Grozer zatrzymał Persów! Niemcy już w półfinale

Reprezentacja Niemiec pewnie pokanała 3:0 drużynę Iranu podczas meczu grupy G III fazy siatkarskiego mundialu. Podopieczni Vitala Heynena już zapewnili sobie awans do półfinału mistrzostw świata.

Niemcy w środowym spotkaniu z Iranem grali o wszystko. Ewentualna porażka eliminowała ekipę Vitala Heynena z gry o medale. W pierwszym spotkaniu trzeciej fazy ulegli bardzo szybko w trzech setach ekipie Francji. Zawodził w ataku Kaliberda, a zagrywka Grozera nie sprawiała kłopotów zawodnikom Trójkolorowych.

Środowe spotkanie było pierwszym w historii meczem tych ekip na mistrzostwach świata. W ubiegłorocznej Lidze Światowej dwukrotnie w Teheranie byli lepsi Irańczycy. W katowickim Spodku zagrały podobne szóstki, ale spotkanie przebiegało zupełnie inaczej.

Niemcy wiedzieli, co jest stawką środowego meczu. Drużyna Heynena przystąpiła do spotkania bardzo zmotywowana i od razu ich postawa odbiła się na wyniku spotkania. Świetnie prezentowali się Kaliberda oraz Grozer. Na siatce rządził Max Gunthor, który zastopował w pierwszej partii chyba wszystkich graczy irańskiej drużyny. Pierwszą partię asem serwisowym zakończył Kaliberda przy stanie 25:15.

Iran nie potrafił ani razu zablokować Niemców w otwierającej partii, ale w drugiej udało się trochę poprawić statystyki w tym elemencie. Grozer został zatrzymany przez Mousaviego, a chwilę później zrehabilitował się asem serwisowym i wyprowadził Niemcy na prowadzenie 13:12. Sytuacja Iranu z każdym kolejnym punktem ulegała pogorszeniu. Trener Kovac prosił o następne przerwy, aby wybić z rytmu nakręconych Niemców. Podopieczni niestety nie mieli litości i drugą partię wygrali 25:21. Grozer po dwóch setach zapisał na swoim koncie 13 punktów przy skuteczności 73%.

Irańczycy seta trzeciego rozpoczęli od kapitalnego bloku na najskuteczniejszym zawodniku spotkania. Na fali udało się Persom zdobyć kilka punktów i wyjść na prowadzenie 12:8, ale potem przyszło załamanie. Na zagrywce pojawił się Georg Grozer i Niemcy zdobyli osiem punktów z rzędu. Na drugą przerwę techniczną schodzili z wynikiem 16:12. Serię Grozera zatrzymała dopiero... wideoweryfikacja. Ostatnią partię podopieczni Heynena wygrali 25:19 i już zameldowali się w półfinale.

Niemcy - Iran 3:0 (25:15, 25:21, 25:19)

Niemcy: Sebastian Schwarz, Denys Kaliberda, Marcus Bohme, Gyorgy Grozer, Lukas Kampa, Max Gunthor and Markus Steuerwald (L)

Iran: Saeid Marouf, Farhad Ghaemi, Seyed Mousavi, Adel Gholami, Amir Ghafour, Mojtaba Mirzajanpour and Farhad Zarif (L)