Rekord świata niepełnosprawnego Polaka

Maciej Lepiato/ fot. usatoday.com

Maciej Lepiato (GZSN Start Gorzów Wlkp.) wynikiem 2,17 wygrał konkurs skoku wzwyż lekkoatletycznych mistrzostw Europy osób niepełnosprawnych w Swansea w Walii. Złoty medalista igrzysk paraolimpijskich w Londynie ustanowił rekord świata w kategorii T44.

Wynik Lepiaty jest lepszy o 4 cm od poprzedniego rekordu, który także należał do niego. Rok temu, w mistrzostwach globu w Lyonie, wygrał zawody skokiem na 2,13.

Mimo niedorozwiniętej lewej stopy, z powodzeniem rywalizuje również z zawodnikami sprawnymi. W halowych mistrzostwach Polski w lutym w Sopocie wywalczył brązowy medal wynikiem 2,19. Rekord życiowy 2,22 uplasował go w ubiegłym roku na czwartej pozycji w tabeli PZLA. Trener Zbigniew Lewkowicz uważa, że jego podopieczny może skakać jeszcze wyżej.

"Przypuszczam, że minimum na igrzyska Rio de Janeiro 2016 będzie 2,30. Gdyby się udało je osiągnąć, to byłbym jak Natalia Partyka, która startowała zarówno w olimpiadzie, jak i paraolimpiadzie" - wspomniał urodzony w Poznaniu 26-letni Lepiato, który w styczniu ub. roku, w mityngu w czeskim Trzyńcu został sklasyfikowany ex aequo na 10. miejscu z mistrzem igrzysk XXX Olimpiady Rosjaninem Iwanem Uchowem (obaj uzyskali po 2,15).

Przypomniał, że oficjalne rekordy osób niepełnosprawnych są notowane tylko na mistrzostwach świata lub Europy.

Polska po czterech dniach rywalizacji w zawodach w Swansea ma w dorobku 24 medale.