Kompromitacja Lecha. Islandczycy za mocni

Hubert Wołąkiewicz i Szymon Pawłowski mieli kiepskie humory po zakończeniu spotkania/fot.PAP

Lech Poznań bezbramkowo zremisował przy Bułgarskiej z islandzkim Stjarnan w rewanżowym meczu 3. rundy eliminacji Ligi Europejskiej i odpadł z dalszej rywalizacji. W pierwszym meczu Islandczycy wygrali bowiem 1:0. Rok temu zespół Mariusza Rumaka europejskie rozgrywki zakończył na tym samym etapie po porażce z Żalgirisem Wilno.

Koniec marzeń Lecha Poznań o awansie do fazy grupowej tegorocznej edycji Ligi Europejskiej. Po przegranej w Islandii z półamatorskim zespołem Stjarnan, w rewanżu wicemistrz Polski na swoim stadionie tylko zremisował 0:0.

Jedynie w pierwszych kilku minutach gospodarze poważnie zagrozili bramce bardzo dobrego Ingvara Jonssona. Bronił on brawurowo i ze szczęściem.

Później, im dłużej trwał mecz, tym bardziej przewaga Lecha malała. Cóż bowiem z tego, że już do przerwy prowadził, ale... tylko w rzutach rożnych 10:1.

Goście, grając faktycznie piątką obrońców i czwórką ustawioną przed nimi, dali pokaz skutecznej gry defensywnej. Stjarnan ograniczał się tylko do kontrataków. Pod koniec spotkania dwukrotnie goście byli bliscy pokonania poznańskiego bramkarza Krzysztofa Kotorowskiego. W 67. minucie obronił on w sytuacji sam na sam strzał Heidara Aegissona, a w 69. znakomitej okazji nie wykorzystał Arnar Bjoergvisson.

Nie można powiedzieć, że Lech, który w końcówce grał trójką napastników, nie miał okazji do zdobycia goli. Strzały gospodarzy były jednak łatwe do rozszyfrowania.

Gdy spotkanie się zakończyło kibice Lecha brawami nagrodzili sensacyjnego zwycięzcę dwumeczu. Wygwizdali natomiast swoich ulubieńców i ich trenera Mariusza Rumaka, który w czwartek prowadził wicemistrzów Polski po raz setny.

Lech Poznań - UMF Stjarnan 0:0 (0:0)

Żółte kartki: Luis Henriquez, Darko Jevtic, Dawid Kownacki - Martin Rauschenberg.

Sędzia: Pavle Radovanovic (Czarnogóra). Widzów: 22 600.

Lech Poznań: Krzysztof Kotorowski - Tomasz Kędziora (76. Dawid Kownacki), Hubert Wołąkiewicz, Marcin Kamiński, Luis Henriquez - Łukasz Trałka, Darko Jevtic, Szymon Pawłowski, Kasper Hamalainen (54. Łukasz Teodorczyk), Muhamed Keita (59. Gergo Lovrencsics) - Vojo Ubiparip.

UMF Stjarnan: Ingvar Jonsson – Niclas Vemmelund, Martin Rauschenberg, Daniel Laxdall, Hoerdur Arnason – Arnar Mar Bjoergvisson (79. Johann Laxdal), Pablo Punyed, Michael Praest (73. Thorri Geir Runarsson), Atli Johansson, Rolf Toft (22. Heidar Aegisson) – Olafur Karl Finsen.