Zranieni Polacy rozbili Włochów!

W swym drugim meczu drugiej fazy grupowej siatkarskich mistrzostw świata reprezentacja Polski pokonała w łódzkiej Atlas Arenie Włochy 3:1. Mimo, że siatkarze z Italii mieli przed meczem iluzoryczne szanse na awans, byli wymagającym rywalem dla biało-czerwonych.

Obie drużyny od porażki zaczęły rywalizację w drugiej fazie siatkarskiego mundialu. Włosi zostali rozgromieni przez Serbów w trzech setach. Podopieczni Stephana Antigi po ciężkiej walce przegrali 1:3 z triumfatorami Ligi Światowej – reprezentacją Stanów Zjednoczonych.

Polacy rywalizację w drugiej fazie rozpoczęli z kompletem 9 punktów, które zabrali ze sobą z pierwszej rundy. Do tej liczby dorzucili dziś trzy oczka za zwycięstwo nad Włochami, którzy wciąż mają na koncie zaledwie dwa punkty. Siatkarze z Italii, mimo nikłych szans na awans sprawili w tym spotkaniu gospodarzom sporo kłopotów.

Pierwszym set przebiegał pod dyktando ekipy z Włoch. Polacy przegrali tę odsłonę 19:25. Stephane Antiga reagował zmianami: za Mateusza Mikę i Pawła Zagumnego weszli Michał Kubiak i Fabian Drzyzga. W kolejnych dwóch setach nastąpiło przebudzenie gospodarzy. Dużo lepiej grał Mariusz Wlazły, który kończył wiele trudnych ataków. Polski blok zaczął blokować akcje rywali. Dużo wneśli również zmiennicy. Polacy wygrali drugiego seta 25:18, a trzeciego 25:20. Czwarta, bardzo wyrównana partia zakończyła się sukcesem biało-czerwonych. Skuteczne ataki Mariusza Wlazłego dały Polakom przewagę, a zablokowanie ataku Dragana Travicy zakończyło mecz.

Najskuteczniejszm zawodnikiem reprezentacji Polski był Mariusz Wlazły, który zdobył 25 punktów (22 atak + 1 blok + 2 zagrywka). Drugi na liście najskuteczniejszych był Michał Kubiak - 12 punktów. Najlepszy w ekipie włoskiej Luca Vettori zdobył 18 oczek. Wiele kontrowersji wzbudziła praca arbitrów (Yuri Ramirez Ortiz z Dominikany i Luis Gerardo Macias z Meksyku). Momentami można było odnieść wrażenie, że sędziowie nie panowali nad sytuacją na boisku.

W kolejnych spotkaniach biało-czerwoni zmierzą się 2 Łodzi z Iranem (sobota 13 września, godzina 20.15) oraz z Francją (niedziela 14 września, godzina 20.15).

Polska - Włochy 3:1 (19:25, 25:18, 25:20, 26:24)

Polska: Piotr Nowakowski, Michał Winiarski, Paweł Zagumny, Karol Kłos, Mariusz Wlazły, Mateusz Mika – Paweł Zatorski (libero) – Michał Kubiak, Fabian Drzyzga, Marcin Możdżonek, Dawid Konarski.
Włochy: Jiri Kovar, Luca Vettori, Filippo Lanza, Simone Parodi, Dragan Travica, Emanuele Birarelli - Salvadore Rossini (libero) – Giulio Sabbi, Matteo Piano, Michele Baranowicz, Massimo Colaci (libero).