Legia zwycięska w Kazachstanie. Duda strzelcem bramki

Czołową postacią w zespole Legii był oczywiście Miroslav Radovic (z lewej). /fot. PAP

Piłkarze Legii Warszawa wygrali na wyjeździe z kazachskim FK Aktobe 1:0 (0:0) w pierwszym meczu 4. rundy kwalifikacji Ligi Europejskiej. Rewanż w Polsce zaplanowany jest za tydzień.

Mistrzowie Polski do meczu z Aktobe podchodzili w kiepskich humorach, ale za to mocno zmotywowani. Po niedopuszczeniu ich przez UEFA do rozgrywek w Lidze Mistrzów, legioniści chcieli na pocieszenie awansować do fazy grupowej Ligi Europejskiej. Zrobili ku temu bardzo ważny krok, wygrywając na wyjeździe z kazachskim zespołem FK Aktobe 1:0.

Nie był to mecz do jednej bramki. Podopieczni Henninga Berga pozwolili rywalom również na ofensywne akcje, ale nie dali sobie strzelić bramki. Pierwsza groźna akcja, już w 6. minucie była autorstwa gospodarzy. To piąstkowania Dusana Kuciaka, a później wybicie Jakuba Rzeźniczaka uratowało zespół przed utratą bramki.

Z minuty na minutę coraz więcej do powiedzenia miała Legia. W 22. minucie minimalnie pomylił się Michał Żyro. Zobaczył go wbiegającego w pole karne Miroslav Radovic, ale jego podanie nie zostało wykorzystane. Piłka minęła bramkę. Odpowiedź Aktobe była błyskawiczna, ale strzał Walerija Korobkina zatrzymał skutecznie Kuciak.

W 33. minucie piłka wpadła nawet do bramki, ale gola nie uznał rosyjski sędzia Sergiej Karasiew. I słusznie. Michał Kucharczyk, który dopadł piłkę od Michała Kucharczyka znalazł się na pozycji spalonej. W ostatniej akcji pierwszej połowy Kuciak obronił bardzo groźny strzał z rzutu wolnego.

Po zmianie stron obie ekipy pokazały się z dobrej strony i miały okazje, by na swoją korzyść rozstrzygnąć spotkanie. Lepsi w tej okazali się przyjezdni.

W 48. minucie faulowany, po raz kolejny był Radovic. Szybko rozpoczął grę Ondrej Duda. Słowak najpierw wypracował sobie pozycję, ustawił się, przymierzy i... strzelił gola. Jedynego w tym spotkaniu, mimo że akcji było znacznie więcej. Aktobe mogło wyrównać, zwłaszcza że wiele piłek w środkowej części boiska tracił Ivica Vrdoljak.

Legia dała się zepchnąć pod własne pole karne i wielokrotnie było naprawdę groźnie. Bardzo dobre spotkanie w wykonaniu bramkarza polskiej drużyny, sprawiło, że mistrzowie kraju do Warszawy wracają ze zwycięstwem i ze spokojem mogą czekać na rewanż.

FK Aktobe - Legia Warszawa 0:1 (0:0)

Bramka: Ondrej Duda (48).

Żółte kartki: Aktobe - Walerij Korobkin.

Legia Warszawa: Dusan Kuciak – Łukasz Broź, Dossa Junior, Jakub Rzeźniczak, Tomasz Brzyski – Michał Żyro, Tomasz Jodłowiec, Ivica Vrdoljak, Ondrej Duda, Michał Kucharczyk – Miroslav Radovic.

FK Aktobe: Andrej Sidelnikow - Dmitrij Miroszniczenko (33-Taras Carikajew), Aleksiej Mułdarow, Robert Arzumanian, Santana Anderson - Danilo Neco, Ashat Tagibergen, Walerij Korobkin, Marat Chairullin (66-Abat Aimbietow) - Marcos Pizzelli, Aleksiej Antonow (56-Igor Zenkowicz).

Sędzia: Sergiej Karasiew (Rosja). Widzów: ok. 13 tys.