Szwecja bez Zlatana, ale z punktem. Akinfiejew obronił jedenastkę

Szwecja zremisowała 1:1 z reprezentacją Rosji w drugiej kolejce eliminacji do Euro 2016. W 13. minucie rzutu karnego nie wykorzystał Sebastian Larsson.

W pierwszej kolejce zmagań eliminacyjnych do Euro 2016 Szwedzi zremisowali 1:1 z ekipą Austrii, Rosjanie zwyciężyli z Liechtensteinem 4:0. Obie reprezentacje grały ze sobą tylko trzy razy i każdy z drużyn wygrywała jeden raz. W ostatniej konfrontacji podczas EURO 2008 Rosja pokonała Szwecję 2:0. W czwartek Szwecja nie mogła pozwolić sobie na drugą stratę punktów w eliminacjach.  W składzie Trzech Koron zabrakło od pierwszej minuty Zlatana Ibrahimovica.

Sborna po zwycięstwo

Gospodarze świetnie rozpoczęli spotkanie na stadionie w Sztokholmie. Wydawało się, że bramka dla Szwecji jest tylko kwestią czasu, ale to goście zaskoczyli jako pierwsi. W 10. minucie trafienie dla gości zanotował Aleksandr Kokorin, który po samotnej akcji popisał się precyzyjnym uderzeniem zza pola karnego. Trzy minuty później kapitalną paradą popisał się bramkarz Sbornej po strzale Sebastiana Larssona.

Szwedzi prowadzili grę w pierwszej części spotkania, ale nie potrafili tego udokumentować celnym trafieniem. Rosjanie przed przerwą jeszcze kilkurotnie zagrozili bramce Isakssona. Swoje okazje mieli Artem Dziuba oraz ponownie strzelec gola Aleksandr Kokorin, ale do przerwy wynik nie uległ zmianie.

Bez Zlatana też można

Kibice Trzech Koron mocno liczyli na pojawienie się na boisku ich czołowego snajpera Zlatan Ibrahimovica. Szkoleniowiec Erik Hamren postąpił zupełnie inaczej, a i tak cztery minuty po wznowieniu gry udało się wyrównać wynik meczu. Ola Tovionen z zimną krwią poradził sobie z obrońcą na piątym metrze i pokonał bezradnego Igora Akinfiejewa.

Rosjanie starali się szybko nadrobić straconą bramkę. Dośrodkowanie Faizulina nie potrafili wykorzystać ofensywnie gracze Sbornej, a po chwili Oleg Szatow zmarnował kolejną dogodną sytuację. W 67. minucie bardzo bliski szczęścia był Aleksandr Kokorin, ale świetnie nogami interweniował Andreas Isaksson.

Szwecja - Rosja 1:1 (0:1)

Bramki: Toivonen (49') - Kokorin (10')

Żółte kartki: Zengin, Elmander, Wernbloom - Smolnikow, Głuszakow

Szwecja: Isaksson - Olsson, Granqvist, Bengtsson, Antonsson, Källström (86' Wernbloom), Zengin, Larsson, Durmaz, Toivonen (57' Elmander), Bahoui (78' Kacaniklić)

Rosja: Akinfiejew - Bierezucki, Ignaszewicz, Smolnikov, Kombarow (88' Granat), Samedow (73' Grigoriew), Faizulin (87' Dzagojew), Głuszakow, Szatow, Kokorin, Dziuba