Kolejne japońskie zwycięstwa na MŚ w judo

Sporty walki
Riki Nakaya (73 kg) to złoty medalista mistrzostw świata w judo w Czelabińsku/fot.PAP/EPA

Japończycy Nae Udaka (57 kg) i Riki Nakaya (73 kg) triumfowali w środę w mistrzostwach świata w judo w Czelabińsku. Po trzech dniach zawodów reprezentanci tego kraju mają w dorobku już cztery złote medale.

W walkach finałowych Udaka pokonała w dogrywce Portugalkę Telmę Monteiro, która po raz czwarty walczyła o złoto, ale do tej pory nie stanęła na najwyższym stopniu podium MŚ, zaś Nakaya zwyciężył przed czasem Hong Kuk Hyona z Korei Płn. Dla Nakai to drugi triumf w karierze w tej imprezie, poprzednio w 2011 roku w Paryżu.

Środowa rywalizacja przebiegała pod znakiem niespodzianek, w eliminacjach odpadli m.in. broniący tytułu Japończyk Shohei Ono oraz finalistki igrzysk w Londynie - jego rodaczka Kaori Matsumoto i Rumunka Corina Caprioriu.

Nieźle spisała się Arleta Podolak, która odniosła dwa zwycięstwa nad wyżej notowanymi rywalkami - Rosjanką Iriną Zabłudiną (na kary) oraz Szwajcarką Emile Amaron (waza-ari), a dopiero w 1/8 finału przegrała z Francuzką Automne Pavią.

20-letnia Podolak, mistrzyni świata juniorek, była bliska sprawienia sporej niespodzianki, bowiem prowadziła na waza-ari z dwukrotną mistrzynią Europy (2013, 2014). Pavia miała tylko niżej punktowane yuko, ale niestety Polka otrzymywała jedną karę shido za drugą, a po czwartej została zdyskwalifikowana.

W środę startował też Szwarnowiecki, ale w pierwszej walce uległ (dźwignia) Ono.

W kolejnym dniu na tatami zaprezentuje się dwoje biało-czerwonych: Agata Ozdoba (63 kg), trzecia zawodniczka kwietniowych ME w Montpellier oraz Łukasz Błach (81 kg).