Kwiatkowski drugi w Tour of Britain. Triumf holenderskiego kolarza

Michał Kwiatkowski (Omega Pharma-Quick Step) zajął drugie miejsce w silnie obsadzonym kolarskim wyścigu Tour of Britain. Triumfatorem ośmioetapowej imprezy został mało znany Holender Dylan van Baarle (Garmin-Sharp), do którego Polak stracił dziesięć sekund.

Ostatni etap, rozgrywany w stolicy Wielkiej Brytanii, składał się z dwóch części. Najpierw jazdę indywidualną na czas wygrał mistrz olimpijski z Londynu w tej konkurencji i zwycięzca Tour de France 2012 Brytyjczyk Bradley Wiggins (Sky). Kwiatkowski uzyskał szósty rezultat, ale na krótkim odcinku (8,8 km) odrobił tylko część z 18 sekund straty do Van Baarle i nie zdołał odzyskać koszulki lidera.

Wieczorny odcinek ze startu wspólnego nie wniósł już zmian w klasyfikacji generalnej. Do mety dojechał peleton, a najszybciej finiszował Niemiec Marcel Kittel (Giant-Shimano), wyprzedzając kolegę klubowego Kwiatkowskiego Brytyjczyka Marka Cavendisha.

Pozostali polscy kolarze zajęli w wyścigu dalsze miejsca: Michał Gołaś był 23., Marcin Białobłocki - 31., a Sylwester Szmyd - 42. Ten ostatni, jeden z najlepszych polskich kolarzy ostatnich lat, wspomniał dzień wcześniej na swoim blogu o możliwości zakończenia kariery.

- Jest duża szansa, że jutro Lastras (hiszpański kolarz Pablo Lastras - PAP) i ja pojedziemy ostatni wyścig w karierze... Śmiałem się, że kryterkę pojadę bez kasku, tak jak mój pierwszy wyścig w 2001 roku - napisał 36-letni Szmyd, rekordzista wśród Polaków pod względem startów w wielkich tourach (Giro d'Italia - 11 razy, Tour de France - czterokrotnie, Vuelta a Espana - siedmiokrotnie). Kolarzowi z Bydgoszczy kończy się kontrakt z hiszpańską grupą Movistar.