Biało-czerwoni w półfinale mistrzostw świata! Polska – Rosja 3:2

Reprezentacja Polski wygrała 3:2 z Rosją i awansowała do najlepszej czwórki siatkarskich mistrzostw świata. Biało-czerwoni w meczu o finał zagrają w sobotę z Niemcami.

W pierwszym meczu trzeciej fazy grupowej Polacy pokonali po emocjonującym spektaklu obrońców tytułu mistrzów świata – Brazylijczyków 3:2. W drugim spotkaniu Brazylijczycy rozgromili Rosjan 3:0.

Sytuacja przed ostatnim spotkaniem była więc prosta: Canarinhos mieli na koncie cztery punkty i zapewniony awans do półfinału; Polacy, by awansować musieli urwać Rosjanom dwa sety; zwycięstwo Rosjan 3:0 lub 3:1 dawało miejsce w najlepszej czwórce podopiecznym Andrieja Woronkowa.

Biało-czerwoni wygrali dzisiejsze spotkanie 3:2 i po raz piąty w historii znaleźli się w czołowej czwórce mundialu. W pierwszej partii Polacy wypracowali sobie przewagę (15:9) w środkowej części seta. W końcówce mieli już przewagę 20:14, ale pozwolili zbliżyć się Rosjanom na dwa punkty (24:22). Dmitrij Muserski zepsuł jednak zagrywkę i pierwszy set wygrali Polacy. Druga odsłona była bardziej wyrównana, jeszcze do stanu 17:17 utrzymywał się remis. Polacy wówczas odskoczyli rywalom. Po zablokowaniu Dmitrija Ilinycha podopieczni Stephana Antigi mieli piłkę setową (24:20), rywale wygrali dwie akcje, ale w trzeciej Polacy zablokowali Nikołaja Pawłowa.

Prowadzenie 2:0 w setach dało awans do półfinału i rozprężyło biało-czerwonych. W dwóch kolejnych partiach pozwolili rywalom wrócić do gry i wyrównać stan meczu na 2:2. O wyniku, dającym Polakom pierwsze miejsce w grupie rozstrzygnął tie-break. W piątej partii Polacy wrócili do gry i pewnie wygrali 15:11.

Polska - Rosja 3:2 (25:22, 25:22, 21:25, 22:25, 15:11)

Polska: Michał Winiarski, Karol Kłos, Fabian Drzyzga, Mateusz Mika, Piotr Nowakowski, Mariusz Wlazły – Paweł Zatorski (libero) – Dawid Konarski, Michał Kubiak, Paweł Zagumny, Rafał Buszek.
Rosja: Nikołaj Apalikow, Nikołaj Pawłow, Dmitrij Ilijnich, Dmitrij Muserski, Siergiej Grankin, Aleksiej Spiridonow – Artem Jermakow (libero) – Siergiej Sawin, Walentyn Gołubiew (libero), Artem Wołwicz, Siergiej Makarow.