Koncert Radovica, dramat Vrdoljaka. Legia znokautowała Celtic!

Bohater wieczoru - Miroslav Radovic / fot. PAP

Legia Warszawa po świetnym meczu ograła Celtic Glasgow 4:1. To był jeden z najlepszych pucharowych występów polskiej drużyny od długiego czasu. Kapitalną partię rozegrał Miroslav Radovic, który zdobył dwie bramki, a także zaliczył asystę. Wynik mógł być jeszcze wyższy, ale dramat przeżył kapitan gospodarzy Ivica Vrdoljak, który zmarnował dwa rzuty karne.

Czas na krótkie podsumowanie. Legia rozbiła Celtic 4:1 i jest w znakomitej sytuacji przed meczem rewanżowym. Na wyróżnienie zasługuje - jak zawsze - Miroslav Radovic, który zdobył dwie bramki, zaliczył asystę, a także miał udział przy wykluczeniu obrońcy gości Ambrose'a. Dobre wejście z ławki rezerwowych zanotował Jakub Kosecki, który wygrywał niemal wszystkie pojedynki. Najpierw wywalczył rzut karny, a później wpisał się na listę strzelców. Wynik mógł być nawet wyższy, ale dwóch jedenastek nie wykorzystał Ivica Vrdoljak.

Legia Warszawa - Celtic Glasgow 4:1 (2:1).

Bramki: dla Legii – Miroslav Radovic (10, 36), Michał Żyro (84.- głową), Jakub Kosecki (90); dla Celtiku – Callum McGregor (8).

Żółte kartki: Legia – Inaki Astiz, Jakub Kosecki; Celtic - Charlie Mulgrew, Beram Kayal, Leigh Griffiths.

Legia Warszawa: Dusan Kuciak – Łukasz Broź, Jakub Rzeźniczak, Inaki Astiz, Tomasz Brzyski – Michał Żyro (87. Marek Saganowski), Tomasz Jodłowiec, Ivica Vrdoljak, Ondrej Duda, Michał Kucharczyk (75 .Jakub Kosecki) – Miroslav Radovic.

Celtic Glasgow: Fraser Forster – Mikael Lustig, Efe Ambrose, Virgil van Dijk, Adam Matthews – Callum McGregor, Stefan Johansen, Charlie Mulgrew, Teemu Pukki (46. Beram Kayal), Inge Jo Berget (63. Emilio Izaguirre) – Cris Commons (75. Leigh Griffiths).

Sędzia: Pol van Boekel (Holandia). Widzów: ok. 25 tys.

90+3
Koniec meczu! Legia wygrywa 4:1 i jest w znakomitej sytuacji przed rewanżem.

90+1 KOSECKI I 4:1. CELTIC NA DESKACH.

Vrdoljak zagrał na wolne pole do Brozia, który wstrzelił piłkę wzdłuż pola karnego do wchodzącego Koseckiego. Ten ładnym strzałem w długi róg pokonał Fostera. 4:1. Czy taka zaliczka wystarczy na rewanż w Szkocji?

88' VRDOLJAK MARNUJE DRUGI RZUT KARNY! Niesamowite. Chrowat, mimo tego, że nie wykorzystał pierwszej jedenastki, to zdecydował się na wykonywanie drugiej. Tym razem w bramkę trafił, ale jego intencje wyczuł Fraser Foster i sparował piłkę. Dramat kapitana Legii.

87' Rzut karny dla Legii. Faulowany Kosecki!

85' GOOOOOL. Żyro i jest 3:1!

Co ma wisieć, nie utonie. Radovic zabawił się z Izaguirre na prawym skrzydle i znakomicie dośrodkował na głowę Żyry, który tym razem się nie pomylił. 3:1 dla Legii. Dobry wynik przed rewanżem.

84'
Znowu świetnie Radovic i znowu źle Żyro! Serb dostrzegł swojego kolegę i znakomicie dograł mu piłkę. Strzał skrzydłowego został zablokowany.

80'
Rzeźniczak miał sporo miejsca przed polem karnym, więc zdecydował się na strzał. Pomylił się jednak o dobre kilka metrów. Foster nie musiał interweniować.

77'
Kosecki! Szybko pokazał swoje umiejętności. Zszedł z piłką z lewego skrzydła i mocno uderzył na bramkę Gdyby jeden ze Szkotów nie zablokował tego strzału, to mogło być 3:1!

75'
I jest wcześniej wspomniana zmiana. Kosecki zmienia Kucharczyka. Także Rony Deila zdecydował się na wprowadzenie nowego gracza. Grifftihs wszedł w miejsce Commonsa.

70'
Do siatki trafił Commons, ale czujny był sędzia liniowy, który zasygnalizował pozycję spaloną. Tymczasem przy linii bocznej do wejścia przygotowany jest Jakub Kosecki.

67'
Źle gra Charle Mulgrew. Legioniści staraj się to wykorzystać, ale tym razem Radovic zagrał o pół tempa za późno.

64'
Kolejny fragment gry, w którym obie drużyny oszczędzają siły. Czyżby w ostatnim kwadransie zamierzały ruszyć z szaleńczymi atakami?

60'
Szybko spróbował odpowiedzieć Berget. Takie strzały nie mogą jednak zaskoczyć Kuciaka.

59' Przestrzelił Vrdoljak! Mimo że zmylił Fostera, to nie trafił w bramkę. Cały czas 2:1!

58' Rzut karny dla Legii! Faulowany Duda!

54"
Co zrobił Żyro?! Świetna akcji Legii. Znakomicie piętą zagrał Radovic, dobrze zachował się Żyro, który położył dwóch obrońców Celtiku. Przed nim był tylko Foster. Jednak skrzydłowy mistrzów Polski trafił prosto w niego. Takie sytuacja lubią się mścić.

48'
I już było groźnie! Z rzutu rożnego dośrodkowywał Commons, niepewnie zachował się Kuciak. Piłkę wybili jednak stoperzy. Nieporadnie, ale wybili.

46'
Piłka w grze. Celtic przy piłce!

Legia może nie gra wielkiego spotkania, ale na razie ma swój wynik. Dobrze gra - jak zwykle - Radovic, który zdobył dwie bramki, a także miał udział przy wykluczeniu Ambrose'a, który w końcówce pierwszej połowy sfaulował Kucharczyka i osłabił swój zespół. Gospodarze maja 45 minut, by wypracować sobie solidną zaliczkę przed rewanżem.

45'
Z rzutu wolnego uderzał Brzyski, ale trafił w mur. Po chwili arbiter zakonczył pierwszą połowę. Legia prowadzi 2:1!

44' CZERWONA KARTKA DLA AMBROSE'A! Celtic w osłabieniu!

Świetne prostopadłe podanie od Radovica trafiło do Kucharczyka, który był ułamek szybszy od Ambrose'a. Obrońca Celtiku ratował się faulem. Pech chciał, że był ostatnim zawodnikiem przed bramką Forstera. Sędzia nie mógł podjął innej decyzji. Legia całą drugą połowę będzie grała w przewadze zawodnika!

40'
Kuciak! Fantastyczna interwencja Słowaka! Zza pola karnego uderzał strzelec pierwszego gola McGregor. Jednak na posterunku był bramkarz Legii. A strzał do obronny łatwy nie był.

36' GOOOOOOL. Radovic po raz drugi!

Błąd popełnił Lustig, który przegrał pojedynek główkowy z Kucharczykiem. Piłka znalazła się w polu bramkowym Fostera. Tam źle interweniował Ambrose, który dał się przepchąć jednemu z legionistów. Skorzystał na tym Miroslav Radovic. Serb z najbliższej odległości wpakował piłkę do siatki. 2:1!

33'
Groźnie było pod polem karnym Kuciaka. Na szczęście przy strzelającym Pukkim był Astiz, który umiejętnie przeszkadzał napastnikowi. Strzał był bardzo niecelny.

30' Dlaczego Kucharczyk nie podawał?!
Legia skutecznie zagrała pressingiem, wobec czego skrzydłowy przejął piłkę. Za akcją podążął jeszcze Radovic, któremu trzeba było zagrać piłkę. Kucharczyk wybrał jednak strzał. Z łatwością został zablokowany.

28'
Zakotłowało się pod polem karnym Legii. Dobrą interwencją popisał się jednak Kuciak. Po chwili kolejnego niekonwencjalnego podania próbował Ondrej Duda. Obrona Celtiku - po stracie bramki - gra bardzo uwaznie.

26'
Goście na razie częściej przy piłce (56%-44%).

23'
Okres lepszej gry Celtiku. Najpierw z rzutu wolnego dośrodkowywał Commons, a później ten sam zawodnik zabawił się z obroną Legii. Jednym zwodem nabrał Rzeźniczaka i uderzył z dystansu. Strzał był jednak za mocny i wylądował wysoko ponad bramką Kuciaka.

18'
Po fatalnym zagraniu Łukasza Brozia, który mało w dogodnej sytuacji podał wprost pod nogi van Dijka, gra się uspokoiła - głównie dzięki Szkotom, którzy wyraźnie poczuli, że coś jest nie tak. Na pewno nie spodziewali się, że tak szybko stracą bramkę.

14'
Najgroźniejszym piłkarzem po stronie Celtiku powinien być Kris Commons. W przeciągu dwóch minut dwa razy atakował bramkę Legii. Na szczęście nie były to udane szarże.

10' Natychmiastowa odpowiedź Legii. Radovic i 1:1!

Kto by się spodziewał! Michał Żyro prostopadłym podaniem uruchomił Miroslava Radovica, a Serb posłał piłkę między nogami Frasera Fostera.

7' GOL. Celtic prowadzi 1:0.

Niestety, poszło szybciej, niż się spodziewano. Callum McGregor dostał piłkę na prawej stronie i zszedł z nią do środka, z łatwością mijając Brzyskiego. Po kilku sekundach zdecydował się na uderzenie. Mocny strzał trafił do siatki.

3'
Pierwsza akcja Celitku. Z prawej strony dośrodkowywał Lustig, jednak przeciągnął je, w związku z czym żaden z partnerów nie doszedł do piłki. Po chwili długa piłka trafiła do Anthony'ego Stokesa, jednak napastnik nie potrafił obrócić się w kierunku bramki.

1'
I zaczęli! Przy piłce legioniści.

20:42
Kibice odśpiewali już Sen o Warszawie. To znak, że za moment rozpocznie się starcie o zaliczkę przed rewanżem w Szkocji! Szybko przypominamy składy:

Legia: Kuciak, Broź, Rzeźniczak, Astiz, Brzyski - Jodłowiec, Vrdoljak - Żyro, Duda, Kucharczyk - Radovic.

Celtic: Forster, Matthews, Ambrose, van Dijk, Lustig, Mulgrew, Commons, Johansen, Berget, McGregor, Pukki.

20:40
Wielkim nieobecnym dzisiejszego meczu jest kapitan The Bhoys Scott Brown. Ten sam, który zdobył jedyną bramką w niedawnym meczu towarzyskim między Polską a Szkocją. Co sądzi o szansach swojego zespołu w meczu w Warszawie? Zapraszamy do przeczytania rozmowy!

- Mecze z Legią będą ciekawą okazją do zapoznania się z polskim futbolem dla wszystkich fanów w Szkocji. Wiem, że spotkanie z Legią będzie oglądała masa ludzi, więc zobaczą czego spodziewać się w eliminacjach Euro 2016.

Kapitan Celtiku: Legia ma szalonych kibiców, ale i tak wygramy!

20:30
Celtic to nie jest ta sama drużyna, co przed laty. Kiedyś występowali tam James McGrory czy Henrik Larsson. Teraz Szkoci mają zawodników trochę innego kalibru. Zapraszamy do przeczytania tekstu, który przypomni trochę o historii tego utytułowanego klubu.

Paczka Steina, magia Larssona

20:25
Łukasz Załuska rozmawiał z nami przed tym spotkaniem. Powiedział, że Legia cały czas pozostaje w jego sercu. Dodał także, że będzie trzymał kciuki za mistrzów Polski... ale w Lidze Europy. Zapraszamy do przeczytania całego wywiadu.

Załuska: Życzę Legii powodzenia... ale w Lidze Europy

20:20
Znamy też skład mistrza Szkocji. Łukasz Załuska - zgodnie z przewidywaniami - na ławce rezerwowych.

Celtic:

20:15
Jako że do meczu pozostało jeszcze trochę czasu, to zapraszamy do obejrzenia rozmowy z Jackiem Gmochem, który analizuje dzisiejszy mecz. Oto fragment.

-
Legii trenera Henninga Berga życzę jak najlepiej. Sam jestem legionistą, ale niektórych jego decyzji nie rozumiem, nie wiem, dlaczego tak miesza składem. Widocznie z prezesem Bogusławem Leśnodorskim coś budują. Być może trener Berg ma, oprócz dobrych wyników, również promować młodych piłkarzy, żeby później ich z zyskiem sprzedać?

Gmoch: Legii życzę jak najlepiej

20:07 Znamy już skład Legii na to spotkanie! Zestawianie raczej bez niespodzianek.

20:02
Już za niespełna 45 minut rozpocznie się mecz III rundy eliminacji Ligi Mistrzów między Legią Warszawa a Celtikiem Glasgow. Zapraszamy do śledzenia relacji NA ŻYWO!

Wstydu udało się uniknąć, bo wstydem byłoby, gdyby Legia odpadła w rywalizacji z półamatorami z Irlandii. Teraz może być już tylko lepiej. Każde zwycięstwo z wyżej notowanymi przeciwnikami (a już właściwie tylko tacy zostali po drodze do Ligi Mistrzów) będzie wielkim sukcesem.

Nie ma wyjścia: Legia musi takich rywali zacząć ogrywać, jeśli kiedyś chce doścignąć Europę. Po to został zatrudniony Henning Berg, trener bez kompleksów wobec największych futbolowych potęg. Napatrzył się na Aleksa Fergusona, wygrał Ligę Mistrzów, Paul Scholes czy David Beckham to byli jego koledzy z szatni.

Czas, żeby tę pewność siebie przelał na piłkarzy. Na początku sezonu formą raczej nie zachwycali, ale takie mecze to idealny moment, żeby otworzyć nowy rozdział. Czy są gotowi na to sami zawodnicy, którzy już od kilku lat zasiedzieli się w Warszawie? Miroslav Radović jest znakomity na polską ekstraklasę, ale za granicę się nie wybiera. Jakub Rzeźniczak okrzepł w Warszawie i mocno się tu okopał, a Ivica Vrdoljak.