Fin Micke Kontinen sensacją Pekao Szczecin Open

Fiński tenisista Micke Kontinen przegrał w ostatnim meczu eliminacji, ale występując jako "lucky loser” awansował do ćwierćfinału challengera Pekao Szczecin Open. We wtorek wieczorem w drugiej rundzie pokonał Słowaka Jozefa Kovalika 6:4, 6:7 (2-7), 6:3.

Po raz pierwszy wyszli na kort przed godziną 14, ale ich grę przerwał ulewny deszcz przy stanie 4:3 i 40-15 przy serwisie Fina. Tenisiści wrócili na kort dopiero po godzinie 19, a po wznowieniu również nieco lepiej spisywał się Kontinen, który rozstrzygnął na swoją korzyść pierwszego seta 6:4.

W drugim objął prowadzenie 2:0, ale zaraz stracił przewagę jednego przełamania serwisu rywala, a potem przegrał go w tie-breaku, zdobywając w nim tylko dwa punkty.

Fin zmobilizował się jednak w trzecim secie, w którym wyszedł najpierw na 5:2, a następnie wygrał go 6:3.

Ćwierćfinałowego rywala Kontinen pozna dopiero w czwartek. Będzie nim Francuz Lucas Pouille lub finalista szczecińskiej imprezy z 2008 roku Hiszpan Albert Montanes, rozstawiony z numerem czwartym. Ten mecz miał być rozegrany w wieczorem, ale wskutek opóźnień spowodowanych przez deszcz został przeniesiony na dzień następny.

Zanim nastąpiło załamanie pogody udało się wyłonić pierwszą parę ćwierćfinałową, w której znalazł się ubiegłoroczny triumfator Pekao Szczecin Open – Kazach Aleksandr Niedowiesow (nr 3) i Argentyńczyk Facundo Arguello (nr 7).

W czwartek swoje drugie mecze w turnieju rozegrają dwaj najwyżej rozstawieni w drabince Niemcy: Jan-Lennard Struff (nr 1) z Czechem Adamem Polaskiem oraz Dustin Brown (nr 2) z Francuzem Mathiasem Bourgue. Obaj wyjdą do gry w samo południe.

O awans do ćwierćfinału będzie walczył również ostatni Polak w turnieju głównym Kamil Majchrzak. 18-latek z Piotrkowa Trybunalskiego, który startuje z "dziką kartą”, za rywala będzie miał Francuza Axela Michona. Wystąpią oni w drugim pojedynku na korcie centralnym, po Struffie i Polasku.

W środę po południu na ponad cztery godziny mecze przewały ulewne opady deszczu, które wymusiły zmiany w planie gier. Przesunięto na dzień następny ćwierćfinał gry podwójnej, w którym Majchrzak i Jan Zieliński mieli się spotkać z australijsko-nowozelandzkim deblem numer trzy Rameez Junaid i Michael Venus.

Wystąpią za to teraz w meczu dnia na korcie centralnym, o godzinie 19.00.

Wieczorem udało się jeszcze rozegrać spotkanie pierwszej rundy debla. W nim Tomasz Bednarek i Słowak Igor Zelenay wygrali z Niemcem Andreasem Beckiem i Niedowiesowem 3:6, 6:4, 13-11. W ćwierćfinale trafią teraz na Czechów Frantiska Cermaka i Lukasa Dlouhy’ego, rozstawionych z "dwójką”.

Wyniki środowych meczów 2. rundy singla:

Aleksandr Niedowiesow (Kazachstan, 3) – Christian Garin (Chile) 6:3, 6:4
Facundo Arguello (Argentyna, 7) – Philipp Dawidienko (Rosja) 6:4, 6:2
Micke Kontinen (Finlandia) – Jozef Kovalik (Słowacja) 6:4, 6:7 (2-7), 6:3

Wynik meczu 1. rundy debla:

Tomasz Bednarek, Igor Zelenay (Polska, Słowacja) - Andreas Beck, Aleksandr Niedowiesow (Niemcy, Kazachstan) 3:6, 6:4, 13-11