Matkowska została wicemistrzynią świata w wadze 48 kg!

Sporty walki
PAP

Iwona Matkowska (WKS Grunwald Poznań) zdobyła w Taszkencie srebrny medal zapaśniczych mistrzostw świata w Taszkencie w wadze 48 kg. W finale Polka przegrała na punkty 2:10 z Japonką Eri Tosaką.

Szanse zdobycia brązowego medalu w kategorii 55 kg miała Katarzyna Krawczyk (Cement Gryf Chełm). Przegrała jednak przez przewagę techniczną z Amerykanką Helen Maroulis (USA) i sklasyfikowana została na piątym miejscu.

Matkowska rozpoczęła rywalizację w gronie 32 zawodniczek od zwycięstwa w 1/16 finału z Niemką Jaqueline Saskią Schellin przez przewagę techniczną 10:0. W kolejnym pojedynku wyższość zawodniczki z Poznania (6:1) musiała uznać Rumunka Emilia Alina Vuc.

W ćwierćfinale pokonała Meksykankę Mariannę Diaz Munoz - w podobnym stylu jak w walce z Niemką.

Znakomite przygotowanie do mistrzostw potwierdziła w półfinale, w którym okazała się lepsza od wicemistrzyni olimpijskiej z Londynu 2012, reprezentującej Azerbejdżan Marii Stadnik. Pojedynek zakończył się sukcesem 5:3 podopiecznej trenera kadry narodowej Krzysztofa Ołenczyna.

W finale zawodniczka z Poznania rozpoczęła bardzo dobrze. Wykonała jako pierwsza akcję ocenioną za dwa punkty. Potem stopniowo inicjatywę przejęła jednak rywalka sprowadzając Polkę do parteru, kręcąc "młynki".

To trzynasty medal Polek w dotychczasowych startach w mistrzostwach świata od 1997 roku, kiedy złoty przypadł Joannie Piaseckiej, a brązowy Małgorzacie Bassie i drugi w karierze Matkowskiej. Poprzednio wywalczyła brązowy w 2006 roku. Na trzynaście krążków składają się dwa złote, cztery srebrne i siedem brązowych.

W pojedynku o brązowy medal Stadnik zwyciężyła Rumunkę Vuc przez przewagę techniczną 10:0 natomiast Hyon Gyong Kim (KRL-D) pokonała Alyssię Rae Lampe (USA), przy remisie 4:4.

Krawczyk na inaugurację przegrała z Japonką Chiho Hamadą 2:4, a ponieważ zawodniczka z Kraju Kwitnącej Wiśni awansowała potem do finału, Polka szukała szansy na dobry wynik w repasażu w którym zwyciężyła Brazylijkę Giullię Rodriques na punkty 9:2.

Nie powiodło się natomiast ostatniej z występujących w środę Polek, Agnieszce Wieszczek-Kordus w wadze 69 kg. Wprawdzie pokonała w pierwszym pojedynku na łopatki Amerykankę Randi Miller, to jednak porażka w 1/8 finału w ten sam sposób ze Szwedką Anną Fransson wyeliminowała ją z walki o czołową lokatę.

Matkowska urodziła się 28 maja 1982 w Żarach. Jej największym sukcesem w mistrzostwach świata był brązowy medal w Guangzhou w kategorii do 48 kg oraz złoty Wojskowych Mistrzostw Świata w Lahti (2010). W mistrzostwach Europy zdobyła pięć medali, w tym jeden złoty. W 2012 roku w igrzyskach olimpijskich była siódma w kategorii 48 kg. Jest żołnierzem Sił Powietrznych.