz świata na pełnym dystansie na Hawajach (tzw. iron man - 3,8 km – 180 km – 42,195 km) w latach 2007 i 2010, 41-letni Australijczyk Chris McCormack nie ukończył zawodów. Podczas jazdy na rowerze pękła mu opona i długo nie mógł się doczekać pomocy ekipy technicznej. Próbował mu pomóc w tej sytuacji Ukrainiec Roman Korol. Regulamin zawodów triathlonowych stanowi jednak, że na trasie nie można korzystać z pomocy innego uczestnika oraz udzielać takowej. Obaj zostali zdyskwalifikowani.

Po jeździe na rowerze prowadzenie objął rodak pechowego faworyta - Munro. On też dobiegł do mety na pierwszym miejscu, dystansując o cztery minuty Kacpra Adama. Zwycięzca pochodzi z Sydney, a karierę sportową rozpoczynał jako kolarz. W ostatnich trzech sezonach odniósł szereg sukcesów, plasując się w czołowych dziesiątkach liczących się zawodów triathlonowych na świecie.

McCormack przyjechał do Poznania mając za cel zwycięstwo na obu dystansach. Planu nie udało mu się zrealizować, w sobotę na krótkim (950 m – 45 km – 10,5 km) był drugi, za Dariuszem Kowalskim z KS Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, a niedzielnych zawodów nie ukończył.

W sobotę startowało 1324 uczestników, a w niedzielę 1025 z 23 państw. Były to najliczniej obsadzone zawody triathlonowe w Polsce. Oglądało je kilkanaście tysięcy widzów.

30 lat temu, właśnie w Poznaniu, odbyły się pierwsze w kraju zawody triathlonowe na długim dystansie w rejonie Jeziora Kierskiego.

Wyniki zawodów na dystansie długim

Mężczyźni

1. Casey Munro (Maccanowfoundation Sydney, Australia) 4:08.32
2. Kacper Adam (Olimpus.pl Częstochowa)               4:12.03 – mistrz Polski
3. Tomasz Marcinek (KS AZS AWF Katowice)              4:14.42 – wicemistrz Polski
4. Mariusz Olejniczak (PTMARIUSZ/NAAS TC Ostrów Wlkp) 4:16.37 – brązowy medalista MP