Prestiżowe zwycięstwo nad Rosją na zakończenie Memoriału Wagnera

Polacy nie kryli zadowolenia po zajęciu drugiego miejsca/ fot. Cyfrasport

Polscy siatkarze pokonali Rosję 3:2 w ostatnim meczu XII Memoriału Huberta Jerzego Wagnera, Nie wystarczyło to jednak do końcowego triumfu w turnieju. W nim najlepsi okazali się Rosjanie. Mimo to wynik idzie w świat. Takie prestiżowe zwycięstwo zawsze cieszy.

Turniej, który rozegrano w Kraków Arenie, był generalnym sprawdzianem przed mistrzostwami świata. Odbędą się one dniach 30 sierpnia - 21 września w siedmiu polskich miastach (w tym w stolicy Małopolski).

W 2013 r. w ostatnim meczu Memoriału "biało-czerwoni" także zmierzyli się z Rosjanami. Wówczas przegrali 1:3. Tym razem zwyciężyli 3:2.

Podopieczni Stephane'a Antigi bardzo źle rozpoczęli to spotkanie. Co z tego, że mieli dobre przyjęcie, skoro zawodziła skuteczność (33 proc.). Rosjanie szybko uzyskali kilkupunktową przewagę (było 9:13, 11:19, 13:21). Na trybunach zasiadł komplet widzów (ponad 15 tys. osób), a chwilami było prawie cicho. Zmiany polskiego szkoleniowca (za Pawła Zagumnego wpuścił Michała Kubiaka, a za Dawida Konarskiego - Fabiana Drzyzgę) nie przyniosły rezultatu. Co prawda w końcówce "biało-czrewoni" nieco się przebudzili, ale i tak przegrali.

Więcej emocji było w drugim secie. Na drugą przerwę techniczną zawodnicy schodzili przy wyniku 14:16. Po chwili było 20:19. Polacy mieli dwie piłki setowe, ale w pierwszym przypadku (gdy było 24:23) Konarski za silnie uderzył z zagrywki. W drugim potrójny blok "biało-czerwonych" powstrzymał atak Siergieja Sawina.

Polacy przegrali trzeci set. Chociaż w czwartym nie wykorzystali aż czterech piłek setowych, to udało im się doprowadzić do tie-breaku. W nim łatwo rozprawili się z Rosjanami.

Przed spotkaniem odbyła się oficjalna premiera hymnu mistrzostw świata siatkarzy. Utwór "Start a Fire" odśpiewała Margaret.

Polska - Rosja 3:2 (22:25, 26:24,18:20, 26:24, 15:9)

Polska: Karol Kłos, Paweł Zagumny, Mateusz Mika, Piotr Nowakowski, Dawid Konarski, Michał Winiarski i Krzysztof Ignaczak (libero) oraz Michał Kubiak, Fabian Drzyzga, Paweł Zatorski (libero), Marcin Możdżonek, Andrzej Wrona.

Rosja: Nikołaj Apalikow, Nikołaj Pawłow, Aleksiej Spiridonow, Dmitrij Muserskij, Siergiej Grankin, Siergiej Sawin i Walentin Gołubiew (libero) oraz Paweł Moroz, Siergiej Makarow, Denis Buriukow, Dmitrij Ilinych, Denis Zemczenok.

15:9 Pawłow zablokowany przez Winiarskiego! Polska pokonuje Rosję 3:2!

14:9
Rosjanie mylą się na zagrywce. Piłka meczowa dla Polaków.

13:8 Konarski
po bloku w aut. Rosjanie protestowali, ale bezskutecznie.

12:7
Szczęście sprzyja lepszym. Winiarski po dłoniach Buryukova. Zwycięstwo coraz bliżej.

11:6
Sprytna zagrywka Drzyzgi. Piłka kierowana między Illinycha i Gołubiewa wpada w parkiet!

9:5
Bezbłędny Konarski. Znowu świetny atak polskiego atakującego.

8:4
Zemenczok w aut. Jak pokazały powtórki piłka musnęła palec naszego zawodnika.

7:4
Ponownie w roli głównej Drzyzga, który przechytrzył Illinycha.

5:3 Fabian Drzyzga
świetnie obronił atak rywala, który atakował na czystej siatce, jednak po chwili Michał Winiarski został zablokowany.

5:2 Zemenczok
psuje zagrywkę.

4:1
Szaleją biało-czerwoni. Mateusz Mika skutecznie obija blok.

3:0
Dobra seria Polaków. Burykov zatrzymany przez Dawida Konarskiego.

1:0
Dobry atak Piotra Nowakowskiego, który "wykiwał" Apalikova.

IV SET : Polska - Rosja 2:2 (22:25, 26:24, 20:25, 26:24)

26:24
Jest blok Polaków! A więc będzie tie-break.

24:23 Mateusz Mika
kiwa w aut. Rosjanie odrabiają straty.

24:20 Dawid Konarski
atakuje po bloku rywali. Piłka setowa dla biało-czerwonych.

16:12 Mateusz Mika
atakuje na lewym skrzydle. Cztery punkty przewagi biało-czerwonych na drugiej przerwie.

14:9 Mateusz Mika
skutecznie z drugiej linii.

13:8
Kolejna skuteczna krótka Piotra Nowakowskiego.

12:7
Skutecznie Piotr Nowakowski.

8:4
Cztery punkty przewagi Polaków na pierwszej przerwie.

6:3 Dmitrij Ilinych
obija blok biało-czerwonych.

5:2 Piotr Nowakowski
- kolejny as serwisowy w tym spotkaniu.

2:1 Dawid Konarski
obija dłonie rywali.

III SET : Polska - Rosja 1:2 (22:25, 26:24, 20:25)

20:25 Dmitrij Muserski kończy trzecią odsłonę!

20:24
Dawid Konarski zablokowany przez Siergieja Sawina. Piłka setowa.

20:23
Skuteczny blok Polaków.

17:22 Siergiej Sawin
przebija się przez blok biało-czerwonych.

17:20 Aleksiej Spiridonow
atakuje w aut. Topnieje przewaga Rosjan, Andriej Woronkow prosi o czas.

16:20 Dawid Konarski
atakuje po bloku.

13:19
Zablokowany Mateusz Mika.

13:18 Dmitrij Muserski
blokuje Piotra Nowakowskiego. Czas dla Stephana Antigi.

12:16
Cztery punkty straty Polaków na drugiej przerwie.

10:13 Aleksiej Spiridonow
serwuje w siatkę.

9:13
Znów skutecznie Siergiej Sawin. Rośnie przewaga Rosjan. Stephane Antiga prosi o przerwę.

8:10 Siergiej Sawin

6:9 Dawid Konarski

6:8
Dwa punkty przewagi Rosjan na pierwszej przerwie.

Karol Kłos i Michał Kubiak. / fot. Cyfra Sport

6:7 Nikołaj Pawłow

4:4 Siergiej Sawin
skutecznie na lewym skrzydle.

2:1
Skutecznie w ataku Mateusz Mika.

II SET : Polska - Rosja 1:1 (22:25, 26:24)

26:24 Polacy blokują Siergieja Sawina i wygrywają seta!

25:24
Skutecznie Michał Winiarski.

24:23 Karol Kłos
obił blok rywali, piłka setowa dla Polaków!

skutecznie na środku.

Piotr Nowakowski i Michał Winiarski blokują atak Dmitrij Muserskiego. / fot. PAP

20:21 Nikołaj Apalikow
- as serwisowy. Przerwa dla Stephana Antigi.

20:19
Znakomita seria Polaków!

17:19 Aleksiej Spiridonow
potężnie z drugiej linii.

16:17 Fabian Drzyzga
przepchał się na siatce w pojedynku z Siergiejem Sawinem.

15:17 Siergiej Sawin
kończy akcję atakiem na lewym skrzydle.

14:16 Piotr Nowakowski
serwuje w siatkę. Dwa punkty straty biało-czerwonych na drugiej przerwie.

13:15 Piotr Nowakowski
po raz kolejny w tym spotkaniu punktuje zagrywką.

4:8
Cztery punkty przewagi Sbornej na pierwszej przerwie.

4:6 Siergiej Sawin
skutecznie z lewej strony.

2:5
Przewaga Rosjan na początku drugiego seta.

0:1 Aleksiej Spiridonow
rozpoczyna drugiego seta.

I SET : Polska - Rosja 0:1 (22:25)

22:25 Nikołaj Pawłow atakiem z prawej strony po prostej kończy pierwszą odsłonę.

21:24
Piłka setowa dla Rosjan po akcji Nikołaja Pawłowa.

21:23 Piotr Nowakowski
- drugi as serwisowy!

20:23 Piotr Nowakowski
- as serwisowy! Opiekun Rosjan prosi o czas.

12:20
Długą wymianę kończy Siergiej Sawin obijając polski blok.

11:19 Karol Kłos
zablokowany przez Rosjan.

11:18 Dawid Konarski
marnuje serwis.

10:17 Dawid Konarski

10:16
Piłka po bloku biało-czerwonych ląduje na aucie. Sześć punktów zaliczki Rosjan na drugiej przerwie.

7:8
Punkt przewagi Rosjan na pierwszej przerwie.

7:7 Mateusz Mika

6:6 Karol Kłos
z przesuniętej krótkiej.

4:5 Dmitrij Muserski
ustrzelił zagrywką Mateusza Mikę.

3:2
Skuteczna akcja Mateusza Miki na środku, wcześniej Rosjanie dotknęli siatki.

1:0
Pierwsza akcja dla biało-czerwonych po błędzie rywali.

WYJŚCIOWE SKŁADY:

Polska:

Rosja:

20.42
Słuchamy hymnów obu państw. Kibice w Kraków Arenie tradycyjnie, a capella wykonują Mazurka Dąbrowskiego.

Hymny. / fot. Polsat Sport

20.40 Margaret wykonała "Start a fire" - to premiera hymnu siatkarskiego mundialu.

20.34 Ostatnie zwycięstwo nad Rosją Polacy odnieśli 18 września 2011 roku w Wiedniu, w meczu o III miejsce mistrzostw Europy - 3:1 (25:23, 18:25, 25:21, 25:19).

20.30 W Kraków Arenie komplet - szesnaście tysięcy kibiców!

20.28 O dzisiejszym rywalu biało-czerwonych szerzej pisaliśmy w tekście: Rosja: Cel – najwyższy stopień podium.

20.23 Biało-czerwoni rozpoczną dzisiejszą konfrontację w składzie Paweł Zagumny, Michał Winiarski, Karol Kłos, Dawid Konarski, Mateusz Mika, Piotr Nowakowski oraz Krzysztof Ignaczak na libero. Na temat składu biało-czerwonych w studiu Polsatu Sport dyskutują Jerzy Mielewski oraz jego goście: Ryszard Bosek i Ireneusz Mazur.

20.17 W pierwszym dzisiejszym spotkaniu Bułgaria pokonała Chiny 3:2 (25:22, 22:25, 20:25, 25:17, 20:18). Bułgaria zakończyła Memoriał z dwoma zwycięstwami na koncie, w piątek pokonała Polskę 3:2. Ekipa z Azji zakończyła krakowski turniej bez wygranej - dwa wcześniejsze mecze przegrała po 0:3 z Rosją i Polską.

20.15 Na zakończenie XII Memoriału Huberta Jerzego Wagnera w Krakowie Polacy zmierzą się z reprezentacją Rosji. Czy podopieczni Stephane Antigi będą w stanie pokonać mistrzów olimpijskich w ostatnim sprawdzianie przed mundialem?