Kraków: Siła nowoczesności

Siatkówka
Kraków: Siła nowoczesności
Kraków Arena przed meczem Ligi Światowej Polska - Brazylia. / fot. PAP

W kwietniu tego roku do użytku została oddana Kraków Arena. To na niej odbędą się wszystkie mecze grupy D siatkarskich mistrzostw świata. Hala przeszła już kilka poważnych testów, jak choćby mecz Ligi Światowej. Zbliżający się mundial będzie czymś wyjątkowym. Zupełnie jak ten obiekt i samo miasto.

Sercem Krakowa jest oczywiście  Rynek Główny, który od 1257 roku pozostaje w niezmienionym kształcie. Został także wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i widnieje na niej już od ponad 30 lat. Dodatkowo w 2000 roku miasto zostało wybrane na Europejską Stolicę Kultury. Do tego dochodzi Uniwersytet Jagielloński, czyli najstarsza uczelnia wyższa w Europie Środkowej, Zamek Królewski na Wawelu, czyli rezydencja pierwszych polskich władców, Kazimierz, czyli zderzenie dwóch kultur: chrześcijańskiej i żydowskiej - to wszystko sprawia, że Gród Kraka jest tak wspaniałym miejscem.

Miasto jest głównie kojarzone z działalnością piłkarską. Posiada dwa kluby w najwyższej klasie rozgrywkowej – Wisłę i Cracovię. Są to też dwa najstarsze kluby w Polsce. Bardziej utytułowanym są ci pierwsi, którzy aż 13 razy zdobywali mistrzostwo Polski. Ci drudzy uczynili to 5 razy. Tytuł zdobył także trzeci klub z dawnej stolicy, czyli Garbarnia. Było to w roku 1931. Do tego Wisła przysporzyła Polakom wiele emocji na salonach europejskich, jak choćby w roku 1979, kiedy dotarła do ćwierćfinału Pucharu Europy. Z nieco nowszej historii świetnie pamiętamy sezon 2002/2003, kiedy wiślacy w pokonanym polu zostawili Schalke 04 czy Parmę, a ulegli dopiero Lazio.


Piłkarskie derby Cracovia - Wisła od lat budzą ogromne emocje. / fot. Cyfra Sport

Kraków do tego stara się organizację mistrzostw Europy w koszykówce roku 2015. Pierwotnie turniej miał odbyć się na Ukrainie, ale w związku z niepewną sytuacją polityczno-społeczną w tym kraju, Ukrainie ostatecznie odebrano organizację turnieju. Jednak nie będzie to łatwe, bo oprócz naszego kraju o miano gospodarza ubiega się siedem innych krajów: Chorwacja, Finlandia, Francja, Izrael, Łotwa, Turcja i Niemcy.

Siatkówka w Krakowie przeżywa gorszy okres. Ostatnie mistrzowo Polski dla tego miasto miało miejsce dopiero w sezonie 1988/1989 i było autorstwa Hutnika Kraków, który obronił wtedy swój tytuł sprzed roku. Jeszcze dłużej na takie wyróżnienie muszą czekać kobiety. Krakowianki były najlepsze w kraju aż 30 lat temu. Konkretnie uczyniły to siatkarki TS Wisły Kraków. To nie przeszkadza im w zajmowaniu czwartego miejsca w klasyfikacji wszechczasów. Aktualnie miasto nie ma swojego przedstawiciela w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Mimo tego Kraków Arena jest obiektem bardzo imponującym. Jest to wielofunkcyjna hala, która została przygotowana specjalnie na mistrzostwa świata w siatkówce. Może pomieścić, w zależności od typu imprezy, między 11 554 a ok. 18 000 miejsc (15 328 dla standardowych imprez, np. mecze piłki siatkowej). Także w zależności od rodzaju rozgrywanej dyscypliny regulowana jest wielkość areny głównej. Dla zawodów lekkoatletycznych wynosi ona ponad 4.318 m², a dla innych dyscyplin sportowych - 2.388 m².

Oficjalne otwarcie hali miało miejsce 20 czerwca, kiedy został tam rozegrany mecz Ligi Światowej między Polską a Brazylią. Biało-czerwoni byli górą i wygrali 3:1. Frekwencja także dopisała – z trybun spotkanie oglądało ponad 15 000 widzów. Już niedługo, bo w dniach od 16 do 18 sierpnia, na Kraków Arenie odbędzie się Memoriał Huberta Wagnera, w który wezmą udział Polacy, Rosjanie, Bułgarzy oraz Chińczycy. Pod koniec sierpnia zawita tam Marcin Gortat Camp.


Polska - Brazylia, otwarcie Kraków Areny. / fot. fivb.org

Podczas siatkarskiego mundialu odbędą się tam mecze grupy D. Tak więc na Kraków Arenie zobaczymy reprezentacje Włoch, Iranu, Belgii, Stanów Zjednoczonych, Portoryko oraz Francji. Na papierze wygląda to znakomicie – wszystkie ekipy prezentują naprawdę wysoki poziom, więc emocji na pewno będzie mnóstwo. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że znajdują się tam dwie drużyny, które niedawno walczyły w półfinałach Ligi Światowej  - Iran i USA. Ci drudzy ostatecznie wygrali cale zawody.

Kraków początkowo miał gościć reprezentację Polski, a po jakimś czasie uznano, że lepszą opcją będzie Wrocław. W związku z tym, że będą tam rozgrywane tylko mecze grupowe, podjęto próbę utworzenia strefy kibica, która była obecna także podczas EURO 2012. Nie wiadomo, czy znajdzie się w tym samym miejscu, czyli na Błoniach. Wprowadzono także akcję promocyjną dla rodzin. Dzięki specjalnej karcie można dostać bilety na mecze fazy grupowej ze specjalną zniżką. Z pewnością miasto zasługuje na to, by przez najbliższy czas panowała tam siatkówka. Tak samo jak zasługuje na tę wielką imprezą, jaką będą mistrzostwa świata.
Jakub Baranowski, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze