Pewne wygrane Termaliki i Pogoni. Remis Dolcanu z Arką

Bartosz Ława walczy o piłkę z Damianem Świerblewskim/fot.Cyfrasport

Piłkarze Termaliki Bruk-Bet Nieciecza rozgromili na wyjeździe beniaminka Chrobrego Głogów 6:0, a Pogoń Siedlce przed własną publicznością pokonała Chojniczankę Chojnice 4:1 w 1. kolejce ligi. Remis zaliczył beniaminek Wigry Suwałki ze Stomilem Olsztyn 1:1.

Dwa gole dla Pogoni zdobył Krystian Wójcik, a po jednym Piotr Krawczyk i Andrzej Rybski. Nagrodzeni zostali w Siedlcach kibice najbardziej wytrzymali, bo wszystkie bramki padły dopiero po przerwie.

Ciekawie mogło być w Ząbkach, gdzie Dolcan podejmował Arkę Gdynia. Obie drużyny zeszły sezon zakończyły na trzecim i czwartym miejscu w tabeli. Tym razem podzieliły się punktami, a w podwarszawskiej miejscowości nie padła żadna bramka.

Remis był także w innym niedzielnym meczu między beniaminkiem Wigrami Suwałki a Stomilem Olsztyn. Oba gole zostały strzelone jeszcze przed przerwą.

Popis skuteczności dała Termilika, która została pierwszym liderem. Po dwie bramki zdobyli Tomasz Foszmańczyk i Krzysztof Kaczmarczyk, a po jednej Bartłomiej Smuczyński i Adrian Paluchowski.

Ze zmiennym szczęściem grały drużyny, które w minionym sezonie występowały w ekstraklasie. W piątek piłkarze Zagłębia Lubin, uważani przez wielu fachowców za najsilniejszą kadrową drużynę tej ligi, odnieśli u siebie zwycięstwo 2:0 nad Flotą Świnoujście. W Lubinie nikt nie ukrywa, że celem jest jak najszybszy powrót do ekstraklasy. W drużynie Piotra Stokowca pozostali m.in. Miłosz Przybecki, Dorde Cotra, Aleksander Kwiek, Łukasz Piątek, Łukasz Janoszka i Adrian Błąd.

Właśnie Kwiek i Błąd zdobyli bramki w piątkowym spotkaniu, rozegranym bez udziału publiczności. To kara za wybryki kibiców, którzy wrzucali na boisko race podczas ostatniego meczu poprzedniego sezonu (jeszcze w ekstraklasie).

Znacznie gorsze humory mają kibice Widzewa. Łódzki zespół przystąpił do pierwszej ligi osłabiony (odeszli m.in. Mateusz Cetnarski, Marcin Kaczmarek, Marek Wasiluk, Marcin Kikut, Kevin Lafrance i Alex Bruno), ale mimo tego mógł wywalczyć przynajmniej remis z GKS. W ostatnich sekundach sobotniego spotkania młody kapitan łodzian Piotr Mroziński spowodował jednak rzut karny, wykorzystany przez Grzegorza Goncerza.

Do tego momentu było 1:1. Gospodarze prowadzili od 13. minuty po golu Rafała Kujawy (również błąd Mrozińskiego), a widzewiacy wyrównali w 83. minucie po trafieniu Rafała Augustyniaka.

Jeden z piłkarzy, który latem odszedł z Widzewa - Marcin Kaczmarek - zdobył bramkę dla Olimpii Grudziądz w wygranym 4:2 meczu z Miedzią Legnica. Oba zespoły są typowane do walki o czołowe miejsca na zapleczu ekstraklasy. Oprócz doświadczonego pomocnika dwa trafienia dla gospodarzy zaliczył Maciej Rogalski, a jedno Arkadiusz Aleksander; dla Miedzi - Wojciech Łobodziński i Adrian Woźniczka.

W sobotę zwycięstwo odniósł także beniaminek - Drutex Bytovia Bytów. Podopieczni byłego selekcjonera reprezentacji Polski Pawła Janasa pokonali u siebie Wisłę Płock 3:2, choć przegrywali 0:1 i 1:2. Zwycięską bramkę zdobył w 71. minucie Robert Hirsz.