Najszybszy gol w historii. Asysta Boenischa

Karim Bellarabi strzela gola na 1:0/ fot. PAP/EPA

Sebastian Boenisch zanotował asystę przy zdobytym już w dziewiątej sekundzie golu Karima Bellarabiego, w wygranym przez Bayer Leverkusen 2:0 meczu pierwszej kolejki piłkarskiej ekstraklasy Niemiec z Borussią Dortmund. To najszybsza bramka w historii rozgrywek.

Początkowo niektóre źródła podawały, że Bellarabi trafił do siatki w ósmej sekundzie. Zgodnie z informacją na oficjalnej internetowej stronie Bundesligi gol padł jednak w dziewiątej.

Tak czy inaczej Niemiec jest rekordzistą. Wcześniej najlepszy wynik dzielili między sobą Brazylijczyk Giovane Elber (w 1998 roku), Ulf Kirsten (2002) oraz Paul Freier (2003), którzy pokonali bramkarza rywali w jedenastej sekundzie.

Wynik meczu ustalił Stefan Kiessling w piątej doliczonej minucie drugiej połowy.

Po stronie BVB cały mecz rozegrał Łukasz Piszczek, natomiast zabrakło wracającego do pełni sił po kontuzji kolana Jakuba Błaszczykowskiego.

Dobrze kolejny sezon rozpoczęło także Hoffenheim, z którym w sobotę kontrakt do 2017 roku przedłużył Eugen Polanski. Polak rozegrał cały mecz, wygrany przed własną publicznością 2:0 z Augsburgiem. W drugiej połowie zobaczył żółtą kartkę.

Odwrotne nastroje panują w Schalke 04 Gelsenkirchen. W poniedziałek podopieczni Jensa Kellera sensacyjnie odpadli z Pucharu Niemiec, przegrywając z trzecioligowym Dynamo Drezno, a występy w ekstraklasie rozpoczęli od wyjazdowej porażki 1:2 z Hannoverem 96. W ekipie gospodarzy na końcowe minuty wszedł Artur Sobiech.

Beniaminek FC Koeln zremisował bezbramkowo w Kolonii z Hamburgerem SV, który dopiero w majowych barażach zapewnił sobie utrzymanie w ekstraklasie. Cały mecz rozegrał Adam Matuszczyk, a w 79. minucie z ławki rezerwowych wszedł Paweł Olkowski. Sławomir Peszko nie znalazł się w kadrze na ten mecz.

W pozostałych spotkaniach Eintracht Frankfurt pokonał 1:0 Freiburg po trafieniu reprezentanta Szwajcarii Harisa Seferovica, A Hertha zremisowała w Berlinie 2:2 z Werderem Brema z Ludovikiem Obraniakiem na ławce rezerwowych. Obie bramki dla stołecznych zdobył sprowadzony latem z Borussii Dortmund Julian Schieber.

W piątek broniący tytułu Bayern Monachium, w składzie z Robertem Lewandowskim, pokonał przed własną publicznością VfL Wolfsburg 2:1 (1:0) w meczu inaugurującym pierwszą kolejkę 52. sezonu Bundesligi. Polak rozegrał 79 minut i zaliczył asystę przy drugiej bramce.