Sanchez dał Arsenalowi Ligę Mistrzów. Niespodzianki w Malmoe i Bilbao

Ofensywni gracze Arsenalu Alexis Sanchez i Santi Cazorla/fot.PAP/EPA

Arsenal zagra w fazie grupowej Ligi Mistrzów, dzięki trafieniu Alexisa Sancheza. Były gracz FC Barcelony zdobył gola na wagę awansu do LM w doliczonym czasie gry pierwszej odsłony. Zaskakujący wynik padł w Szwecji, gdzie Malmoe FF nie dało szans austriackiemu Red Bullowi Salzburg. Skandynawowi wygrali 3:0 i po raz pierwszy od 14 lat zagrają w LM.

Ogromne emocje towarzyszyły przy okazji spotkania Łudogorec Razgrad - Steaua Bukareszt. Gol rezerwowego Wandersona w 90. minucie sprawił, że kibice na stadionie w Sofii byli świadkami dogrywki, a następnie serii rzutów karnych. W 119. minucie golkiper gospodarzy Stojanov został ukarany czerwoną kartką, a szkoleniowiec mistrza Bułgarii wykorzystał wszystkie zmiany. To oznaczało, że w konkursie jedenastek w rolę bramkarza musiał się wcielić, któryś z graczy z pola. Padło na rumuńskiego obrońcę Cosmina Motiego, który robił wszystko, aby zatrzymać swoich rodaków i ta sztuka ostatecznie mu się udała. Moti, który przez siedem lat bronił barw Dinama Bukareszt obronił dwa rzuty karne i w ten sposób zapewnił Łudogorecowi pierwszy awans w historii do elitarnej Ligi Mistrzów.

Athletic Bilbao bronił korzystnego remisu wywiezionego z Neapolu. Baskom wystarczał bezbramkowy remis, ale oni nie zagrali zachowawczo. Drużyna prowadzona przez trenera Valverde przegrywała co prawda po bramce strzelonej tuż po przerwie przez Marka Hamsika, ale potem do głosu doszli już tylko gospodarze. Strzelili oni aż trzy bramki z czego dwa trafienia zanotował Aduriz. Wynik spotkani ustalił rezerwowy Ibai. Drużyna z Kraju Basków wystąpi w LM po raz pierwszy od 1998 roku.

Londyński Arsenal z Wojciechem Szczęsny w bramce wygrał na Emirates Stadium z Besiktasem Stambuł 1:0. Gola na wagę awansu do fazy grupowej Ligi Mistrzów zdobył Alexis Sanchez. Chilijczyk pokonał Zengina w doliczonym czasie gry pierwszej połowy. Kanonierzy kończyli mecz w osłabieniu, ponieważ na kwadrans przed końcem z boiska wyleciał Mathieu Debuchy. Francuski defensor został upomniany przez arbitra dwiema żółtymi kartkami. Polski bramkarz londyńczyków nie miał zbyt wiele pracy, ale w kilku sytuacjach dobrze interweniował. Spotkanie na Emirates Stadium było dość nerwowe, sędzia ukarał zawodników 10 żółtymi kartkami, w tym polskiego golkipera.

Bayer Leverkusen z Sebastianem Boenischem w składzie rozgromił mistrza Danii FC Copenhagen 4:0. Już po siedmiu minutach Aptekarze wyszli na dwubramkowe prowadzenie i przesądzili sprawę awansu. Bramki strzelali Son Heung-Min i turecki ofensywny pomocnik Calhanoglu. W 31. minucie rzut karny na gola zamienił Stefan Kiessling. Najlepszy snajper w ostatnich latach drużyny z BayArena również po przerwie wpisał się na listę strzelców wykorzystując dogranie Gonzalo Castro, czym ustalił końcowy rezultat spotkania. W dwumeczu niemiecki zespół zmiażdżył Duńczyków 7:2.

Świetny występ przed własną publicznością zanotowali gracze szwedzkiego Malmoe FF. Skandynawskie zespół odniósł okazałem zwycięstwo 3:0 nad Red Bullem Salzburg i zapewniły sobie awans do Ligi Mistrzów. Szwedzi będą mieli swoich reprezentantów w tych elitarnych rozgrywkach po raz pierwszy od 14 lat. W pierwszym spotkaniu Salzburg zwyciężył 2:1. Po niespełna dwudziestu minutach były klub Igora Sypniewskiego prowadził już dwiema bramki po trafieniach byłego reprezentanta Trzech Koron Markusa Rosenberga, który pewnie wykonał rzut karny, a także jego partnera z ataku Magnusa Erikssona. Awans do fazy grupowej LM przypieczętował Markus Rosenberg, który ustalił wynik meczu w 84. minucie gry. Najmniejszy wkład w sukces swojej drużyny miał 20-letni Paweł Cibicki z Malmoe FF. Urodzony w Szwecji gracz juniorskich reprezentacji Polski z ławki rezerwowych oglądał wygraną swoich kolegów.