Dominacja w dogrywce. Polacy jadą na Eurobasket!

Przed Polakami już tylko jeden krok... / fot. PAP

Po dramatycznym spotkaniu Polacy pokonali Austrię 90:85. Podopieczni Mike'a Taylor potrzebowali dogrywki, jednak to nie zmienia faktu, że w całych eliminacjach zaprezentowali się z fantastycznej strony i zasłużenie zakwalifikowali się do Eurobasketu.

Goście szybko uzyskali prowadzenie i z łatwością zdobywali punkty. Polacy zawodzili w obronie, ale przede wszystkim w ataku, w którym pudłowali nawet z czystych pozycji. Po sześciu minutach było 6:16 i amerykański trener Polaków Mike Taylor wziął czas. Po wznowieniu gry gospodarze stracili piłkę i Austria podwyższyła prowadzenie do różnicy 13 punktów. Pierwszy raz Polacy uzyskali prowadzenie pod koniec drugiej kwarty (39:38) po rzucie Roberta Skibniewskiego. Od tego momentu spotkanie było już bardzo zacięte, a zawodnicy obydwu drużyn zdobywali punkty na zmianę. Przewaga Austriaków wzrosła do różnicy sześciu punktów (51:44), ale wówczas ciężar gry wziął na siebie Adam Waczyński. Skrzydłowy reprezentacji w ciągu minuty zdobył osiem punktów i Polska prowadziła w 26. minucie 52:51.Wydawało się, że to będzie ostatni zwrot sytuacji w meczu, bo zespół Taylora zaczął dominować na boisku i powiększał przewagę. W czwartej kwarcie gospodarze prowadzili różnicą siedmiu punktami (77:70), ale mimo to rywale doprowadzili do remisu trafiając zza linii 6,75 m.a 28 sekund przed końcem ostatniej części było 81:81. Piłkę mieli Polacy, ale Damian Kulig nie trafił spod kosza. Goście mieli jeszcze kontratak, ale także nie zakończyli go punktami i potrzebna była dogrywka. W niej widać było, że zawodnicy obydwu drużyn są już bardzo zmęczeni i dlatego na boisku było więcej chaosu niż koszykówki. Lepiej wojnę nerwów wytrzymali Polacy, w czym duża zasługa Kuliga i Mateusza Ponitki. Pierwszy zdobył dwa punkty z faulem, wykorzystując dodatkowo rzut wolny, a drugi w kluczowym momencie pewnie trafiał z linii wolnych.

22:07 Przechwyt Waczyńskiego. Po chwili końcowa syrena. Wygraliśmy 90:85! Jedziemy na Eurobasket!

22:05
Faul na Ponitce. Mamy rzuty wolne, do końca 5 sekund. Awans jest nasz!

22:05
Faul na Waczyńskim, który trafia jeden osobisty. Cztery punkty przewagi - 89:85.

22:03 Koch
nie trafia za trzy, po chwili dwa rzuty wolne wykorzystuje Ponitka. Jest 88:85.

22:02 Niestety,
Kulig powstrzymany przez Mahalbasica.

22:00 Mahalbasic
łatwo ograł Karnowskiego, ale w łatwej sytuacji spudłował. Po chwili pomylili się Polacy, co wykorzystał Koch. 86:85.

21:58
Ależ akcja Kuliga! Przeczekał wszystkich, trafił i jeszcze da się sfaulować. Z rzutu wolnego także się nie pomylił. 86:83!

21:57
Mahalbasic trafia tylko jeden z dwóch rzutów wolnych. Skibniewski rzucał jeszcze gorzej. Nie trafił żadnego.

21:53
Zaczęliśmy dodatkowe 5 punktów. Obie reprezentacje zaliczyło po jednej stracie. Austriacy jednak nie wyciągnęli wniosków i znowu stracili piłkę, co wykorzystał Ponitka. 83:81.

21:51
Polacy długo rozgrywają akcję. W ostatniej chwili piłka wyślizgnęła się z rąk Kuligowi. A więc będzie dogrywka!

21:49
Trzy rzuty osobiste wykorzystuje Klepeisz (znowu on!). Mike Taylor prosi o czas. Niespełna minuta do końca i mamy remis 81:81.

21:47
Schreiner trafia za trzy. 79:78. Po chwili z kłopotami, ale trafia nasz zawodnik. Trzy punkty przewagi.

21:42
Faulowany Karnowski. Najpierw Sallomon poprosił jednak o czas. Wybiło to lekko z rytmu naszego gracza, który nie trafił dwóch wolnych. 77:72.

21:40
Znakomite rozegranie Łączyńskiego, który obsłużył Karnowskiego. Ten trafia za dwa i dodatkowo jest faulowany. Z rzutu wolnego się nie pomylił.

21:37
Austriacy punktują tylko po rzutach wolnych. Najpierw Koch, później Lanegger. 74:70.

21:35
Błąd kroków Schreinera. W akcji ofensywnej Polacy pokazali wielkie serce i do końca nie odpuścili piłki. I to się opłaciło. Karnowski trafia i jest 74:66.

21:33 Mahalbasic
jest nie do zatrzymania, ale to nie zmienia faktu, że cały czas prowadzimy. Ponitka za trzy i jest już 72:66!

21:31 Karnowski
za dwa, a Mahalbasic za trzy. Prowadzimy 66:64.

21:29
Zaczynamy czwartą kwartę. Szybka akcja Mahalbasica i... pudło! Jeszcze szybsza kontra Kuliga... i punkty. Dziewiętnaście oczek na koncie naszego koszykarza!

21:25 Waczyński
trafia dwa wolne i Polacy prowadzą po trzech kwartach 58:56!

21:22 Schreiner
bezbłędny. Trafia dwa rzuty wolne. Polacy odpowiadają natychmiast. Dwie z rzędu udane akcji i prowadzimy 56:53. Po chwili rywale trafiają za trzy i jest remis.

21:17
Świetny moment Waczyńskiego! Znakomita passa rzutów za trzy punkty. Dzięki jego serii Polacy w końcu obejmują prowadzenie! Jest 52:51!

21:12
Fatalne rozegranie kontry przez Polaków. Ponitka w pełnym biegu stracił piłkę i Austriacy bezlitośnie to wykorzystali. Schreiner dostał piłkę pod koszem i z łatwością trafia do kosza. 44:51. Mike Taylor prosi o czas.

21:09
Pierwsze punkty dla Polaków zdobywa Cel. Niestety, Mahalbasic ciągle skuteczny. Szybka odpowiedź Austrii. Na szczęście biało-czerwoni są jeszcze szybsi. Faulowany Kulig, który wcześniej trafił swój rzut. Dołożył także punkt z rzutu wolnego i jest 44:47.

21:05
I zaczęli! Dużo błędów na początku trzeciej kwarty. Mahalbasic dobrze zachował się pod koszem, przepchnął jednego z naszych zawodników i zdobył punkty. Polacy na razie nieskuteczni w ataku. 39:44

21:03
Niemcy wysoko prowadzą w czwartej kwarcie z Luksemburgiem (89:54). Tak więc teraz wszystko w naszych rękach. Trzeba wygrać!

20:57
Początek pierwszej kwarty był kiepski dla Polaków. Nie potrafili wykończyć swoich akcji, a do tego łatwo dopuszczali Austriaków do pozycji rzutowych. Szczególnie aktywny był Hassenburger, który trafiał wszystkie rzuty. Z czasem do głosu dochodzili biało-czerwoni. W drugiej kwarcie gra się wyrównała. Do czasu. Później to podopieczni Mike'a Taylora ruszyli do ataków i głównie dzięki pomyłkom rywali udało się zmniejszyć straty do zaledwie jednego punktu.

20:50 Skibniewski
trafia za trzy! Jest 39:40. Austriacy tracą piłkę i to Polacy mają ostatnią akcję. Niestety, czasy było jak na lekarstwo, więc Szewczyk musiał zdecydować się na szybki rzut z dystansu. Nie trafił. Mimo to jest nieźle. Do przerwy przegrywamy tylko jednym punktem.

20:46
Świetna akcja Kuliga! Trafia za 2 punkty i jest faulowany. Werner Sallomon prosi o czas. I ta przerwa wybiła naszego gracza z rytmu. Po chwili nie rzucił rzutu osobistego.

20:44 Hassenburger
ostatnio mniej skuteczny. Trafił tylko 1 z 2 rzutów osobistych. Po chwili dobra akcja indywidualna Skibniewskiego i przegrywamy 34:39.

20:41 Hrycaniuk
sfaulował Mahalbasica. On, mając rzuty osobiste, się dzisiaj nie myli. 32:38. Czas dla Mike'a Taylora.

20:38
Jak dobrze zagramy w obronie, to później w ataku nie potrafimy tego wykorzystać. Wykorzystują to Austriacy. Na szczęście po chwili się pogubili. Piłkę stracił Klepeisz, co wykorzystał Skibniewski. Jest 32:36.

20:37
Na szczęście Polacy szybko odpowiadają. Punkty Waczyńskiego i Cela sprawiają, że znowu przegrywamy tylko dwoma punktami.

20:35
Za trzy trafia Hassenburger. Za chwilę jego wyczyn, choć w nieco innej konfiguracji (2+1) powtarza Mahalbasic. Było tak blisko, a Austriacy znowu prowadzą kilkoma punktami.

20:32
Znakomita asysta Karnowskiego do Kuliga i jest już tylko 22:24! Niestety, po chwili faul na Mahalbasicu, który pewnie wykorzystuje dwa rzuty wolne. Szybko odpowiada jednak Waczyński. 24:26.

20:29
Kontra Ponitki i jest 19:24! Austriacy się gubią! Po niesportowym faulu na... Ponitce, nasz zawodnik ma 2 rzuty wolne. Pierwszego nie trafił, ale drugi wpadł już do kosza. Przegrywamy czterema punktami.

20:27 Kulig
znakomicie pod koszem i jest już 17:22! Austriacy już nie są tak skuteczni. Coraz częściej łatwo tracą piłkę, a jak dochodzą do rzutów, to nie zawsze trafiają. Mahalbasic trafia. Jest 17:24.

20:23
Świetny blok Karnowskiego. Po chwili trafił Ponitka i wygląda to już lepiej. Po pierwszej kwarcie przegrywamy 15:22.

20:20 Karnowski
wykonał świetną pracę pod koszem i dobił rzut Łączyńskiego. Był także faulowany, więc po chwili pewnie wykorzystał rzut wolny. 13:22.

20:17
Za łatwo Austriacy dochodzą do pozycji rzutowych. Hasenburger za trzy i trafia! Czwarta "tróka" w tej kwarcie. Po chwili Cel spróbował powtórzyć wyczyn rywala, ale bezskutecznie. 10:22.

20:16 Klepeisz
i kolejna "trójka". Trzynaście punktów różnicy. Po chwili - na szczęście - trafił Aaron Cel. Przegrywamy 8:19.

20:13
Nie wygląda to dobrze . Lanegger za trzy i Austria prowadzi już 16:6. Mike Taylor prosi o czas.

20:10
W końcu Polacy! Zamojski ładnie odnalazł się pod koszem i zdobył czwarty punkt. Po chwili Schreiner nie trafił "trójki", ale za chwilę pomylili się Polacy. Siedem punktów straty. Jest źle.

20:08
Dobry start gości. Dzięki dobrej grze Schreinera, który na razie trafia wszystkie rzuty, Austria prowadzi 7:2.

20:07 A oto skład Polaków:

20:06
I zaczęli! Przy piłce Austriacy. Oto ich zestawienie:

20:05
Jeszcze chwila, jeszcze moment i zaczynamy!

20:01
A teraz Mazurek Dąbrowskiego!

19:59
Przed nami hymnu obu państw. Zaczynamy od Austrii.

19:55
Nasi zawodnicy w intensywnej rozgrzewce. Za chwile rozpocznie się najważniejszy mecz eliminacji!

19:53
Wcześniej grę na kolejnych mistrzostwach zapewniło sobie siedem najlepszych reprezentacji ubiegłorocznego EuroBasketu, czyli Francja, Litwa, Hiszpania, Chorwacja, Słowenia, Serbia, Ukraina, Finlandia, Grecja oraz Finlandia, Grecja i Turcja, które otrzymały dzikie karty, a także Estonia, która wygrała pierwszą rundę eliminacji.

19:46
W niedzielę Polacy bez większych problemów pokonali Luksemburg 100:64, a najlepszym strzelcem był Szymon Szewczyk z 17 punktami. Austria z kolei przegrała z Niemcami 69:88. W ekipie naszych najbliższych rywali wyróżniał się Rasid Mahalbasić, który do 17 punktów dołożył pięć zbiórek.

19:38
Sytuacja przed ostatnim meczem jest prosta. Jeśli Polacy wygrają, to awansują na Eurobasket z pierwszego miejsca i nie będą musieli oglądać się na Niemców, którzy właśnie grają z Luksemburgiem. I zapewne wygrają, więc w przypadku porażki biało-czerwonych, to oni zajmą pierwsze miejsce. Istnieje jeszcze możliwość, że wypadniemy z pierwszej dwójki, ale jest to mało prawdopodobne. Austria musiałaby wygrać w Lubinie różnicą 21 punktów.

19:31
Już tylko jeden krok dzieli Polaków od Eurobasketu. Ostatnim rywalem w eliminacjach będzie Austria. Rywal niewygodny, o czym podopieczni Mike’a Taylora przekonali się już w pierwszym meczu. W  Schwechat pod Wiedniem lepsi byli gospodarze, którzy wygrali 83:81. W końcówce biało-czerwoni jeszcze prowadzili, ale ostatnie sekundy należały do Austriaków. Popisał się szczególnie Thomas Klepeisz, który odważnym wejściem pod kosz zapewnił swojej reprezentacji zwycięstwo.