Poniedziałek z piłką nożną. Zobacz skróty eliminacji EURO 2016!

W poniedziałkowy wieczór nie zabrakło piłkarskich emocji. Hiszpania grała z Maceodnią, Szwajcaria z Anglią, a Austria ze Szwecją. Przeżyjmy to jeszcze raz!

Obecne eliminacje toczą się w nowych terminach - w pierwszej kolejce zespoły rywalizują od niedzieli do wtorku (codziennie po trzy grupy). W poniedziałek zaprezentowali się piłkarze w grupach C, E i G. Hiszpanie grali w Walencji - na stadionie Levante - osłabieni brakiem m.in. kontuzjowanych Andresa Iniesty i Diego Costy, ale nie mieli żadnym kłopotów w meczu grupy C z Macedończykami.

Gole dla gospodarzy strzelili Sergio Ramos z rzutu karnego, Paco Alcacer (drugi występ w kadrze piłkarza Valencii, a pierwszy w podstawowym składzie), Sergio Busquets, David Silva i Pedro Rodriguez. Jedyna bramka dla Macedonii padła po strzale z "jedenastki" Agima Ibraimiego.

W pozostałych spotkaniach grupy C Luksemburg niespodziewanie zremisował u siebie z faworyzowaną Białorusią 1:1 (prowadził do 78. minuty), a Ukraina przegrała w Kijowie ze Słowacją 0:1 po strzale Roberta Maka, byłego zawodnika FC Nuernberg.

W grupie E hitem było spotkanie dwóch uczestników MŚ 2014 - Szwajcarii z Anglią. W Bazylei lepsi okazali się goście, którzy zwyciężyli 2:0, a obie bramki zdobył w drugiej połowie nowy zawodnik Arsenalu Danny Welbeck.

Biorąc pod uwagę zestaw pozostałych rywali w tej grupie (Słowenia, Estonia, Litwa i San Marino), poniedziałkowe zwycięstwo Anglików nad najgroźniejszym przeciwnikiem stawia ich - już na początku eliminacji - w komfortowej sytuacji.

W innych meczach Estonia pokonała w Tallinnie Słowenię 1:0, a San Marino uległo w Serravalle Litwie 0:2. Spotkanie w Estonii prowadził polski sędzia Szymon Marciniak, który w 79. minucie pokazał czerwoną kartkę (drugą żółtą) byłemu graczowi Śląska Wrocław - Słoweńcowi Daliborowi Stevanovicowi.

Wydarzeniem w grupie G miało być spotkanie Austrii ze Szwecją. Piłkarze "Trzech Koron" nigdy nie wygrali na wyjeździe z tym rywalem w meczu o punkty. Tak było również w poniedziałek.

Wynik 1:1 został ustalony już na początku. Prowadzenie gospodarzom dał z rzutu karnego piłkarz Bayernu Monachium David Alaba, a wyrównał w 12. minucie aktywny Erkan Zengin, który później m.in. trafił w poprzeczkę. Setny występ w reprezentacji Szwecji zaliczył słynny Zlatan Ibrahimovic (50 bramek).

W Podgoricy spotkały się drużyny, które rywalizowały z Polską w eliminacjach MŚ 2014 - Czarnogóra i Mołdawia. Gospodarze wygrali 2:0, rewanżując się za porażkę u siebie 2:5 z października 2013 roku.

Nie było niespodzianki w podmoskiewskich Chimkach, gdzie Rosja pokonała Liechtenstein 4:0. Szybko i efektownie grający gospodarze mogli wygrać znacznie wyżej, ale brakowało im skuteczności. Stworzyli mnóstwo sytuacji, czasami niemal zamykając rywali na ich polu karnym.