Zobacz skróty: wygrane Ukrainy, Anglii i Litwy

W trzech grupach eliminacji mistrzostw Europy rozegrano w czwartek dziewięć spotkań. W najciekawszych parach zmierzyli się Słowacja z Hiszpanią i Szwecja z Rosją, ale ciekawie było też w Słowenii, Macedonii i Mołdawii.

Grupa C

W najciekawszym meczu dzisiejszej serii spotkań wielką niespodziankę sprawili Słowacy ogrywając bezradną Hiszpanię 2:1. Bramki zdobywali Marek Hamsik, Paco Alcacer i Miroslav Stoch.

W Borysowie mierzyły się dwie ekipy ze wschodu Europy. Białoruś długo i dzielnie powstrzymywała ataki Ukraińców, obraz meczu był dosyć wyrównany. Podopieczni trenera Fomenko przełamali opór rywali dopiero w 82. minucie, a z pomocą przyszedł im pomocnik gospodarzy, Aleksandr Martynovich. Wynik tuż przed końcowym gwizdkiem po dograniu Yarmolenki ustalił Sydorchuk.

Grad bramek obejrzeli kibice w stolicy Macedonii, Skopje. Gospodarze prowadzili, potem to prowadzenie oddali, by w ostatnich minutach przechylić szalę na swoją stronę. W doliczonym czasie gry trzy punkty Macedonii zapewnił napastnik Lokeren, Besart Abdurahimi.

Grupa E

Jedynym pytaniem na Wembley było dzisiaj: ile? Anglia zgodnie z planem odprawiła z kwitkiem outsiderów z San Marino, mimo że pierwsza połowa do miana popisu strzeleckiego Wyspiarzy nie należała. Reprezentacja Hodgsona ustrzeliła zaledwie dublet, zaś oba gole padły po stałych fragmentach gry. Skuteczniej było już, gdy arbiter Marcin Borski wznowił grę - bramki po przerwie dołożyli Danny Welbeck i Andros Townsend, zaś pechowo do własnej bramki piłkę wpakował Della Valle.

Mimo sporej przewagi Szwajcaria nieznacznie uległa Słowenii w Mariborze 0:1. Uczestnik mundialu oddał o 10 strzałów więcej od rywali, miał sporą przewagę w posiadaniu piłki, jednak jedyną bramkę spotkania zdobył z jedenastu metrów doświadczony Milivoje Novakovic. Helweci po dwóch seriach gier są bez punktu.

Ciężko było wskazać faworyta starcia Litwy z Estonią, oba zespoły przystępowały do spotkania z trzema punktami. Spotkanie było dosyć wyrównane, zaś jedyną bramkę na wagę zwycięstwa zdobył na kwadrans przed końcem Saulius Mikoliunas.

Grupa G

Ciekawy pojedynek mieli okazję zobaczyć zgromadzeni na stadionie Friends Arena w Solnej. Tutaj Szwecja ze Zlatanem Ibrahimoviciem na ławce zmierzyła się z Rosją. Podopieczni Capello szybko wyszli na prowadzenie po mierzonym strzale Alexandra Kokorina. Chwilę później rzut karny obronił Igor Akinfeev. Co nie udało się Larssonowi z jedenastki, tuż po przerwie zrobił Ola Toivonen, czym ustalił wynik meczu na 1:1.

Zawiedzeni mogą być zaś Czarnogórcy - nie potrafili wbić bramki słabemu Liechtesteinowi mimo miażdżącej przewagi (28:3 w strzałach) i mecz zakończył się bez bramek.

Wygranym dzisiejszej serii gier więc Austriacy, którzy po ciężkiej przeprawie ograli Mołdawię 2:1. W pierwszej połowie oglądaliśmy dwa pewnie wyegzekwowane rzuty karne - najpierw prowadzenie Austrii dał David Alaba, wyrównał zaś Dedov. Zwycięstwo Austriakom zapewńił w drugiej części gry Marc Janko, który 10 minut przed końcem meczu otrzymał czerwoną kartkę.

Komplet wyników:

Słowacja - Hiszpania 2:1 (Kućka 17', Stoch 87' - Paco 82')

Białoruś - Ukraina 0:2 (Martynovich sam 82', Sydorchuk 90+3')

Macedonia - Luksemburg 3:2 (Trajkovski 20', Jahovic k 66', Abdurahimi 90+2' - Bensi 39', Turpel 44')

Anglia - San Marino 5:0 (Jagielka 25', Rooney k 43', Welbeck 49', Townsend 72', Della Valle sam 78')

Słowenia - Szwajcaria 1:0 (Novakovic k 79')

Litwa - Estonia 1:0 (Mikoliunas 76')

Szwecja - Rosja 1:1 (Toivonen 49' - Kokorin 10')

Liechtenstein - Czarnogóra 0:0

Mołdawia - Austria 1:2 (Dedov k 27' - Alaba k 12', Janko 51')