Polka brązową medalistką MŚ w kolarstwie!

Agnieszka Skalniak po fantastycznym finiszu zdobyła w hiszpańskiej Ponferradzie brązowy medal mistrzostw świata w kolarstwie szosowym w wyścigu ze startu wspólnego juniorek. Tytuł obroniła Dunka Amalie Dideriksen.

Po 13-letniej przerwie Skalniak (KK Tramwajarz Łódź) wywalczyła trzeci medal dla Polski w tej konkurencji. W przeszłości na podium stanęły zawodniczki, które później związały się z kolarstwem górskim: Magdalena Sadłecka, druga w Plouay w 2000 roku, oraz Maja Włoszczowska, trzecia rok później w Lizbonie.

Wyścig, rozgrywany przy pięknej pogodzie i obfitujący w pierwszej fazie w kraksy, rozstrzygnął się na finiszu z 18-osobowej grupy. Najszybsza okazała się Dideriksen przed Włoszką Sofią Bertizzolo i Skalniak, która sprytnie ustawiła się za Dunką. W czołówce, na 12. pozycji, uplasowała się jeszcze Daria Pikulik (BCM Nowatex Ziemia Darłowska).

Nikol Płosaj (UKS Jedynka Limaro Kórnik) dojechała do mety w drugiej grupie z 15-sekundową stratą, a Marta Lach (UKS Sokół Kęty), jedyna z Polek zablokowanych przez kraksy, kończyła rywalizację ponad dziewięć minut za najlepszymi.

Na ostatniej rundzie powiedziałam do Darii, że jedziemy po medal. Bardzo dobrze się czułam. Podeszłam do startu na luzie, jak do Pucharu Polski, bez stresu. Trzymałam się czołówki na podjazdach, a na zjazdach próbowałam jechać blisko Włoszek. Ale jeszcze chyba nie dociera do mnie, że zdobyłam medal. Dedykuję medal sobie, rodzicom i trenerom – powiedziała Skalniak.

Zawodniczka trenuje w Łodzi u Andrzeja Kołodziejczyka, ale pochodzi z Żegiestowa koło Krynicy Górskiej. Jestem prawdziwą góralką i lubię jeździć po górach. Trasa bardzo mi odpowiadała - dodała.

Dziewczyny należy pochwalić za bardzo dobrą jazdę taktyczną. Kontrolowały sytuację. Na podjazdach trzymały się pierwszego, drugiego szeregu. Ten medal jest ukoronowaniem ich mądrej jazdy. Na mecie wszystkie się popłakały – wspomniał trener kadry Marcin Adamów.

O godz. 13 rozpocznie się wyścig młodzieżowców (do lat 23) z udziałem pięciu Polaków.